ارمنستان و آذربایجان به سوی صلح گام برمی دارند

روابط بین‌الملل

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جریان سفر خود به کیشینو پایتخت مولداوی برای شرکت در دومین اجلاس سران جامعه سیاسی اروپا (EPC) اعلام کرد که نشست بعدی وزرای خارجه کشورش و آذربایجان برگزار خواهد شد.

اگرچه از آن زمان به تعویق افتاد، اما طرف آذربایجانی اعلام کرد که تاریخ جدید به زودی اعلام خواهد شد، اگر واقعاً برگزار شود، این دومین دیدار دو وزیر به میزبانی ایالات متحده خواهد بود، پس از گفتگوهای صلح چهار روزه آنها در پایتخت ایالات متحده در اوایل ماه مه 2023.

در پی این دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اظهار داشت که دو جمهوری قفقاز جنوبی در آستانه توافق هستند و در واقع، از آن زمان تاکنون جلسات متعددی بین نمایندگان دو کشور در سطوح مختلف صورت گرفته است که منجر به پیشرفت‌های قابل توجهی شده است.

اجلاس سران ارمنستان و آذربایجان با میانجیگری اتحادیه اروپا در 14 مه در بروکسل و نشست وزرای خارجه با میانجیگری روسیه در مسکو در 19 مه مبنای خوبی برای گفتگوهای بعدی بین دو طرف فراهم کرده بود.

مهمتر از همه، به رسمیت شناختن منطقه قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان توسط پاشینیان، که از نظر تاریخی محل مناقشه بین هر دو کشور بوده است، انگیزه قابل توجهی برای روند صلح بود.

پس از این دو دیدار، اجلاس سه جانبه سران ارمنستان، آذربایجان و روسیه در تاریخ 25 می در مسکو برگزار شد، این نشست سه جانبه در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) برگزار شد. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان برای اولین بار به عنوان مهمان شرکت کرد.

چند ساعت قبل از از سرگیری مذاکرات صلح در سطح عالی در مسکو که از زمان نشست سوچی در 31 اکتبر 2022 انجام نشده بود، رسانه های روسی اعلام کردند که حداقل دو سند امضا خواهد شد.

به گزارش روزنامه روسی کومرسانت، انتظار می‌رود یکی از این اسناد توسط معاونان نخست‌وزیر درگیر در مسیر مذاکره جداگانه، با تاکید ویژه بر بازگشایی ارتباطات حمل‌ونقل منطقه‌ای، همانطور که در بیانیه سه جانبه صادر شده در 12 ژانویه 2021 مشخص شده است، امضا شود.

پیش بینی می شد سند دیگر بیانیه مشترک دیگری از سوی رهبران سه کشور باشد.

با این حال، این نشست سه جانبه هیچ سند امضایی را ارائه نکرد و یا پیشرفت بزرگی را به همراه نداشت، برخی رسانه های آذربایجانی گزارش دادند که طرف ارمنی علاقه ای به پذیرش هیچ سندی ندارد.

درگیری لفظی رهبران ارمنستان و آذربایجان در اجلاس سران اوراسیا بیشتر مورد توجه ناظران قرار گرفت.

در اینجا، علی اف و پاشینیان، در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و دیگر رهبران اتحادیه اوراسیا، در مورد درک راهرو بحث کردند، که موضوعی قابل بحث است زیرا ارمنستان این اصطلاح را در رابطه با گذرگاه حمل و نقل رد می کند که به طور گسترده از آن به عنوان راهرو یاد می شود.

کریدور زنگزور. علی اف بار دیگر خطاب به رهبر ارمنستان تاکید کرد که استفاده از این اصطلاح حاوی هیچ گونه ادعای ارضی علیه ارمنستان نیست و او در اشاره به کریدور شمال-جنوب و کریدور شرق-غرب از این اصطلاح به همان شیوه استفاده می کند.

با این حال، شاید مهمترین نتیجه نشست مسکو فعال شدن مجدد کارگروه معاونان نخست وزیر هر دو کشور برای بحث در مورد پروژه های حمل و نقل باشد، پس از نشست سه جانبه، پوتین خاطرنشان کرد که طرفین به توافق نهایی در مورد بازگشایی خطوط حمل و نقل نزدیک شده‌اند و مسائل باقی‌مانده صرفاً فنی هستند.

در 3 ژوئن، کارگروه برای دوازدهمین بار تشکیل جلسه داد و گزارش داد که به تفاهم مشترک در مورد اجرای گام های ملموس برای بازسازی و ساماندهی اتصال ریلی در مسیر ارزدیان-جلفا-مهری-هورادیز رسیده است.

در بیانیه گروه از استفاده از اصطلاح کریدور زنگزور که به طور گسترده برای اشاره به مسیر فوق استفاده می شود، اجتناب شده است. با این حال، هر دو طرف بدون ارائه جزئیات بیشتر، پیشرفت مهم را در گفتگوها در مورد وجه این خطوط حمل و نقل گزارش کردند.

پیشرفت هایی در این راستا در استفاده روزافزون از پاسگاه آذربایجان در جاده لاچین توسط ارمنی هایی که به داخل و خارج از منطقه قره باغ رفت و آمد می کنند مشاهده شده است.

در اقدام مثبت دیگری که توسط ایالات متحده تحسین شد، علی اف به جدایی طلبان ارمنی در منطقه قره باغ در صورت انحلال نهادهای غیرقانونی خود و رعایت قوانین آذربایجان وعده عفو داد، همچنین به نظر می‌رسد دو طرف به توافقی در مورد مبادله اکسکلاوهای یکدیگر که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در قلمرو طرف دیگر باقی مانده است، نزدیک‌تر هستند.

در همین حال، اول ژوئن در حاشیه اجلاس سران EPC، علی اف و پاشینیان بار دیگر با میانجیگری شارل میشل رئیس شورای اروپا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز صدراعظم آلمان دیدار کردند.

این قالب به دلیل مشارکت ماکرون به طور کامل توسط آذربایجان حمایت نمی شود، زیرا تشکیلات سیاسی کشور او تقریباً همیشه از ارمنستان حمایت کرده است، با این وجود، علی اف در یک نمایش آشکار از حسن نیت در روند صلح، موافقت کرد به این نشست که به طور غیر رسمی در یک کافه تریا برگزار شد، بپیوندد.

نتیجه اصلی این گردهمایی اعلام نشست بعدی سران ارمنستان و آذربایجان با میانجیگری میشل در بروکسل در 21 ژوئیه بود.

بنابراین، در آستانه نشست بعدی وزیران در واشنگتن، مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان با پویایی و پیشرفت قابل توجهی همراه بوده است، علاوه بر پیشرفت های ذکر شده، حضور پاشینیان در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سوم ژوئن برای اولین بار در تاریخ یک مناسبت بسیار نمادین را رقم زد.

بنابراین، اگر باکو و ایروان بتوانند بر چالش‌های باقی‌مانده در این مسیر غلبه کنند و فضای مثبتی را که به‌واسطه تهدیدهای مکرر، هرچند کوچک، در معرض تهدید قرار می‌گیرد، حفظ کنند، این پتانسیل در حال افزایش است.

ارمنستان و آذربایجان به سوی صلح گام برمی دارند
ارمنستان و آذربایجان پس از جلسات و مذاکرات مختلف، از جمله مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا و روسیه، پیشرفت در مذاکرات صلح را نشان می دهند. فعال شدن مجدد یک کارگروه متمرکز بر پروژه های حمل و نقل و توافق برای بازگشایی نقاط اتصال ریلی از جمله تحولات مهم است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

وعده عفو آذربایجان به جدایی طلبان ارمنی در منطقه قره باغ، بحث مبادله اکسکلاوها و نشست آتی در بروکسل نیز از نقاط عطف مهم در روند صلح است.

Image