امیدواری ترکیه پس از اکتشافات اخیر نفت و گاز

انرژی

پس از چندین اکتشاف بزرگ نفتی در ماه های اخیر، ترکیه به پتانسیل انرژی خود خوش بین است. شرکت نفت و گاز این ترکیه (TPAO) در سال‌های اخیر به فعالیت‌های اکتشافی خود سرعت بخشیده است که این امر مثمر ثمر بوده است.

اکتشافات اخیر نفت به دنبال کشف میدان گاز طبیعی بزرگ 2020 در دریای سیاه است که انتظار می رود از هدف دولت برای به دست آوردن استقلال انرژی حمایت کند.

در دسامبر سال گذشته، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از کشف 150 میلیون بشکه ذخایر خالص نفت به ارزش حدود 12 میلیارد دلار خبر داد. این ذخایر در کوه گبر در استان سیرناک واقع شده است که با اقلیم کردستان در عراق و سوریه هم مرز است.

در سال 2022، ترکیه حدود 5000 بشکه در روز نفت از چهار چاه در این استان تولید کرد. این کشف یکی از 10 اکتشاف برتر خشکی ترکیه در سال گذشته، پس از چندین فعالیت اکتشافی موفق است.

ترکیه امیدوار است تولید روزانه نفت خود را در سال 2023 به 100000 بشکه در روز برساند، زیرا در سال های اخیر شاهد افزایش قابل توجه تولید بوده است، شرکت دولتی نفت و گاز TPAO در سال 2017 حدود 40000 بشکه در روز تولید داشت که در سال 2022 به 65000 بشکه در روز افزایش یافت.

TPAO فعالیت های اکتشاف و تولید خود را در طول این همه گیری بسیار گسترش داد و در سال 2021 به 34 اکتشاف دست یافت و 71 میلیون بشکه به آن افزود.

بخش ذخایر این شرکت قصد دارد با حفاری 12 حلقه چاه ارزیابی و تولید دیگر در سال 2023 بر این موفقیت دست یابد و امیدوار است این میدان بتواند تا پایان سال به تولید 25000 بشکه در روز دست یابد.

ترکیه به تدریج جایگاه خود را در بازار بین المللی انرژی از طریق فعالیت های نفتی خود و همچنین از طریق تعمیق روابط با روسیه مستحکم کرده است و این کشور در زمانی که بسیاری از کشورها تحریم های انرژی روسیه را اعمال می کنند، مسیری کلیدی برای نفت و گاز روسیه فراهم کرده است.

آنکارا واردات نفت خام روسیه را در سال گذشته دوبرابر کرد و آن را در پالایشگاه های ترکیه قبل از ارسال محصولات به اتحادیه اروپا فرآوری کرد و ترکیه نیز با کشف ذخایر تخمینی بیش از 710 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در این کشور در حال توسعه پتانسیل گاز خود است.

و در این ماه، TPAO بزرگترین اکتشاف نفت خام خشکی را با تخمینی 1 میلیارد بشکه اعلام کرد، این کشف همچنین در استان سیرناک در چاهی که در حال حاضر 10000 بشکه در روز تولید می کند، به دست آمده است.

این شرکت قصد دارد چاه های ارزیابی پشت سر هم حفر کند و آزمایش های چاه را انجام دهد تا تا پایان سال جاری یک طرح توسعه کامل داشته باشد.

بر اساس این اکتشافات چشمگیر، ترکیه اکنون امیدوار است که به زودی به استقلال انرژی دست یابد، این یک تغییر بزرگ در امنیت انرژی کشور خواهد بود، زیرا این کشور به شدت به واردات نفت برای تامین تقاضای خود در حال حاضر متکی است.

سرمایه گذاری قوی در فعالیت های اکتشافی بخشی از استراتژی ترکیه برای ارزیابی پتانسیل این کشور برای توسعه منابع داخلی و کاهش وابستگی انرژی به منابع خارجی بوده است و برای حمایت از این هدف، TPAO کشتی های حفاری و کشتی های لرزه نگار را برای تسریع فعالیت های اکتشافی مستقر کرد.

ترکیه همچنین می تواند پس از آغاز انتقال گاز در میدان گازی ساکاریا در ماه آوریل، به استقلال گاز طبیعی دست یابد.

فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، به منابع رسانه ای گفت که ارزش این منابع گاز طبیعی بیش از 500 میلیارد دلار است، این ذخایر می‌تواند به اندازه‌ای باشد که گاز را برای تمام خانوارهای ترکیه در 35 سال آینده تامین کند.

و همین هفته، دونمز اعلام کرد که TPAO نشانه هایی از ذخایر نفت و گاز طبیعی در شرق دریای سیاه را می بیند، این می تواند منجر به اکتشافات اضافی شود که به طور چشمگیری پیش بینی تولید گاز کشور را برای دهه های آینده افزایش می دهد.

موفقیت های اخیر اکتشاف به دنبال سرمایه گذاری سنگین دولت ترکیه در زیرساخت های دریایی، مانند سکوهای حفاری و خطوط لوله، به منظور تسهیل فعالیت های استخراج و حمل و نقل از دریای سیاه به تاسیسات خشکی است.

در فاز اول تولید روزانه حدود 10 میلیون متر مکعب تولید خواهد شد که در نهایت به 40 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

درآمد حاصل از افزایش تولید نفت و گاز ترکیه به سمت فعالیت‌های اکتشافی بیشتر می‌رود تا اطمینان حاصل شود که این کشور از پتانسیل سوخت‌های فسیلی خود بهره‌برداری می‌کند در حالی که تقاضای جهانی هنوز بالاست.

در حالی که بسیاری از کشورها انرژی روسیه را رد می‌کنند، قیمت‌های نفت و گاز روسیه طی سال گذشته افزایش یافته است و چندین قدرت جدید انرژی را تشویق می‌کند تا توسعه منابع خود را برای سرمایه‌گذاری سرعت بخشند.

کمبود در عرضه جهانی انرژی باعث شده است که دولت‌ها در سراسر جهان برای تامین امنیت رقابت کنند.

انرژی آنها از طریق افزایش تولید داخلی و همچنین با تقویت زنجیره تامین منطقه ای.

در حالی که ممکن است در اواخر بازی باشد، ترکیه پتانسیل نفت و گاز قابل توجهی را به دنبال فعالیت های اکتشافی گسترده TPAO در سه سال گذشته نشان می دهد و پس از یک سال کمبود جهانی و افزایش قیمت، این اکتشافات حتی ارزشمندتر به نظر می رسند.

ترکیه اکنون امیدوار است نه تنها استقلال انرژی خود را به دست آورد، بلکه بتواند موقعیت خود را به عنوان یک قطب بزرگ انرژی بین روسیه و آسیا و اروپا مستحکم کند.

امیدواری ترکیه پس از اکتشافات اخیر نفت و گاز
ترکیه امیدوار است تولید روزانه نفت خود را در سال 2023 به 100000 بشکه در روز برساند، زیرا در سال های اخیر شاهد افزایش قابل توجه تولید بوده است، در این ماه TPAO بزرگترین اکتشاف نفت خام خشکی را با تخمینی 1 میلیارد بشکه اعلام کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اکتشاف اخیر ترکیه به دنبال سرمایه گذاری سنگین دولت در زیرساخت های فراساحلی است.

Image