روسیه نفت بیشتری از قطب شمال به هند و چین ارسال می کند

نفت خام

G7، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن و استرالیا شروع به اعمال سقف قیمتی 60 دلاری برای صادرات نفت خام دریایی روسیه کردند، که چین و هند به سرعت از آن استفاده کردند.

انتظار می‌رود سقف‌های اضافی برای فرآورده‌های نفتی در اواخر سال جاری میلادی اعمال شود و پیش‌بینی می‌شود که تأثیر بسیار بیشتری داشته باشد.

در اقدامی تلافی جویانه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که کشورهایی که از سقف قیمت و سایر تحریم ها تبعیت می کنند، از دریافت انرژی روسیه منع خواهند شد.

اعتقاد بر این است که این رویکرد به تثبیت عناصر بازارهای جهانی کمک خواهد کرد که در درجه اول به نفع کشورهای با درآمد کم و متوسط است، تا زمانی که روسیه انگیزه ادامه تولید را حفظ کند.

سقف قیمت نیز حداقل بر طرفین این سیاست تأثیر می گذارد، زیرا بیشتر واردات انرژی روسیه در بهار گذشته محدود شده بود. با این حال، از آنجایی که اکثر شرکت های بیمه حمل و نقل و سایر عناصر حیاتی صنعت در ائتلاف سقف قیمت گنجانده شده اند، اکثر شرکت های باربری جهان مشمول آن خواهند بود.

روسیه ممکن است به دلیل اتکا به نفت‌کش‌های کلاس یخ خارجی، برای صادرات از بنادر مستعد یخ‌زدگی مشکل داشته باشد - اگرچه چین از طریق معدود نفت‌کش‌های یخی که پکن و مسکو دارند، این موضوع را دور می‌زند.

با وجود این تحریم ها، روسیه مدعی افزایش تولید نفت با 2 درصد به 535 میلیون تن متریک و صادرات 7 درصدی است و به همین ترتیب، در سال 2022، تولید گاز طبیعی مایع (LNG) با 8 درصد افزایش به 46 میلیارد متر مکعب رسید، در حالی که تولید بنزین و گازوئیل به ترتیب 4.3 درصد و 6 درصد افزایش یافت.

در مجموع، صنایع نفت و گاز «درآمدهای بودجه روسیه … در سال 2022 را 28 درصد یا 36.7 میلیارد دلار افزایش دادند.

تنها از طریق مالیات LNG، کرملین ممکن است درآمد خود را تا 3.5 میلیارد دلار در سال 2023 افزایش دهد.

خواه این ارقام را باور کرد، واضح است که مسکو با اعطای قیمت‌های مطلوب به چین و هند، تا حدودی محدودیت‌های صنایع انرژی خود را کاهش داد.

برای نشان دادن این تغییر، در نیمه اول سال 2022، بیشتر صادرات نفت قطب شمال روسیه به اروپای شمالی رفت و در نیمه دوم سال، تنها حدود یک سوم به مقصد منطقه بود و تا ماه نوامبر، محموله‌ها تقریباً به طور کامل به آسیا منتقل شدند.

بر اساس نظرسنجی کارشناسان، تخمین متوسط مصرف نفت چین در سال 2023، رکورد 16 میلیون بشکه در روز است.

محصولات انرژی روسیه یکی از عناصر ضروری این عرضه هستند که از عربستان سعودی به عنوان منبع اصلی نفت پکن در سال 2022 پیشی گرفته و حدود 4.5 درصد از گاز مورد نیاز آن (22.22 درصد از واردات) را تامین می کند.

یافتن ارقام فعلی نفت خام در قطب شمال چین دشوار است، اما به وضوح، قیمت‌های تخفیف‌خورده مسکو تضمین می‌کند که پکن می‌تواند در کوتاه‌مدت نیازهای خود را با هزینه کم برآورده کند و در عین حال پروژه‌های بلندمدت را تشویق کند.

این ترتیبات به جای اینکه چین را وابسته کند، اهرم فشار بر مسکو را افزایش می دهد، به عنوان مثال پکن به طور فزاینده ای مسیرهای تجاری زمینی روسیه را دور می زند و 56 درصد انرژی مورد نیاز چین از زغال سنگ تأمین می شود.

علاوه بر این، چین می تواند سوخت خود را از کشورهای دیگر تامین کند زیرا به دنبال خودکفایی انرژی و افزایش نفوذ قطب شمال است و برای ایالات متحده و شرکای آن، مورد هند شاید نگران‌کننده‌تر باشد. از آوریل تا دسامبر 2022، روسیه حدود 64000 بشکه در روز (b/d) نفت خام Arco و Novy Port Grade Arctic به هند صادر کرد.

تا اکتبر، بزرگترین منبع نفت خام هند روسیه (22 درصد) بود.

تا نوامبر صادرات روسیه به هند 6.67 میلیون بشکه نفت خام Arco، Novy Port و Varandey بود که 4.1 میلیون بشکه دیگر در ماه دسامبر ارسال شد، زمانی که درجه دوم برای اولین بار توسط هند وارد شد.

روسیه نفت بیشتری از قطب شمال به هند و چین ارسال می کند
مسکو با اعطای قیمت‌های مطلوب به چین و هند، محدودیت‌های صنایع انرژی خود را کاهش داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

صادرات نفت قطب شمال مسکو به طور فزاینده ای به هند و چین ختم می شود، برای آمریکا و شرکای آن هند شاید نگران‌کننده‌تر باشد.

Image