قیمت جهانی نفت

نفت خام

قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز سه‌شنبه تغییر چندانی نداشت، آن‌هم پس‌از آن‌که تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید، بازارها را در روز گذشته شگفت‌زده کرده بود.

توجه سرمایه‌گذاران حالا به روند افزایش تقاضا و تأثیر قیمت بالاتر نفت بر اقتصاد دنیا جلب شده‌است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 45 سنت معادل 0.53 درصد افزایش به 85 دلار و 38 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 45 سنت معادل 0.56 درصد افزایش 80 دلار و 87 سنت معامله می‌شود.

 هر دوی این شاخص‌های نفتی بیش‌از 6 درصد در روز دوشنبه به‌دنبال اطلاعیه ائتلاف اوپک پلاس مبنی‌بر کاهش 1.16 میلیون بشکه‌ای تولید افزایش داشتند.

این طرح جدید اوپک پلاس کل کاهش تولید این ائتلاف را به 3.66 میلیون بشکه در روز می‌رساند، اوپک پلاس در اکتبر 2 میلیون بشکه کاهش تولید را اعلام کرده بود، این رقم 3.7 درصد از تقاضای جهانی برای نفت را تشکیل می‌دهد.

طبق گفته هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس ان‌اس تریدینگ، یک واحد از نیسان سکیوریتیز، انتظار می‌رود تقاضا در کوتاه‌مدت در فصل تابستان که زمان اوج رانندگی است افزایش یابد.

قیمت جهانی نفت
اما بالا رفتن قیمت نفت فشار تورم را افزایش داده و روند افزایش نرخ بهره در بسیاری از کشورها را طولانی‌تر می‌کند که درنهایت تقاضا را پایین می‌آورد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید باعث شده بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی خود از قیمت نفت را تا پایان سال جاری میلادی تا 100 دلار در هر بشکه بالا ببرند. گلدمن ساکس پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت را تا 95 دلار در 2023 و 100 دلار برای 2024 افزایش داده است.

برچسب ها
Image