همه نگاه ها به ایران برای تامین امنیت نفت

نفت خام

ایران به دنبال بالا گرفتن درگیری ها بین حماس و رژیم صهیونیستی به نقطه تمرکز دنیا تبدیل شده و می‌تواند تاثیر بزرگی بر امنیت عرضه جهانی نفت داشته باشد.

پس از حملات حماس به اسرائیل که ممکن است منجر به جنگی جدید در خاورمیانه شود، کانون توجه بین‌المللی قرار گرفت.

در حالی که هر جنگی در خاورمیانه یک تهدید بالقوه برای امنیت عرضه نفت است و جنگی که شامل تولیدکننده‌ای به اندازه ایران باشد، می‌تواند پیامدهای عمیق‌تری برای بازارهای جهانی نفت داشته باشد و هیچ یک از این مفاهیم مثبت نیستند.

بلافاصله پس از انتشار خبر این حملات، گزارش هایی منتشر شد که ادعا می کرد ایران، یکی از حامیان حماس، در برنامه ریزی آنها دست داشته است.

این اطلاعات توسط تهران تکذیب شد، در حالی که اسرائیل و بزرگترین متحدش، ایالات متحده، گفتند هیچ مدرکی دال بر دخالت ایران وجود ندارد. با این حال، این امر مانع از آن نشد که سناتور آمریکایی و شاهین جنگ طلب، لیندسی گراهام، از ایالات متحده برای بمباران پالایشگاه‌های ایران بخواهد.

درخواست‌های مشابه از سوی نیکی هیلی، نامزد ریاست‌جمهوری، اساساً درخواست‌هایی برای تشدید درگیری فراتر از تحریم‌ها هستند که بسیاری از تحلیل‌گران آن را محتمل‌ترین اقدامی می‌دانند که واشنگتن دنبال خواهد کرد. احتمالاً چنین تشدید قیمت نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه خواهد رساند.

با این حال، سناریوی بالقوه دیگری نیز وجود دارد که در آن ایران بازیگر نقش بزرگتری در مناقشه است.

کلی سیگل، مدیر خدمات جهانی نفت گروه انرژی راپیدان، این هفته به بلومبرگ گفت: مهمترین چیزی که باید مراقب آن بود این است که آیا ایران به طور فعال در درگیری شرکت می کند و دلیل آن نزدیکی ایران به آبراه بسیار مهم به نام تنگه هرمز است.

در واقع تنگه هرمز در آب های ایران، یکی از بزرگترین تنگه های نفتی در جهان است.

میزان نفتی که روزانه از این تنگه عبور می کند حدود 17 میلیون بشکه نفت است که برابر با 17 درصد تقاضای جهانی نفت در سال جاری است. همچنین معادل نزدیک به 90 درصد نفت خاورمیانه است که از طریق خلیج فارس منطقه را ترک می کند.

اهمیت تنگه هرمز گهگاه زمانی که ایران تهدید به بستن آن می‌کند، خبرساز می‌شود، که وقتی تنش‌ها بین تهران و غرب شعله‌ور می‌شود. گفتن این که تنش ها در حال حاضر شعله ور شده اند، دست کم گرفتن است، که وضعیت را مملو از خطر می کند.

اگر به نقطه‌ای برسیم که ایران بخواهد تنگه هرمز را ببندد و ایالات متحده بخواهد تنگه هرمز را باز نگه دارد، خطر افزایش می‌یابد و قیمت‌ها هم همینطور. این به معنای رویارویی مستقیم بین این دو است که نمی تواند پایان خوبی داشته باشد. با این حال، در حال حاضر، چنین چشم اندازی دور از دسترس به نظر می رسد.

شاید به همین دلیل است که پس از حملات حماس و بمباران تلافی جویانه اسرائیل به غزه، قیمت ها واقعا افزایش نیافته است. در واقع، در ابتدا معیارها جهش کردند اما زمانی که موسسه نفت آمریکا گزارش ساخت انبار عظیم نفت را گزارش داد و EIA آن را تأیید کرد، به سرعت عقب نشینی کردند.

با این حال، احتمال اختلال در عرضه همچنان قابل توجه است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، این هفته گفت که ممکن است جبهه‌های دیگری در جنگ باز شود و به این نکته اشاره کرد که تشدید تنش قطعاً یک گزینه است.

همزمان رئیس جمهور ایران در حالی با ولیعهد عربستان گفت وگو کرد که عربستان نقش تعدیل کننده را بر عهده گرفته و به دنبال تنش زدایی از اوضاع است. ابراهیم رئیسی در این گفتگو گفت که ایران و عربستان سعودی باید در این برهه حساس از ملت مسلمان و مظلوم فلسطین دفاع کنند.

عربستان سعودی که اخیراً روی توافقی برای ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل کار می کند، از جانبداری خودداری کرده است. با این حال، ایالات متحده به تازگی انتقال 6 میلیارد دلار به ایران را به عنوان بخشی از توافق مبادله زندانیان متوقف کرده است و این به احتمال زیاد تهران را عصبانی خواهد کرد.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد: این پول به حق متعلق به مردم ایران است که برای دولت جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است تا در دستیابی به همه نیازمندی‌های ضروری و غیرتحریمی برای ایرانی‌ها کمک کند. مجله ی وال استریت.

این ممکن است اولین گام برای تشدید بالقوه باشد، به خصوص اگر شاهین های کنگره دست بالا را بگیرند. حتی آژانس بین‌المللی انرژی نیز در مورد این درگیری و تأثیر احتمالی آن بر بازارهای نفت بیانیه‌ای داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه اکتبر خود در مورد بازار نفت اعلام کرد: در حالی که هیچ تأثیر مستقیمی بر عرضه فیزیکی نداشته است، بازارها همچنان در حالت بحران باقی خواهند ماند.

این آژانس افزود که آماده است در صورت بروز اختلال در بازار اقدام کند. ماهیت این اقدام فاش نشده است.

سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی به همراه ایالات متحده، مقدار زیادی نفت را از ذخایر نفت آزاد کردند تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کنند. در نتیجه، ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده به کمترین میزان در 40 سال گذشته، معادل حدود 17 روز مصرف، کاهش یافت، که تکرار انتشار سال گذشته را بعید می سازد.

دخالت ایران در جنگ بین اسرائیل و حماس تأثیر عمده ای بر امنیت عرضه جهانی نفت خواهد داشت و شاید آگاهی از این واقعیت است که انگیزه عجله دیپلماتیک را برای پایان دادن به درگیری قبل از تشدید آن فراهم کرده است.

همه نگاه ها به ایران برای تامین امنیت نفت
تنگه هرمز در آب‌های ایران یکی از بزرگترین تنگه‌های نفتی جهان است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران این هفته گفت که ممکن است جبهه‌های دیگری در جنگ اسرائیل و حماس باز شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عربستان سعودی که اخیراً روی توافقی برای ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل تمرکز داشت، از جانبداری (به نفع اسرائیل) خودداری کرده است.

Image