انتظار می رود واردات نفت خام چین در سال 2023 به رکورد بالایی برسد

نفت خام

بازگشایی و فعال شدن پالایشگاه های جدید چینی قرار است واردات نفت خام در بزرگترین واردکننده جهان را، در سال جاری به رکورد بی سابقه ای برساند.

بر اساس گزارش Energy Aspects ،FGE ،S&P Global Commodity Insights و Wood Mackenzie واردات نفت خام چین در سال جاری ممکن است به طور متوسط تا 11.8 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که بین 500000 بشکه در روز تا یک میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

این کاهش سال‌های 2021 و 2022 را معکوس می‌کند و رکورد میانگین 10.8 میلیون بشکه در روز واردات سالانه نفت خام از سال 2020 را شکست می‌دهد.

به گفته تحلیلگران چهار موسسه مشاوره ای که رویترز گزارش کرده است، بازگشایی چین باعث افزایش تقاضای بنزین و سوخت جت خواهد شد، در حالی که انتظار می رود تقاضای دیزل نیز به دلیل رشد اقتصادی و رشد ساخت و ساز زیرساخت افزایش یابد.

یک مقام نفتی دولتی چین به رویترز گفت: علاوه بر این، پالایشگاه‌های چینی به دلیل کاهش قیمت نفت خام و افزایش تقاضا پس از بازگشایی، نرخ بهره‌برداری را افزایش می‌دهند، چین همچنین در سال جاری شاهد راه اندازی دو پالایشگاه جدید با ظرفیت ترکیبی برای فرآوری 520000 بشکه در روز نفت خام خواهد بود که همچنین واردات را افزایش خواهد داد.

به گفته تحلیلگران، عدم قطعیت در مورد سهمیه‌های صادرات سوخت در آینده، عاملی است که چشم‌انداز را مختل می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) این هفته اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت در سال جاری به میزان 2 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که به دلیل رشد مصرف چین پس از بازگشایی افزایش یافته است.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت خود که به دقت تحت نظر قرار گرفت، روز چهارشنبه اعلام کرد: تقاضای نوظهور نفت چین - با رشد 900 هزار بشکه در روز در سال جاری - و بقیه منطقه آسیا و اقیانوسیه بر رشد جهانی مسلط خواهند بود.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید: «چین تقریباً نیمی از افزایش پیش‌بینی‌شده ۲ میلیون بشکه در روز در سال جاری را به خود اختصاص می‌دهد و کشورهای همسایه نیز پس از کنار گذاشتن سیاست‌های کووید صفر توسط پکن از آن سود خواهند برد.

انتظار می رود واردات نفت خام چین در سال 2023 به رکورد بالایی برسد
واردات نفت خام چین می تواند به طور متوسط تا 11.8 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پالایشگاه های چینی به دلیل کاهش قیمت نفت خام و افزایش تقاضا پس از بازگشایی، نرخ بهره برداری را افزایش می دهند.

Image