اولین نیروگاه خورشیدی متمرکز در آمریکای لاتین

انرژی خورشیدی

اولین نیروگاه خورشیدی متمرکز در آمریکای لاتین واقع در شیلی، با 17 ساعت ذخیره سازی با انرژی متمرکز خورشیدی.

در صحرای آتاکاما، خشک ترین بیابان جهان واقع در شمال شیلی، تنها برج متمرکز انرژی خورشیدی در آمریکای لاتین کار می کند که نمادی از انقلاب انرژی در ایجاد علیه تغییرات آب و هوایی است.

ساخت و ساز با ابهت 240 متری یکی از ارکان برنامه جاه طلبانه انرژی سبز شیلی است که در سال 2019 آغاز شد و هدف آن جایگزینی کامل سوخت های فسیلی تا سال 2040 است.

پروژه آلبا همراه با تولید انرژی خورشیدی متمرکز Cerro Dominador، که شیلیایی ها آن را با برج سائورون از ارباب حلقه ها مقایسه می کنند، در حال پیشرفت است، یک پیشگام در جهان در تبدیل یک نیروگاه ترموالکتریک با سوخت زغال سنگ به یک نیروگاه بزرگ سیستم ذخیره سازی مبتنی بر انرژی های تجدید پذیر.

هر دو تاسیسات اولین مورد از سال 2021 و دومین مورد در مرحله اول اجرا، در آنتوفاگاستا، منطقه ای در حدود 1300 کیلومتری شمال سانتیاگو هستند.

وزیر محیط زیست سابق شیلی: یک دهه پیش، هیچ کس تصور نمی کرد که بیش از یک سوم انرژی شیلی از انرژی خورشیدی و نیروی باد تا قبل از سال 2030 تامین شود.

امروزه 35.4 درصد از انرژی تولید شده در شیلی از انرژی باد و انرژی خورشیدی است و 37.2 درصد از منابع آب در سیستم ملی برق (SEN) تامین می شود که اکثریت قریب به اتفاق تقاضا را پوشش می دهد و نفت، زغال سنگ و گاز 26.9 درصد است.

مارتا آلونسو، مدیر آمریکای جنوبی GES (خدمات انرژی جهانی)، ارائه‌دهنده خدمات جهانی برای صنعت بادی و خورشیدی، می‌گوید: کشورهای بسیار کمی در جهان توانسته‌اند صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر را مانند شیلی به طور واقعی ادغام کنند.

با این حال پس از فشار اولیه قوی، این روند به دلیل عدم وجود قانون برای تغییر ماتریس انرژی، سرعت خود را از دست داد، این کارشناس انرژی های تجدیدپذیر می افزاید.

جایگزین ذخیره سازی

شاید یکی از بزرگترین موانع در کربن زدایی ذخیره سازی باشد. همه انواع انرژی، اگر تولید شود و استفاده نشود، از بین می رود، گویی یک شیر آب باز است.

آلونسو می گوید: این یک معضل است، زیرا (ذخیره سازی) هنوز یک فناوری بالغ نیست، شیلی شروع به کشف جایگزینی کرده است که قبلاً راه خود را در سایر نقاط جهان باز کرده است.

هر دو Cerro Dominador و Alba Project توسط به اصطلاح نمک های خورشیدی استخراج شده از صحرای آتاکاما، متشکل از نیترات پتاسیم و نیترات سدیم، که ذوب شده و در حالت مایع نگهداری می شوند، انرژی ذخیره می کنند، تامین می شوند.

مورد پروژه آلبا در جهان بی نظیر است دیگو پاردو، وزیر انرژی شیلی توضیح می‌دهد: «این تنها پروژه‌ای است که برای باتری‌های کارنو (ذخیره‌سازی حرارتی) با این بزرگی در خارج از دانشگاه وجود دارد.

او می افزاید: پیش بینی ما این است که با حذف نیروگاه های زغال سنگ، نیروگاه های خورشیدی متمرکز و با تبدیل این نیروگاه ها به باتری هایی مانند پروژه آلبا جایگزین شوند.

به این ترتیب، شیلی در مبارزه با بحران آب و هوا در آمریکای لاتین، یکی از مناطقی که کمترین CO2 را در جهان منتشر می کند، پیش می رود.

از زغال سنگ گرفته تا نمک خورشیدی

برج Cerro Dominador توسط 10600 آینه یا هلیواستات احاطه شده است که نوعی گل آفتابگردان را در پای آن تشکیل می دهند و چهارمین سیستم از این نوع در جهان و تنها در آمریکای لاتین است.

نمک های خورشیدی امیدوارکننده از طریق مجاری شریان مانندی که به نوک سازه متصل می شوند، گردش می کنند، جایی که آینه هایی که نور خورشید را منعکس می کنند آنها را تا دمای 565 درجه سانتیگراد گرم می کنند.

سپس همان لوله‌ها را به ظروف آب پایین می‌آورند که بخاری را تولید می‌کند که توربین را حرکت می‌دهد، که به نوبه خود برق تولید می‌کند. ظرفیت نصب شده نیروگاه 110 مگاوات (مگاوات) است.

ایوان آبلا، مدیر ساخت و ساز شرکتی گروه سرو، توضیح می‌دهد: به لطف نمک‌ها، توانستیم 17 ساعت ذخیره‌سازی داشته باشیم، بنابراین هنگامی که ما از داشتن منبع انرژی، یعنی خورشید، خودداری می کنیم، آن را در یک مخزن حاوی نمک ذخیره می کنیم.

پروژه آلبا همچنین قصد دارد از همین فناوری برای تغییر نیروگاه ترموالکتریک مدرن با سوخت زغال سنگ آنگاموس، متعلق به AES، استفاده کند که در سال 2011 شروع به کار کرد.

Vanni Boggio مدیر مجتمع شمالی AES شیلی می گوید: حفظ نیمی از دارایی های این کارخانه، که عملاً جدید است، (Angamos) به باتری تبدیل می شود که از انرژی الکتریکی تجدیدپذیر استفاده می کند.

آلبا با انرژی فتوولتائیک و بادی تامین خواهد شد که به نوبه خود نمک هایی را که جایگزین سوخت های فسیلی می شوند که امروزه با آن کار می کنند، گرم می کند تا توان فعلی 560 مگاوات خود را حفظ کند.

تحلیلگر GES توضیح می دهد که آلبا پروژه بسیار جالبی است، ما باید آن را از نزدیک دنبال کنیم زیرا می تواند راه حلی باشد اگرچه این یک دارو نیست.

شیلی بزرگترین تولید کننده نیترات سدیم و پتاسیم در جهان است که از این نمک های مذاب در استفاده در برج CSP استفاده می شود.

مطالعه ای که مزایای تولید شیلی را ارزیابی می کند، تخمین می زند که صنایع شیلی می توانند بین 18 تا 56 درصد از قطعات مورد نیاز برای CSP را به طور کلی تامین کنند و می توانند بیشتر ذخیره انرژی حرارتی بین ساخت مخازن و تامین نمک های مذاب را تامین کنند.

شیلی بهترین منبع خورشیدی جهان را برای CSP دارد اما هنوز به طور کامل از این مزیت جهانی استفاده نکرده است.

شرکت کنندگان در این مطالعه پیشنهاد کردند که زمانی که پروژه طولانی مدت آتاکاما 1 (Cerro Dominador) CSP مشکلات مالی و کارگری خود را که منجر به یک وقفه دو ساله شد حل کرد، مقامات شیلی ممکن است برای پروژه‌های بیشتر آماده باشند.

اولین نیروگاه خورشیدی متمرکز در آمریکای لاتین
نمای هوایی از Cerro Dominador، اولین نیروگاه خورشیدی متمرکز در آمریکای لاتین، در Antofagasta، شیلی.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پروژه CSP برج 110 مگاواتی Cerro Dominador با 17.5 ساعت ذخیره انرژی حرارتی برای اولین بار در سال 2021 با شبکه هماهنگ شد و در سال 2022 آنلاین شد، توسعه دهنده اولیه Abengoa بود، یک شرکت چند ملیتی با بسیاری از پروژه های زیرساخت سبز، آب و انرژی.

Image