قیمت سیلیکون خورشیدی به پایین ترین سطح رسید

انرژی خورشیدی

متوسط قیمت سیلیکون خورشیدی به دلیل تولید بیش از حد پلی سیلیکون، 22 درصد کاهش یافته و به 9.6 دلار در هر کیلوگرم رسیده است که پایین ترین سطح از تابستان 2020 است.

تولید بیش از حد منجر به اشباع شده است و برخی از تولیدکنندگان را مجبور کرده است که پلی سیلیکون را با ضرر بفروشند، در حالی که برخی دیگر برای جلوگیری از ضرر بیشتر تولید را به حالت تعلیق درآورده اند.

قیمت‌های نقطه‌ای برای ماده اصلی در سیستم‌های فتوولتائیک خورشیدی به شدت و به سرعت سقوط می‌کنند که ناشی از مازاد زنجیره تامین پنل‌های خورشیدی چین است، برخی از شرکت های تولید کننده پلی سیلیکون پنل های خورشیدی را با ضرر تولید می کنند، در حالی که برخی دیگر تولید خود را متوقف کرده اند.

داده‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که میانگین قیمت سیلیکون خورشیدی نسبت به هفته گذشته 22 درصد کاهش یافته و به 9.6 دلار در هر کیلوگرم رسیده است، که از تابستان سال 2020 تاکنون مشاهده نشده است. (قیمت‌ها در ژوئن 2022 به 39 دلار رسید و از آن زمان تاکنون 75.5 درصد کاهش یافته است)

به گفته بلومبرگ، دلیل اصلی این سقوط این است که تولید پلی سیلیکون بسیار فراتر از نصب جهانی مورد انتظار است.

داده‌های PV Infolink نشان می‌دهد که قیمت سیلیکون حتی کمتر شده و به 7.5 دلار در هر کیلوگرم رسیده است و برخی از تولیدکنندگان پلی سیلیکون را در بازار می ریزند تا موجودی خود را در بحبوحه تشدید اشباع کاهش دهند.

برخی از تولیدکنندگان، مانند Daqo New Energy Corp برای هر کیلوگرم به 7.55 دلار نیاز دارند، بلومبرگ به نقل از انجمن صنعت سیلیکون چین گفت: چند کارخانه تولید خود را به حالت تعلیق درآورده اند تا از فروش با ضرر جلوگیری کنند.

سیتی گروپ در یادداشتی به مشتریان نوشت که قیمت پلی سیلیکون پس از یک سال کاهش، نزدیک به میانگین هزینه تولید صنعت است و اضافه کرد که اصلاح قیمت به دلیل افزایش ظرفیت جدید توسط اکثر تولیدکنندگان برتر جهان است.

تحلیلگر سیتی گروپ، پیر لاو، خاطرنشان کرد که قیمت های بازار ویفر، سلول و ماژول نیز به دلیل کاهش هزینه های پلی سیلیکون کاهش یافت، در حالی که قیمت شیشه های خورشیدی ثابت بود.

Bloomberg انتظار دارد قیمت پلی سیلیکون در سه ماهه سوم تثبیت شود زیرا تعطیلی تولید به کاهش عرضه کمک می کند.

تولید در نهایت از افزایش تقاضا پیشی گرفت زیرا مازاد پلی سیلیکون ممکن است قیمت پنل های خورشیدی را که در طول کووید جهش کرده بود، کاهش دهد.

قیمت سیلیکون خورشیدی به پایین ترین سطح رسید
این اصلاح قیمت به افزایش ظرفیت جدید توسط تولیدکنندگان بزرگ جهانی نسبت داده می‌شود و BloombergNEF انتظار دارد که قیمت‌ها در سه ماهه سوم با کاهش فشار عرضه کاهش یابد، قیمت‌ها ثابت شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سه تولیدکننده پلی سیلیکون به دلیل قیمت پایین تولید را به حالت تعلیق درآورده اند و هنوز زمان شروع مجدد آن باید مشخص شود.

Image