سند بومی‌سازی سوخت هسته‌ای

هسته‌ای

برخلاف برنامه‌های دشمنان برای ممانعت از دستیابی ایران به فناوری‌های نوین، سازمان انرژی اتمی ایران ثابت کرد که قادر است فعل خواستن را به توانستن تبدیل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ این سازمان در چند دهه گذشته، برنامه‌ریزی‌های فراوانی برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و توسعه آن؛ با تکیه بر توان داخلی انجام داده و تلاش محققان و متخصصان صنعت هسته‌ای موجب شده تا به رغم وجود موانع، مشکلات، تهدیدها و ... اکنون ایران قادر به تولید رادیوداروهای موردِ نیاز بیماران، توسعه کاربرد پرتوها، تولید و دستیابی به فناوری‌های نوین هسته‌ای و... باشد.

برخلاف برنامه‌های دشمنان برای ممانعت از دستیابی ایران به فناوری‌های نوین، سازمان انرژی اتمی ایران ثابت کرد که قادر است فعل خواستن را به توانستن تبدیل کند و شرایطی فراهم سازد تا بتوانیم در سایه تکنولوژی‌های جدید و قدرت‌آفرین، به عضویت باشگاه کشورهای هسته‌ای درآییم.

همه این موارد؛ مرهون برنامه‌ریزی‌های دقیق، کارشناسی و حرفه‌ای بوده است.

البته سرعت پیشرفت این سازمان در سال‌های اخیر و به‌ویژه در دوره مدیریتی جدید، چشمگیر شده و در 1.5 سال گذشته توانسته در حوزه‌هایی به دستاورد برسد که تاثیر مستقیم درزندگی مردم و اقتصاد ملی داشته باشد.

معاونت برنامه‌ریزی هسته‌ای و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران در دولت سیزدهم با جدیت و پشتکار فراوان که نشأت گرفته از تغییر نگرش و رویکرد در نقش آفرینی این معاونت راهبردی است؛ توانست سند جامع راهبردی سازمان را با حمایت‌های مهندس اسلامی، مدیران، کارشناسان، ‌محققان و تمامی ارکان سازمان انرژی اتمی ایران، تهیه و تدوین کرده و نقش مهمی در تهیه اسناد پشتیبان و اسناد ضمیمه این سند ایفا کند؛ نقشی که اکنون با نگاهی متفاوت از 4 دهه گذشته بوده و سبب ایجاد انگیزه‌های فراوانی در بین کارکنان آن شده است.

در سالهای گذشته سازمان انرژی اتمی ایران برای دستیابی به توسعه درون‌زای علوم و فنون هسته‌ای در کشور، ساختارها و واحدهای سازمانی بسیاری را در سراسر کشور؛ ایجاد و تجهیز کرده است.

این تلاش‌ها منجر به تشکیل شرکت‌های مهندسی و تخصصی در زمینه‌های مختلف در حوزه فعالیت‌های سازمان و ایجاد پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای (با هدف توسعه و گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه فناوری هسته‌‌ای) شده است.

در نخستین روزهای سال 1402 با دکتر محمد قنادی مراغه، معاون برنامه‌ریزی هسته‌ای و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران درباره عملکرد این معاونت در سالی‌ که گذشته و نیز برنامه‌های جاری به گفت‌وگو نشستیم.

دکتر قنادی ضمن تبریک فرارسیدن سال 1402 اظهار کرد: فرارسیدن سال نو را به همه مردم ایران و عزیزانی که در راه اعتلای کشور گام برداشته‌اند؛ به ویژه‌ همکاران صنعت هسته‌ای (که در اقصی نقاط کشور مشغول فعالیت هستند) تبریک عرض کرده و خداقوت می‌گویم.

معاون برنامه‌ریزی هسته‌ای و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران افزود:‌ این معاونت یکی از مهمترین بخش‌های ستادی سازمان به‌شمار آمده و از آنجا که، به زعم بنده، موفقیت یک مجموعه یا پروژه‌، به عواملی همچون؛ برنامه‌ریزی دقیق، مدیریت صحیح، منابع مالی، نیروی انسانی و نظارت و پیگیری وابسته بوده، اهمیت و ضرورت این معاونت، بیش از پیش، عیان است.

چنانچه هرکدام از این عوامل؛ محقق و اجرایی نشود، خواهیم دید که کل پروژه و یا مجموعه با مشکلات اساسی روبه رو می‌شود.

به فرموده حضرت امیر (ع)؛  قوام العیش، حسن التقدیر و ملاکه؛ حسن التدبیر: پایداری زندگی به برنامه‌ریزی درست و وسیله رسیدن به آن، مدیریت صحیح است.

وی تاکید کرد: در رأس همه امور؛ برنامه‌ریزی و تعهد به انجام آن قرار دارد. اگر ندانیم که به کجا قرار است که برویم، چه زمانی می‌خواهیم حرکت کنیم و نهایتاً به چه چیزی می‌خواهیم دست یابیم، و یا چه هدفی در ذهن داریم!!! در اصل در مسیر درستی گام برنداشته‌ایم، باید توجه داشت اگر سازمان و یا هر مجموعه‌ای؛ برنامه‌ای برای حرکت خود تدوین نکند؛ عملاً شاهد درجازدن یا حرکت در مسیرهای تکراری و بی هدف خواهیم بود.

وی درباره تغییرات ساختاری معاونت برنامه‌ریزی بیان کرد: 2 دفتر تدوین برنامه و طرح‌های راهبردی و همچنین دفتر مطالعات راهبردی صنعت هسته‌ای به انضمام 2 اداره‌ کل استانداردها و سیاست‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای و همچنین اداره کل نظارت و ارزیابی راهبردی فعال بودند که از این بین؛ در حوزه‌هایی هم پوشانی وجود داشت و در حوزه‌هایی نیز شاهد عدم‌ انطباق‌هایی بودیم که موجب برخی ناهمگرایی‌ها در انجام وظایف می‌شد.

قنادی تصریح کرد: بر این اساس، در سال 1401 تغییراتی در ساختار این معاونت به وجود آمد و ضمن ایجاد مرکز ملی نظام کیفیت و استانداردهای اتمی ایران و انتقال اداره کل استاندارهای و سیاست‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای به آن؛ اداره کل فن آوری و توسعه صنعتی در این معاونت به وجود آمد و دفتر تدوین برنامه و طرح‌های راهبردی با اداره‌ کل نظارت و ارزیابی راهبردی؛ ترکیب و دفتر برنامه‌ریزی راهبردی، نظارت و ارزیابی عملکرد به وجود آمد که البته دفتر مطالعات راهبردی صنعت هسته‌ای با عنوان جدید دفتر مطالعات راهبردی و توسعه‌ای در این ساختار، حفظ شد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مهمترین اقدامات معاونت برنامه ریزی مشتمل بر 3 محور است؛‌ نخست اینکه براساس رهنمودهای مدیریت سازمان، اسنادی تهیه شده چرا که طی 45 سال گذشته، یک سند راهبردی که مُحاط بر تمامی جنبه‌های هسته‌ای بوده؛ در سازمان وجود نداشت و از این نظر، ما با یک ضرورت مواجه بودیم و باید این سند راهبردی تهیه می‌شد.

وی افزود: نخستین گامی که مهندس اسلامی، در سازمان برداشتند؛ تهیه سند راهبردی برای سازمان انرژی اتمی ایران بود که گام بسیار بزرگی در این زمینه محسوب می‌شود.

برای تحقق این موضوع، چندین سند تهیه شد که البته سند راهبردی توسط مهندس اسلامی به تایید مقامات عالی‌رتبه کشور رسید و به این ترتیب، سازمان، دارای یک سند راهبردی شد.

قنادی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که برای تهیه و تدوین سند راهبردی، کمیته‌هایی در سطح سازمان، تشکیل و از نظرات کارشناسی تمامی شرکت‌ها، معاونت‌ها، پژوهشگاه، مرکز نظام ایمنی؛ به انضمام کارشناسان زُبده‌ایی که در سازمان کار کرده بودند و با فعالیت‌های سازمان آشنایی کامل داشتند، استفاده شد.

سند بومی‌سازی سوخت هسته‌ای
تحقق برنامه‌ها و اهداف تعیین شده در سند جامع راهبردی سازمان یعنی اینکه تا سال 1420 ما باید 15 درصد برق کشور را از طریق برق هسته‌ای تأمین کنیم، لذا بر این اساس، باید بتوانیم 10 هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کنیم.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

حدود 50 سال قبل، سازمان انرژی اتمی ایران با هدف توسعه فناوری‌های هسته‌ای - و به‌ویژه تولید برق از طریق احداث نیروگاه‌های اتمی در کشور تاسیس شد.

Image