تشویق به دوچرخه‌سواری در اروپا؛ روزانه ۱۰ کیلومتر رکاب بزنید و ۴۵۰ یورو کاسب شوید.

انرژی

برای بسیاری از ما رسیدن به محل کار یعنی صبح‌هایی که پشت فرمان در ترافیک سنگین خیابان‌ها و بزرگراه‌ها حرص می‌خوریم و یا برای یافتن یک وجب جا داخل واگن مترو از تمام نیروی خود استفاده می‌کنیم.

این در حالیست که شمار رو به افزایشی از شهروندان اروپایی در سراسر این قاره به تدریج دوچرخه را برای رفتن به محل کار جایگزین خودرو‌های شخصی و اتوبوس می‌کنند.

رکاب زدن با دوچرخه‌ برای سلامتی عالی است و جایگزین فوق‌العاده‌ای برای وسائل حمل و نقل آلوده کننده محیط زیست و پرهزینه از حیث مصرف انرژی به شمار می‌رود.

حال این سوال مطرح می‌شود که کدام کشور‌های اروپایی بهترین برنامه‌ریزی را برای تشویق شهروندان به استفاده از دوچرخه برای رفتن به محل کار و تحصیل انجام داده‌اند و کدامیک در این میان عقب مانده‌اند؟

بسیاری از کشورهای اروپایی برنامه‌های مدون و حساب‌شده‌ای در این زمینه طراحی و اجرا کرده‌‌اند اما همه در یک سطح نیستند، هلند کمک هزینه مسافت پیموده شده را ارائه می دهد شهروندان هلندی به طور متوسط روزانه ۲.۶ کیلومتر دوچرخه سواری می‌کنند.

یک مطالعه نشان می‌دهد که اگر این الگو در سراسر جهان در پیش گرفته شود، انتشار سالانه کربن ۶۸۶ میلیون تن کاهش می‌یابد و این مقدار در واقع بیش از شاخص ردپای کربن یا میزان کل انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در بریتانیا تخمین زده شده است.

دولت هلند با تعین آنچه کمک هزینه مسافت پیموده شده با دوچرخه خوانده شده شهروندان را به تداوم این عادت خوب و سالم تشویق می کند.

شرکت‌ها و موسسات تجاری و نیز فعالان کسب و کار در هلند از سال ۲۰۰۶ به این سو برای کارمندان خود که با دوچرخه جابجا می‌شوند به ازای هر کیلومتر کمک هزینه ای معادل ۰.۱۹ یورو (نوزده سانتیم) پرداخت می‌کنند.

دولت نیز در عوض به شرکت‌ها اجازه داده است تا هزینه اختصاص داده شده به این امر را از صورت حساب مالیاتی خود کسر کنند.

این کمک هزینه پیش‌تر تنها برای رانندگان وسائل نقلیه شخصی به منظور پوشش هزینه سوخت لازم برای رفتن به محل کار اختصاص داشت اما از سال ۲۰۰۷ به تردد کنندگان با دوچرخه نیز گسترش یافت.

از آنجایی که جابجایی با دوچرخه به صرف هزینه برای بنزین گران قیمت نیاز ندارد، دوچرخه سواران به سادگی مبلغ اختصاص داده شده تحت عنوان کمک‌هزینه تردد با دوچرخه را به جیب می‌زنند.

تشویق به دوچرخه‌سواری در اروپا؛ روزانه ۱۰ کیلومتر رکاب بزنید و ۴۵۰ یورو کاسب شوید.
شمار رو به افزایشی از شهروندان اروپایی به تدریج دوچرخه را برای رفتن به محل کار جایگزین خودرو‌های شخصی و اتوبوس می‌کنند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فردی که طی پنج روز هفته هر روز ۱۰ کیلومتر رکاب می‌زند می‌تواند در پایان هر سال حدود ۴۵۰ یورو از این طرح کسب درآمد کند.

Image