برق بیوگاز برای تهران

نیروگاه بیوگاز یا بیومتان

یکی از مهمترین منابع تأمین برق در دنیا، زیست‌توده‌ها هستند، زیست‌توده‌ها سهم بزرگی میان دیگر انواع منابع انرژی‌های نو دارا هستند، به‌طوری که پس از ذغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی، زیست‌توده چهارمین منبع بزرگ انرژی در دنیاست.

در راستای تعریف زیست‌توده، مجموعه گازهای تولیدشده از تجزیه و تخمیر موادی که در گروه زیست‌توده جای می‌گیرند شامل فضولات حیوانی، انسانی، پسماندهای گیاهی را بیوگاز می‌نامند.

نیروگاه‌های بیوگازسوز از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که عمدتاً بر اساس نوع مواد اولیه و شرایط محیطی، هزینه‌های نیروی انسانی، هزینه‌های انرژی و میزان سرمایه‌گذاری مجری طرح می‌توان نسبت به انتخاب تجهیزات مورد استفاده در پروژه اقدام کرد.

معمولاً بخش‌هایی که در چیدمان یک نیروگاه بیوگازسوز در نظر گرفته می‌شود، شامل موارد واحد پذیرش مواد اولیه، تجهیزات موردنیاز در بخش تغذیه نیروگاه، مخازن (دایجستر یا هاضم)،  همزن‌ها، لوله‌کشی‌ها، برق و الکترونیک، مبدلها، بخش تولید انرژی (CHP)، واحد تصفیه گاز، کمپرسورها، مشعل و تجهیزات کنترل است.

در ایران با توجه به اهمیت بهره‌برداری از نیروگاه‌های زیست‌توده، برنامه توسعه 400مگاواتی واحدهای نیروگاهی بر این پایه طرح‌ریزی شده است.

رضا صمدی، رئیس کارگروه توسعه نیروگاه‌های زیست‌توده سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: در کلان‌شهرهای کشور، 65 درصد از پسماندها تر هستند که 60 درصد آن قابل تبدیل به کمپوست یا انرژی هستند.

پسماندهای خشک نیز 35 درصد از پسماندهای عادی را تشکیل می‌دهند و بازیافت آن‌ها توجیه اقتصادی بالایی دارد که هم‌اکنون حدود 10 درصد آن نیز بازیافت می‌شود.

وی افزود: یکی از زنجیره‌های اصلی، صحیح و پایدار برای عبور از بحران‌های زیست‌محیطی موجود، تولید انرژی از طریق منابع زیست‌توده است که روشی بهینه و اقتصادی برای ایجاد انرژی در جهان به‌شمار می‌رود و باعث کاهش حجم زباله و اثرات مخرب آن و همچنین تولید کالای مفید مانند برق و حرارت می‌شود.

صمدی تأکید کرد: برنامه‌ریزی شده است تا در این پویش ساخت نیروگاه‌های جدید مخصوصاً در شهرهای شمالی کشور و کلان‌شهرها در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به اهمیت نیروگاه‌های زیست‌توده، هشتمین واحد نیروگاهی زیست‌توده کشور در فاضلاب تهران در آستانه تزریق برق به شبکه است و فردا با حضور وزیر نیرو افتتاح می‌شود و این واحد 2.4مگاواتی که با سرمایه 3 میلیون یورو ساخته شده است، زمینه تولید سالانه 15 میلیون کیلووات‌ساعت برق را مهیا خواهد کرد.

برق بیوگاز برای تهران
نیروگاه ۲.۴مگاواتی زیست‌توده تهران در راستای توسعه برنامه برق تجدیدپذیر آماده بهره‌برداری است و این نیروگاه از تزریق سالیانه ۷۵هزار تن کربن دی‌اکسید به جو جلوگیری می‌کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تزریق سالانه 75 هزار تن کربن دی‌اکسید با شروع فعالیت این نیروگاه متوقف می‌شود و با توجه به اینکه این طرح تحت مکانیسم توسعه پاک CDM است، لذا با کاهش تزریق کربن، زمینه ارزآوری برای کشور را مهیا می‌کند.

Image