وسایل نقلیه برقی چینی یارانه ای و جنجال اتحادیه اروپا

خودروی برقی

موضوع خودروهای برقی چینی پس از آغاز تحقیقات اتحادیه اروپا در مورد واردات خودروهای برقی چینی (EV) ضد یارانه، جنجال جهانی را به خود جلب کرد. چین این اقدام را مغرضانه توصیف کرده است که نشان دهنده گرایش حمایت گرایانه است.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اخیراً در مورد بررسی خودروهای برقی چینی اعلام کرد و مدعی شد که قیمت خودروهای وارداتی چینی به‌طور مصنوعی با کمک یارانه‌های دولتی پایین نگه داشته می‌شود.

ناظران چینی ادعا کردند که از این اقدام اتحادیه اروپا که نشان دهنده طرز فکر مغرضانه آن نسبت به محصولات تولیدی چین است، اصلا تعجب نکرده اند. ناظران تأثیر نامطلوب این توسعه بر همکاری چین و اتحادیه اروپا در زمینه فناوری های سبز را رد نکردند.

به گفته ناظران چینی، موضوع ضد یارانه‌ها با این واقعیت آغاز شد که چین قرار بود در صادرات خودرو از ژاپن پیشی بگیرد و تقاضای فزاینده برای خودروهای انرژی جدید (NEVs).

برخلاف ادعای چین، اتحادیه اروپا (EU) اعتقاد دارد که چین به این خودروها یارانه می دهد تا به آنها مزیتی ناعادلانه در بازار اروپا بدهد. اتحادیه اروپا نگران است که این امر می تواند منجر به فروپاشی صنعت خودروهای الکتریکی اروپا شود.

این اقدام اتحادیه اروپا به این دلیل انجام شد که چین برای اولین بار در سال جاری با پشت سر گذاشتن ژاپن به برترین صادرکننده خودرو در جهان تبدیل شد که به دلیل تقاضای جامد برای خودروهای انرژی جدید (NEVs) ایجاد شد.

تحقیقات اتحادیه اروپا حول محور موارد زیر است: اعطای وام ارزان به سازندگان خودروهای برقی چینی، اعطای معافیت های مالیاتی به خریداران خودروهای برقی چینی، اجبار شرکت های دولتی به خرید خودروهای برقی چینی و ریختن خودروهای برقی چینی در بازار اروپا با قیمتی کمتر. قیمت.

اتحادیه اروپا همچنین نگران کیفیت خودروهای الکتریکی چینی است. گزارش هایی از آتش گرفتن یا خراب شدن خودروهای برقی چینی منتشر شده است. اتحادیه اروپا نگران است که این مشکلات می تواند به شهرت خودروهای الکتریکی به طور کلی آسیب برساند.

کارشناسان گفتند تصمیم اتحادیه اروپا برای بررسی خودروهای الکتریکی ارزان قیمت چینی دیرهنگام بود. بر اساس مقاله ای در فایننشال تایمز، اعلام رئیس جمهور اورسولا فون در لاین مبنی بر تحقیقات چند ماهه می تواند منجر به افزایش تعرفه ها شود.

ماتئو سالوینی، وزیر حمل‌ونقل ایتالیا و رهبر حزب راست‌گرای لیگ، گفت: ما سال‌ها است که این خطر را محکوم کرده‌ایم. اروپا همین حالا بیدار شده است: آیا آنها حواس پرت، نالایق یا همدست بودند؟ در حالی که این تحقیقات با خودروهای وارداتی ساخت چین سروکار دارد، این کار را انجام خواهد داد.

به موضوع مهم اتکای خودروسازان اروپایی به فناوری باتری چینی توجه نکند، به همین دلیل است که چین بر صحنه باتری نوپای منطقه تسلط دارد. مدیران ارشد خودروی جهان در نمایشگاه خودروی مونیخ اخیر نسبت به تهدید برندهای چینی که غرفه‌های درخشانشان بر نمایشگاه تسلط داشتند ابراز نگرانی کردند.

در حالی که خودروسازان اغلب شکایت می‌کنند که برندهای چینی از هزینه‌های کمتر نیروی کار و انرژی و یارانه‌های سنگین برای کاهش قیمت اروپایی‌ها استفاده می‌کنند، اما هنوز در بازار به اثبات نرسیده است.

طبق گزارش گروه داده Jato Dynamics، میانگین قیمت یک خودروی برقی چینی فروخته شده در اتحادیه اروپا در نیمه اول سال 2023، 48581 یورو بوده است، در حالی که قیمت آن برای برندهای غیر چینی 67607 یورو است.

در همین حال، انجمن خودروهای مسافری چین که نماینده خودروسازان است، تصریح کرد که صادرات پررونق خودروهای برقی این کشور به این دلیل نیست که این صنعت یارانه های زیادی دریافت می کند، بلکه به این دلیل است که زنجیره تامین چین بسیار رقابتی است.

تنها اکنون که شرکت های چینی یک تهدید رقابتی هستند، کشورهای غربی شروع به واکنش کرده اند.

کوی دونگشو، دبیر کل PCA، در حساب شخصی خود در وی چت گفت که قیمت خودروهای ساخت چین که به اروپا صادر می‌شوند معمولاً تقریباً دو برابر قیمتی است که در چین به فروش می‌رسند.

صنعت خودروهای برقی اروپا هنوز باید قوی تر از چینی ها باشد. در سال 2022، اتحادیه اروپا حدود 1.3 میلیون خودروی الکتریکی تولید کرد، در حالی که چین حدود 4.5 میلیون خودرو تولید کرد. بازار خودروهای الکتریکی اتحادیه اروپا نیز در حال رشد است، اما رشد آن کندتر از بازار چین است.

با این حال، تحقیقات EV دستور کار و لحن مذاکرات دوجانبه را قبل از نشست سالانه چین و اتحادیه اروپا که قرار است قبل از پایان سال برگزار شود، تعیین کرده است. بر بازگشت به تقاضاهای اتحادیه اروپا برای دسترسی گسترده تر به بازار چین و ایجاد تعادل مجدد در رابطه تجاری که بروکسل آن را "نامتوازن" توصیف می کند، تمرکز دارد.

همچنین ممکن است اشاره شود که محصولات انرژی خورشیدی چین مورد بررسی قرار گرفته است. در چند سال گذشته تحقیقات متعددی در مورد صفحات خورشیدی چینی و سایر اجزای انرژی خورشیدی انجام شده است. به عنوان مثال، در سال 2012، ایالات متحده تعرفه های ضد دامپینگ را بر صفحات خورشیدی چینی اعمال کرد.

این پس از آن بود که دولت ایالات متحده متوجه شد که تولیدکنندگان پنل خورشیدی چینی محصولات خود را در ایالات متحده کمتر از ارزش بازار منصفانه می‌فروشند.

در سال 2018، اتحادیه اروپا نیز عوارض ضد دامپینگ را بر پنل های خورشیدی چین اعمال کرد. این پس از آن بود که اتحادیه اروپا متوجه شد تولیدکنندگان پنل های خورشیدی چینی از یارانه ها برای فروش محصولات خود زیر ارزش بازار منصفانه استفاده می کنند.

وسایل نقلیه برقی چینی یارانه ای و جنجال اتحادیه اروپا
علاوه بر تحقیقات ضد دامپینگ، تحقیقاتی در مورد محصولات انرژی خورشیدی چین به دلایل دیگری مانند نگرانی در مورد استفاده از کار اجباری برای تولید پنل های خورشیدی انجام شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

به عنوان مثال، در سال 2020، دولت آمریکا اعلام کرد که بررسی خواهد کرد که آیا پنل های خورشیدی چینی با کار اجباری ساخته شده اند یا خیر؛ این تحقیقات همچنان ادامه دارد.

Image