روسیه در حال از دست دادن بازارهای انرژی است

انرژی

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی (IEA) در ماه مارس، یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، به روزنامه فرانسوی لیبراسیون گفت: روسیه در نبرد انرژی شکست خورده است.

در یک سال و نیم از زمانی که پوتین دستور اعزام نیرو به اوکراین و قطع عرضه گاز طبیعی از طریق خط لوله به بسیاری از مشتریان اتحادیه اروپا را صادر کرد، اروپا موفق شد بسیاری از گازهای لوله شده را با واردات LNG جایگزین کند و واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه را ممنوع کرده است.

ایالات متحده برای پر کردن بخشی از شکاف عرضه نفت و گاز روسیه افزایش یافته است، این یک شکاف کاملاً بود و تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت آمریکایی LNG از پر کردن آن خوشحال بودند.

آمریتا سن، سرپرست تحقیقات شرکت مشاوره انرژی اسپکتز، به فایننشال تایمز گفت: جریان‌های تجاری با خاورمیانه و صادرکنندگان آمریکایی ذینفعان اصلی آن تغییر کرده است.

روسیه بازار انرژی اروپا را از دست داد

از زمان حمله به اوکراین، روسیه اروپا را به عنوان مشتری انرژی از دست داده است و اکنون به دلیل فروش نفت خام خود به چین و هند تقلیل یافته است و چین و هند به ترتیب بزرگترین و سومین واردکنندگان بزرگ نفت خام در جهان هستند، بنابراین بازارهای بالقوه چین و هند برای نفت خام روسیه بسیار زیاد است.

با این حال، تحلیلگران می گویند، ممکن است قبلا شاهد اوج واردات نفت خام هند از روسیه بوده باشیم.

اروپا به نوبه خود در حال خرید نفت و گاز بیشتری از ایالات متحده است و در حال امضای قراردادهای بلندمدت تامین LNG با صادرکنندگان ایالات متحده است قراردادهایی که تنها دو سال پیش در اروپا چندان خوشایند نبودند، زمانی که اهداف آب و هوایی در اولویت اولویت های انرژی کشورهای توسعه یافته بود.

گاز روسیه در هیچ کجا نه تحریم شده و نه تحریم شده است، اما برخی خریداران در شمال آسیا ممکن است نسبت به وابستگی بیش از حد به LNG روسیه محتاط شده باشند.

قبل از جنگ و تحریم های نفتی، روسیه نزدیک به 40 درصد از کل واردات نفت خام، محصولات تصفیه شده و گاز طبیعی اروپا را به خود اختصاص می داد.

در حال حاضر، اتحادیه اروپا نفت خام روسیه را وارد نمی‌کند، به‌جز بلغارستان، به دلیل انحراف اتحادیه اروپا تا سال 2024، عرضه گاز طبیعی از طریق خطوط لوله از روسیه در حال حاضر کمتر از 10 درصد از عرضه گاز اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد که از نزدیک به 40 درصد قبل از حمله روسیه به اوکراین کاهش یافته است.

بزرگترین تامین کننده گاز اروپا در حال حاضر، بزرگترین تولید کننده نفت و گاز اروپای غربی، نروژ، متحد نزدیک اتحادیه اروپا و یکی از اعضای بنیانگذار ناتو است.

برخی از مشتریان آسیایی ممکن است به محدودیت های انرژی روسیه نزدیک شوند

با دور شدن اروپا از سوخت های فسیلی روسیه، مشتریان آسیایی چین و هند به مشتریان اصلی نفت خام روسیه تبدیل شده اند، واردات نفت هند از روسیه در نیمه اول سال 2023 همچنان افزایش یافت زیرا صادرات نفت خام روسیه ارزان تر، خریداران بیشتری را در سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان پیدا کرد.

بیش از یک سال از آغاز جنگ، هند از یک خریدار حاشیه ای نفت خام روسیه به مهم ترین بازار نفت مسکو در کنار چین تبدیل شده است، پالایشگاه های هندی که محدودیت قیمت G7 را رعایت نمی کنند و به دنبال خریدهای ارزان قیمت فرصت طلبانه هستند، بسیاری از محموله های اورال روسیه را که قبل از تحریم اتحادیه اروپا به شمال غربی اروپا می رفت، خریداری کرده اند.

اما به گفته تحلیلگران Kpler، هند ممکن است به دلیل محدودیت های زیرساختی و نیاز به حفظ روابط تجاری خوب با سایر تامین کنندگان نفت خام، شاهد اوج واردات نفت خام روسیه بوده باشد.

جانیو شاه، تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی، این هفته به سی ان بی سی گفت: هند به دنبال ادامه واردات نفت خام روسیه است، اما شاید به حد مجاز خود رسیده باشد و مانع از هر بشکه اضافی شود.

در زمینه گاز طبیعی، به نظر می رسد آسیا خریدهای محدود LNG روسیه را به صورت نقطه ای داشته باشد، زیرا برآورد می شود خریداران عمده در شمال آسیا واردات از پروژه های صادراتی روسیه را به کمترین میزان در دو سال اخیر کاهش دهند و بر اساس گزارش بلومبرگ، خریداران به دنبال تنوع بخشیدن و اجتناب از مشکلات احتمالی آینده در پرداخت ها و تحویل هستند.

صادرکنندگان نفت و گاز آمریکا برنده شدند

با عقب نشینی خریداران در اروپا از نفت روسیه، صادرات نفت خام ایالات متحده به اروپا افزایش یافت و انتظار می رود که همچنان افزایش یابد.

سال گذشته، اروپا از نظر خرید نفت خام از ایالات متحده در رتبه دوم پس از آسیا قرار گرفت، واردات نفت خام اروپا از ایالات متحده در سال 2022 به طور متوسط 1.51 میلیون بشکه در روز بود که 42 درصد از صادرات نفت خام آمریکا را به خود اختصاص می داد، که بر اساس داده های EIA فقط از 43 درصد صادرات ایالات متحده که به آسیا می رفت، کم است.

EIA در اوایل سال جاری اعلام کرد: تحریم‌های اتحادیه اروپا که در دسامبر 2022 اجرا شد و واردات نفت روسیه از طریق دریا به اروپا را ممنوع می‌کند، این احتمال را ایجاد می‌کند که تقاضا برای نفت خام آمریکا در سال 2023 ادامه یابد.

ایمی مایرز جاف، استاد پژوهشی دانشگاه نیویورک و کارشناس انرژی، به FT گفت: ایالات متحده با افزایش صادرات نفت و گاز و طرح جدید چند میلیاردی کنگره برای پیروزی در فناوری پاک جلو آمد.

در بازار LNG، اروپا و چین برای امضای قراردادهای تامین بلندمدت با توسعه دهندگان و صادرکنندگان LNG ایالات متحده در حال رقابت شدیدی هستند.

قراردادهای بلندمدت LNG در ماه‌های اخیر شاهد معاملات زیادی بوده است، از جمله از سوی خریداران در اروپا، جایی که امنیت انرژی به قیمت نگرانی‌ها در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از واردات گاز طبیعی در مرکز توجه قرار گرفته است.

برای توسعه دهندگان و صادرکنندگان LNG ایالات متحده، قراردادهای خرید بلندمدت بیشتر با اروپا - و آسیا - به معنای شانس بیشتری برای پروژه ها برای انقباض حجم آتی از تسهیلات صادراتی برنامه ریزی شده و پشتوانه تصمیمات مالی و سرمایه گذاری نهایی برای تعداد بیشتری از پایانه های صادرات LNG ایالات متحده است.

روسیه در حال از دست دادن بازارهای انرژی است
از زمان حمله به اوکراین، روسیه اروپا را به عنوان مشتری انرژی از دست داده است و اکنون به دلیل فروش نفت خام خود به چین و هند تقلیل یافته است، برخی خریداران در شمال آسیا ممکن است نسبت به وابستگی بیش از حد به LNG روسیه محتاط شده باشند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کپلر: هند احتمالاً به دلیل محدودیت‌های زیرساختی و نیاز به حفظ روابط تجاری خوب با سایر تامین‌کنندگان نفت خام، شاهد اوج واردات نفت خام روسیه خواهد بود.

Image