نقش چین در رونق انرژی سبز ازبکستان

انرژی تجدیدپذیر

در پس زمینه جنگ روسیه و اوکراین و نوسان روابط بین قزاقستان و روسیه، ازبکستان به عنوان یک بازار نوظهور بالقوه با ثبات در آسیای مرکزی اهمیت استراتژیک برای چین پیدا می کند.

در نتیجه، پکن تلاش های هماهنگ تری برای گسترش قدرت نرم خود در سراسر کشور انجام داده است.

از ابتدای جنگ، سرمایه گذاری چین در ازبکستان به طور پیوسته در حال رشد بوده است، دو بخش به طور خاص، بخش خودرو و انرژی سبز، قدرت اقتصادی رو به رشد پکن را در منطقه نشان می دهد.

در بخش خودرو، برندهای خودروسازی چینی در حال گسترش سهم بازار خود بوده اند، زیرا شرکت های روسی در حال عقب نشینی از منطقه به دلیل تحریم های غرب هستند و علاوه بر این، مارک های چینی مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست به طور فزاینده ای توجه مصرف کنندگان ازبکستانی را به خود جلب می کنند.

در سال 2022، ازبکستان از 34 کشور خارجی خودرو وارد کرد که چین با 11159 خودرو بیشترین سهم را به خود اختصاص داد.

در این صنعت، چین به ویژه در زمینه واردات خودروهای هیبریدی و الکتریکی نقش مهمی را برای ازبکستان ایفا می کند، در ژانویه 2023، ازبکستان 389 وسیله نقلیه الکتریکی وارد کرد که 346 مورد از آنها را خودروهای چینی تشکیل می دادند.

علاوه بر واردات، ازبکستان برای جذب سرمایه گذاری و بومی سازی تولید با شرکت های مختلف چینی قراردادهایی امضا کرده است، اخیراً نمونه های اصلی حضور رو به رشد برندهای چینی در ازبکستان، توافقنامه امضا شده بین UzAuto Motors و خودروساز چینی BYD Auto و قرارداد مورد توافق Asaka Motors International و EXEED برای سازماندهی تولید خودرو در ازبکستان بود.

علاوه بر این، شرکت Roodell ازبکستانی مونتاژ مدل‌هایی را از شرکت چینی Chery در کارخانه ADM-Jizzakh واقع در منطقه آزاد اقتصادی جیزاخ در شرق ازبکستان آغاز کرده است.

انرژی سبز حوزه دیگری است که شرکت های چینی در آن به طور فزاینده ای فعال می شوند.

در زمستان 2022، کمبود گاز و بحران انرژی مشکلات زیادی را در ازبکستان ایجاد کرد و هزاران کارگر صنعتی را مجبور به اخراج موقت کرد.

در این زمینه، تاشکند شروع به جستجوی منابع انرژی جایگزین، به ویژه منابع انرژی سبز کرد، و این صنعت با افزایش قابل توجهی در جریان سرمایه گذاری چینی مواجه شد و در سال 2022، پیشنهاد از شرکت های چینی GD Power Development و PowerChina برای ساخت نیروگاه های فتوولتائیک (خورشیدی) در نمنگان انتخاب شد.

در فوریه 2023، ازبکستان دو قرارداد با Energy China و Huaneng Renewables به ترتیب برای ساخت نیروگاه های فتوولتائیک و فوتوالکتریک خورشیدی امضا کرد.

علاوه بر این، چین قصد دارد یک کارخانه تولید پنل خورشیدی در فرغانه در شرق ازبکستان بسازد و جای تعجب نیست که شرکت های چینی ترجیح می دهند در مناطقی سرمایه گذاری کنند که تقاضای انرژی در آنها رو به رشد است، مانند مناطق نمنگان و فرغانه، جایی که تقاضای برق تا 40 درصد افزایش یافته است.

حتی اگر چین نقشی به عنوان سرمایه گذار نداشته باشد، نقشی کلیدی به عنوان صادرکننده تجهیزات حیاتی ایفا می کند.

به عنوان مثال، چین توربین ها و ژنراتورهایی را برای ساخت مزرعه بادی زرافشان که توسط شرکت دولتی مصدر امارات متحده عربی در منطقه ناوی ازبکستان ساخته می شود، تامین می کند.

به ویژه، فرمان امضا شده توسط شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر تسریع در معرفی انرژی های تجدیدپذیر و فناوری های صرفه جویی در انرژی در سال 2023، به احتمال زیاد مشارکت بیشتر شرکت های چینی در بخش انرژی سبز ازبکستان را ترویج خواهد کرد، زیرا پکن نقش اصلی را در ارائه این انرژی ایفا می کند. (ارسال فن آوری ها به جهان)

سرمایه گذاری چین در بخش خودرو و انرژی سبز ازبکستان ادامه تغییرات اخیر در استراتژی پکن در قبال آسیای مرکزی است و به گفته رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، پکن یک "طرح بزرگ" برای منطقه دارد.

در این راستا، چین اولویت‌های سرمایه‌گذاری را از توسعه زیرساخت‌ها به تولید تغییر می‌دهد به امید کاهش احساسات ضد چینی در کشورهای آسیای مرکزی در این زمینه، همکاری در بخش خودرو می‌تواند راه را برای بومی سازی محصولات تولیدی - مانند تولید موتور، موتورهای الکتریکی و باتری خودرو - در نتیجه سرعت بخشیدن به صنعتی شدن در ازبکستان و ایجاد مشاغل جدید.

نقش چین در رونق انرژی سبز ازبکستان
چین سرمایه گذاری زیادی در بازار در حال ظهور ازبکستان، به ویژه در بخش خودرو و انرژی سبز انجام می دهد، برندهای خودروسازی چینی با عقب نشینی شرکت های روسی از منطقه و محبوبیت خودروهای هیبریدی و الکتریکی چینی، سهم بازار خود را در ازبکستان گسترش می دهند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت های چینی با سرمایه گذاری در نیروگاه های فتوولتائیک و فوتوالکتریک خورشیدی در حمایت از حرکت ازبکستان به سمت انرژی سبز فعال تر می شوند.

Image