آیا لیبی واقعا می تواند تولید نفت خود را دو برابر کند؟

نفت خام

پیش از برکناری رهبر دیرینه خود، معمر قذافی، در سال 2011، لیبی به راحتی قادر به تولید حدود 1.65 میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) نفت خام سبک و شیرین عمدتا با کیفیت بالا بود.

تولید در آن زمان روند افزایشی تولید داشت، از حدود 1.4 میلیون بشکه در روز در سال 2000، و این کشور هنوز حدود 48 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام اثبات شده داشت - بزرگترین در آفریقا.

اگرچه این سطح تولید بسیار کمتر از سطوح اوج بیش از 3 میلیون بشکه در روز بود که در اواخر دهه 1960 به دست آمد، شرکت ملی نفت (NOC) قبل از سال 2011 برنامه‌هایی برای اجرای تکنیک‌های بهبود یافته بازیافت نفت (EOR) برای افزایش تولید نفت خام داشت.

در میادین نفتی در حال بلوغ این طرح ها به دلیل افزایش خصومت های فرقه ای در سراسر کشور به حالت تعلیق درآمدند، اما اکنون به جای خود بازگشته اند.

بر اساس اظهارنظر اخیر فرهت بنگدارا، رئیس کمیته ملی المپیک، یک دفتر برنامه‌های استراتژیک جدید توسط کمیته ملی المپیک ایجاد شده است و افزایش ظرفیت تولید لیبی را به 2 میلیون بشکه در روز در سه تا پنج سال آینده ترتیب می‌دهد.

کلید موفقیت این طرح، سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفتی بین‌المللی (IOC) خواهد بود، اما بنیادی از علاقه IOC وجود دارد که می‌توان بر آن تمرکز کرد.

قبل از برکناری قذافی در سال 2011، تعداد زیادی از IOCهای مطرح یا در لیبی فعالیت می کردند یا برنامه هایی داشتند و با توجه به جنگ داخلی که از زمان برکناری قذافی ادامه داشته و ادامه داشته است، این تعداد کاهش یافته است، اما تعداد کمی از IOC های مقاوم هنوز وجود دارند که در حال حاضر بر گاز لیبی تمرکز دارند.

یکی از این شرکت‌ها انی ایتالیا است که - همراه با شرکت توتال انرژی فرانسه و بریتیش پترولیوم بریتانیا و شل - پیشرو در تلاش‌های اروپا برای تامین انرژی جایگزین برای انرژی‌های روسیه، پس از حمله به اوکراین در سال 2022 بوده است.

دولت در رم متعهد شده است تا سال 2025 گاز روسیه را حذف کند و برای این منظور، چندین اقدام جدید کوتاه مدت و میان مدت برای تقویت جریان گاز طبیعی مایع (LNG) و خط لوله از منابع دیگر اعلام کرده است.

آیا لیبی واقعا می تواند تولید نفت خود را دو برابر کند؟
تولید نفت لیبی در ماه های اخیر در حدود 1.2 میلیون بشکه در روز تثبیت شده است، NOC لیبی به دنبال افزایش تولید به 2 میلیون بشکه در روز در سه تا پنج سال آینده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سرمایه گذاری شرکت های نفتی بین المللی در تحقق این افزایش ظرفیت تولید بسیار مهم خواهد بود.

Image