5 نکته برتر فناوری اطلاعات که باید در سال 2024 مراقب آنها باشید

علوم رایانه

برای رهبران فناوری اطلاعات چیزهای زیادی وجود دارد که در سال آینده باید در نظر بگیرند مانند رشد مستمر در بخش هوش مصنوعی، نیاز به کارآمدتر کردن محیط های کاری ترکیبی و تهدید حملات سایبری هنگام پذیرش فناوری جدید.

فناوری هوش مصنوعی تمرکز بسیاری از بخش‌ها بوده است و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نیست، زیرا پتانسیل خودکارسازی فرآیندهای مختلف و محافظت از سیستم‌ها را در برابر تهدیدات خارجی دارد.

اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در حال لنگیدن است و بر اساس گزارش OECD کاهش جزئی تولید ناخالص داخلی در سال آینده پیش‌بینی می‌شود.

بررسی بودجه در حوزه های فناوری اطلاعات

الکس هاف مدیر ارشد استراتژی و یکی از بنیانگذاران شرکت نرم افزاری Auvik، گفت که سال 2024 به عنوان یک محیط اقتصادی نامناسب شکل گرفته است و بودجه برای بسیاری از سازمان های فناوری اطلاعات در حال حاضر سخت تر شده است.

هاف گفت: تامین مالی برای استارت‌آپ‌های فناوری کند خواهد بود و همه شرکت‌ها زنده نمی‌مانند، حتی آن‌هایی که راه‌حل‌های منحصربه‌فرد، نوآورانه و مؤثر فناوری اطلاعات ارائه می‌کنند.

در نتیجه، هاف پیش‌بینی می‌کند که برخی از فروشندگانی که شرکت‌ها در حال حاضر به آنها اعتماد دارند، در سال 2024 جمع می‌شوند یا خریداری می‌شوند، که این امر باعث ایجاد اختلال در مدیران ارشد فناوری اطلاعات و مدیران فناوری اطلاعات خواهد شد.

هاف گفت: این مهم است که فهرست دقیقی از تمام راه‌حل‌های فناوری اطلاعاتی که شرکت شما در حال حاضر به آن‌ها متکی است، انجام دهید و ارزیابی کنید که آیا هر ابزار یک ضرورت است یا دارای خوب است.

اگر این یک امر ضروری است تیم های فناوری اطلاعات باید تحقیقاتی را در مورد جایگزین های مناسب و هزینه های آنها جمع آوری کنند تا در صورت ناپدید شدن فروشنده آماده شوند.

پیش از شروع پروژه‌های جدید، رهبران فناوری اطلاعات باید به‌دقت وظیفه خود را در نظر بگیرند و اینکه آیا منابع داخلی باید برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده اختصاص داده شود یا در صورت تخصصی، فروشندگان خارجی انتخاب اقتصادی‌تری هستند.

مارک بانفیلد مدیر عامل پلتفرم IT 1E طرز فکر مشابهی داشت و گفت که رهبران فناوری با فشار انجام بیشتر با کمتر مواجه هستند، که شامل افزایش طول عمر دارایی های فناوری اطلاعات موجود و تصمیم گیری در مورد نحوه تخصیص بودجه محدود است.

بنفیلد گفت: ما گفتگوهای بیشتری را در مورد اینکه چگونه فناوری‌های جدید باعث ROI [بازده سرمایه‌گذاری] می‌شوند و سازمان‌ها با سرمایه‌گذاری در آن‌ها در چه هزینه‌هایی صرفه‌جویی خواهند کرد، خواهیم دید.

در نتیجه رهبران فناوری اطلاعات به جای آزمایش با فناوری‌های جدید، باید تأثیرگذارترین چیزها را برای سازمان خود اولویت‌بندی کنند.

ریچارد ریکس بنیانگذار و مدیر عامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات Silver Tree، گفت که شرکت‌های کوچک و متوسط و سازمان‌های غیرانتفاعی به‌ویژه برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید، به دلیل نیاز به بازگشت فوری سرمایه‌گذاری در هر گونه هزینه‌های فناوری با مشکل مواجه خواهند شد.

ریکس گفت: دلایل متعددی برای این وجود دارد، از جمله افزایش نرخ بهره که فشار بیشتری را بر تمام بخش‌های تجارت وارد می‌کند و نتیجه این خواهد بود که کمربند برش تاریخی در بخش‌های فناوری اطلاعات پس از سال‌ها باز بودن کیف پول‌ها انجام شود.

تیم های فناوری اطلاعات مدرن خواهند شد

با وجود مسائل اقتصادی، بانفیلد همچنین معتقد است که شرکت‌های فناوری اطلاعات روش‌های خود را از دنیای قدیمی فرآیندهای دستی و فناوری قدیمی به دنیای جدید متمرکز بر محاسبات کاربر نهایی مدرن تغییر خواهند داد.

بانفیلد گفت: با پیچیده‌تر شدن دستگاه‌ها و ورود کارکنان از شبکه‌های متعدد - به‌ویژه با ادامه کار ترکیبی - سال 2024 سالی خواهد بود که سازمان‌ها در نهایت مشکل پیکربندی رانش را از بین ببرند.

این زمانی اتفاق می‌افتد که کارمندان بین مجموعه‌های مختلف تبادل نظر می‌کنند و دستگاه‌هایشان در هنگام تبادل شبکه‌ها تلاش می‌کنند تا با هم هماهنگ نباشند.

هر چه محیط‌ها پیچیده‌تر می‌شوند و شامل فناوری قدیمی، پلتفرم‌های SaaS، ابزارهای همکاری و ابر می‌شوند، رانش بدتر می‌شود و استقبال از دنیای جدید فناوری اطلاعات یک تجربه کاربر نهایی تنظیم شده و مدرج شده را به ارمغان می آورد که برای همه کارمندان قابل اعتماد خواهد بود و تجربیات منفی دستگاه را از بین می برد.

هوش مصنوعی به عنوان ستاره باقی خواهد ماند

مفهوم هوش مصنوعی مولد در اواخر سال 2022 با راه اندازی ChatGPT، دنیای فناوری را تکان داد و در یک بازه زمانی کوتاه محبوبیت زیادی به دست آورد که به سرعت توجه غول های فناوری را به خود جلب کرد.

هاف خاطرنشان کرد که این فناوری قدرتمند است، اما به رهبران فناوری اطلاعات نیز هشدار داد که مراقب تبلیغات مرتبط با هوش مصنوعی باشند، زیرا بسیاری از محصولات از عباراتی مانند هوش مصنوعی مولد برای ترویج دود، آینه و کلمات پر سر و صدا استفاده می‌کنند.

هاف می‌گوید: برخی استفاده‌های مشروع و بسیار هیجان‌انگیز از هوش مصنوعی مولد وجود دارد، اما برخی از بازاریابان شما را به این باور می‌رسانند که قدرت‌های آن بسیار فراگیرتر از آن چیزی است که واقعاً هست – حداقل در حال حاضر.

در نتیجه در سال 2024 باید فروشندگان خود را که ادعا می‌کنند از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، بررسی کنید تا بفهمید از چه نوع هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، چه داده‌هایی به سیستم‌هایشان وارد می‌شود و چگونه آن داده‌ها مدیریت می‌شوند.

هاف همچنین گفت که تیم‌های فناوری اطلاعات باید اطمینان حاصل کنند که از داده‌های آنها برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی عمومی استفاده نمی‌شود، زیرا این امر می‌تواند منجر به خطرات حریم خصوصی شود.

هاف گفت: اگر یک راه‌حل جدید زرق و برق‌دار هوش مصنوعی هدف خاصی و معنی‌داری را دنبال نمی‌کند، بهتر است آن را دوباره در قفسه قرار دهید، اجازه ندهید تکنولوژی سگ را تکان دهد.

جیمز هینتون مدیر خدمات CST در Integrity360، گفت که هوش مصنوعی مولد به دلیل مزایایی که ارائه می دهد و خطر فزاینده ای که این فناوری علیه شرکت ها دارد، سال آینده بیشتر در ابزارهای امنیتی ادغام خواهد شد.

هاف گفت: پیامدهای هوش مصنوعی مولد در امنیت همچنان در سال 2024 آشکارتر خواهد شد.

این موضوعی است که در لحظه به ذهن متبادر می‌شود. در بررسی 205 تصمیم گیرنده امنیت فناوری اطلاعات در آگوست 2023، Integrity360 دریافت که بیش از دو سوم (68 درصد) نگران استفاده مجرمان سایبری از دیپ فیک برای هدف قرار دادن سازمان‌ها هستند.

دوران کووید-19 تحت کنترل Shadow IT

به گفته هاف Shadow IT - استفاده از خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات بدون اطلاع گروه فناوری اطلاعات یا امنیت - یک موضوع شایع در طول همه گیری کووید-19 بود.

همانطور که شرکت‌ها به سمت نیروی کار دورافتاده و ترکیبی روی آوردند، هاف گفت که بسیاری از کسب‌وکارها به سرعت فناوری‌های ابری و SaaS جدید را برای کار در عادی جدید به کار گرفتند.

اکنون که گرد و غبار فروکش کرده است و سازمان‌ها شروع به ایجاد یک محیط کاری ثابت کرده‌اند، تیم‌های فناوری اطلاعات باید برنامه‌های جدیدی را که از طریق فناوری اطلاعات سایه‌ای پذیرفته شده‌اند یا به‌عنوان واکنشی زانویی به این بیماری همه‌گیر خریداری شده‌اند، بررسی کنند.

در ماه‌ها و سال‌های پس از آن به خوبی مورد استفاده قرار گرفت.

هاف پیش‌بینی می‌کند که حرکت برای کنترل محیط گسترده SaaS باعث کاهش ضایعات و کاهش هزینه‌های شرکت‌ها می‌شود، در حالی که کارها را ساده‌تر و ساده‌تر می‌کند.

او گفت: نمونه عالی زوم یا ابزارهای ویدئو کنفرانس مشابه است. تقریباً همه سازمان‌ها امروزه به چنین سرویسی متکی هستند، اما اغلب اشتراک‌ها متمرکز نیستند و برخی از کارمندان ممکن است از نسخه مستقل و رایگان خود استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر از نسخه دارای مجوز شرکتی استفاده می کنند.

ادغام برای کنترل هزینه ها و بهبود کارایی حیاتی است، معمولاً استفاده از چند فروشنده ترجیحی برای چندین سرویس به جای محصولات منحصر به فرد ارائه دهندگان خدمات مختلف، سودمندتر است.

رهبران فناوری اطلاعات باید بدانند که از چه راه‌حل‌های SaaS استفاده می‌شود، چه چیزی هدر می‌رود و چه چیزی به طور موثر تجارت آنها را هدایت می‌کند.

در همین حال، ریکز معتقد است که با تغییر شرکت‌ها به سمت فضای کاری هیبریدی دائمی، همکاری کارآمد مهم‌تر خواهد شد.

ریک گفت: فناوری‌های جدیدی که خدماتی مانند زوم را بهبود می‌بخشند، حضور در یک اتاق با هم را آسان می‌کنند و شرکت‌هایی که توانایی ما برای همکاری را ارتقا می‌دهند، پیشرفت خواهند کرد.

هیئت مدیره ها و مدیران اجرایی خواستار آن هستند که فناوری همکاری مخرب به راحتی در دسترس باشد.

تحول دیجیتال، سطح حملات سایبری را رشد خواهد داد

Neeraj Singh محقق ارشد امنیت WithSecure، خاطرنشان کرد که بسیاری از رهبران فناوری اطلاعات خدمات ابری و سایر فناوری‌های جدید را برای بهبود بهره‌وری و رقابتی ماندن به کار می‌گیرند.

اما او هشدار داد که سال 2024 ممکن است شاهد افزایش شرکت‌هایی باشد که فناوری‌ها و فرآیندهای جدیدی را معرفی می‌کنند که کاملاً ایمن نشده‌اند.

سینگ گفت: سرویس‌های ابری با رابط‌های جدید، APIها و کانال‌های ارتباطی خود، اهداف بیشتری را برای مهاجمان ارائه می‌کنند و در نتیجه سطح حمله احتمالی را گسترش می‌دهند.

پیکربندی‌های نادرست در سرویس‌های ابری به دلیل خطاها یا نادیده‌گیری‌ها در راه‌اندازی و مدیریت زیرساخت‌ها و منابع ابری می‌تواند منجر به آسیب‌پذیری‌های امنیتی، قرار گرفتن در معرض داده‌ها و مسائل عملیاتی شود.

برای کاهش این پیکربندی‌های نادرست، ممیزی‌های امنیتی منظم را انجام دهید و سازمان‌ها باید بهترین شیوه‌های ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان خدمات ابری را دنبال کنند و نظارت مستمر را برای مسائل احتمالی اجرا کنند.

5 نکته برتر فناوری اطلاعات که باید در سال 2024 مراقب آنها باشید
با نزدیک شدن به عدم قطعیت های سال 2024، کارشناسان مختلف فناوری اطلاعات برای پیش بینی چگونگی تکامل این بخش در سال آینده را بررسی کرده اند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بخش IT سال جالبی را پشت سر گذاشته است و با ظهور فناوری های جدید هیجان انگیز با اقتصاد جهانی نامطمئن متعادل شده است.

Image