گزارش بازار نفت

نفت خام

گزارش بازار نفت آژانس بین المللی انرژی (OMR) یکی از معتبرترین و به‌موقع‌ترین منابع داده‌ها، پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها در مورد بازار جهانی نفت در جهان است

این گزارش شامل آمار دقیق و تفسیر در مورد عرضه، تقاضا، موجودی‌ها، قیمت‌ها و فعالیت‌های پالایشی نفت و همچنین. به عنوان تجارت نفت برای آژانس بین المللی انرژی و کشورهای منتخب غیر آژانس بین المللی انرژی.

 • پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت در سال 2023 با 2.2 میلیون بشکه در روز نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یابد و به میانگین 102 بشکه در روز برسد که 200 کیلو بشکه در روز بالاتر از گزارش ماه گذشته است. بهبود تقاضای چین همچنان از انتظارات فراتر می رود و این کشور در ماه مارس رکورد 16 میلیون بشکه در روز را ثبت کرد.

  در حالی که قرار است OECD در سه ماهه دوم سال 23 به رشد خود بازگردد، میانگین افزایش آن در سال 2023 به میزان 350 کیلوبایت در روز در مقایسه با 1.9 میلیون بشکه در روز در سودهای غیر OECD کاهش می یابد.

 • قطعی های قابل توجه در عراق، نیجریه و برزیل تنها تا حدی با افزایش در جاهای دیگر جبران شد، به طوری که عرضه جهانی نفت با 230 کیلو بشکه در روز کاهش به 101.1 میلیون بشکه در روز در آوریل رسید. با تعطیل شدن آتش سوزی در بشکه های کانادا و اعمال کاهش بیشتر از سوی برخی تولیدکنندگان اوپک پلاس، ضررهای شدیدتری برای ماه می در انتظار است.

  از آوریل تا دسامبر، عرضه نفت اوپک پلاس 850 کیلو بشکه در روز کاهش می‌یابد، در حالی که غیراوپک پلاس 710 کیلو بشکه در روز افزایش می‌یابد. برای سال 2023 به طور کلی، عرضه جهانی نفت 1.2 میلیون بشکه در روز به رهبری ایالات متحده و برزیل افزایش می یابد.

 • تولید نفت خام جهانی در سال 2023 به 82.3 میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود زیرا رکورد 1 سه ماهه 23 در آسیا منجر به تعدیل 300 کیلوبیت در روز در مقایسه با گزارش ماه گذشته شد.

  با این حال، حاشیه‌های ضعیف به این معنی است که پیش‌بینی اجراهای 2H23 کاهش یافته است، به ویژه برای اروپا و ایالات متحده. ظرفیت جدید و در دسترس بودن فراوان نفت خام روسیه با تخفیف در آسیا، فعالیت را از حوزه اقیانوس اطلس منحرف می کند.

 • صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی پالایش شده روسیه در ماه آوریل به بالاترین سطح پس از تهاجم 8.3 میلیون بشکه در روز رسید. محموله های نفت خام 250 کیلو بشکه در روز افزایش یافت و کاهش 200 کیلوبیت در روز صادرات محصولات را جبران کرد.

  درآمدهای تخمینی صادرات نفت به دلیل افزایش صادرات نفت خام و کاهش تخفیف اورال با 1.7 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار افزایش یافت.

 • ذخایر جهانی نفت در ماه مارس 7.9 میلیون مگابایت کاهش یافت، زیرا افزایش قیمت نفت بر روی آب و افزایش جزئی ذخایر غیر OECD نتوانست افت شدید 56 میلیونی OECD را جبران کند.

  به دلیل کاهش شدید محصولات، سهام صنعت OECD به کمترین میزان در شش ماه گذشته یعنی 2753 مگابایت کاهش یافت و به 89 مگابایت کمتر از میانگین پنج ساله خود رسید. داده های اولیه ماه آوریل نشان دهنده افزایش ذخایر زمین و کاهش نفت بر روی آب است.

 • به دنبال کاهش غیرمنتظره تولید توسط برخی از اعضای اوپک پلاس، قیمت نفت خام تاریخ دریای شمال در اواسط آوریل حدود 10 دلار در هر بشکه افزایش یافت و به 88.09 دلار در هر بشکه رسید.

  با این حال، با ظهور مجدد بدبینی نسبت به رشد اقتصادی جهانی، که با کاهش اعتبار بانکی و معکوس شدن حمایت فنی در بازارهای کاغذ تشدید شد، قیمت‌ها نتوانستند این دستاوردها را حفظ کنند. در زمان نوشتن، Dated حدود 76 دلار در هر بشکه معامله می شد.

قیمت نفت در ماه های آوریل و اوایل ماه مه کاهش یافت زیرا نگرانی ها در مورد سلامت اقتصاد جهانی و چشم انداز تقاضای نفت احساسات بازار را کاهش داد، دریای شمالی Dated تنها در دو هفته نزدیک به 16 دلار در هر بشکه سقوط کرد و به دنبال اعلام غیرمنتظره برخی کشورهای اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید از ماه مه، افزایشی را معکوس کرد.

قیمت‌ها تحت فشار فعالیت‌های صنعتی خاموش و نرخ‌های بهره بالاتر قرار گرفتند، که در مجموع منجر به افزایش سناریوهای رکود اقتصادی و نگرانی از تغییر رو به پایین در رشد تقاضای نفت شد. با این حال، بدبینی فعلی بازار، کاملاً در تضاد با توازن تنگ‌تر بازار است که در نیمه دوم سال پیش‌بینی می‌کنیم، زمانی که انتظار می‌رود تقاضا تقریباً 2 میلیون بشکه در روز عرضه را تحت الشعاع قرار دهد.

پیش‌بینی ما برای رشد تقاضای جهانی نفت برای سال 2023 در این گزارش تا 2.2 میلیون بشکه در روز بازنگری شده است، با بازگشت چین حتی قوی‌تر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت. دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان پس از ایالات متحده، تقریباً 60 درصد از رشد جهانی را در سال 2023 به خود اختصاص خواهد داد.

رکورد تقاضا در چین، هند و خاورمیانه در آغاز سال بیش از جبران فعالیت های ضعیف صنعتی و مصرف نفت در OECD. دومی تنها 15 درصد از رشد امسال را به خود اختصاص داده است که توسط هزینه های مصرف کننده و تحرک شخصی پشتیبانی می شود. به طور کلی، تقاضای جهانی نفت در سال 2023 به طور متوسط 102 میلیون بشکه در روز تعیین شده است که 1.3 میلیون بشکه در روز بیشتر از سال 2019 است.

در سمت عرضه، خسارات سنگین از اقلیم کردستان شمالی عراق به دنبال تعطیلی خط لوله صادراتی عراق-ترکیه از پایان مارس، اختلالات آتش سوزی در کانادا، اعتراضات کارگران در نیجریه و کاهش تعمیر و نگهداری در برزیل بر اخبار اخیر غالب بوده است.

با این حال، تا کنون، این گزارش ها نه باعث افزایش قیمت ها شده است و نه باعث کاهش محسوس موجودی ها شده است.

در همان زمان، عرضه نفت روسیه همچنان مقاوم بود. در ماه آوریل، صادرات نفت روسیه به بالاترین حد پس از حمله به 8.3 میلیون بشکه در روز رسید. بر اساس برآوردهای ما، مسکو کاهش عرضه 500 کیلوبیت در روز اعلام شده خود را به طور کامل انجام نداد.

در واقع، روسیه ممکن است در حال افزایش حجم برای جبران درآمد از دست رفته باشد.

درآمد صادرات نفت این کشور در ماه گذشته با 1.7 میلیارد دلار افزایش به 15 میلیارد دلار رسید، اما 27 درصد کمتر از یک سال گذشته بود، در حالی که درآمدهای مالیاتی از بخش نفت و گاز این کشور نسبت به سال گذشته 64 درصد کاهش داشت.

ظرفیت پالایشی جدید باعث می‌شود که روند پیش‌بینی‌شده نفت خام برای باقی‌مانده سال به سمت شرق تغییر کند و قدرت تقاضای منطقه را منعکس کند.

رکوردهای انجام شده از پالایشگاه ها با دسترسی به مواد اولیه با تخفیف همراه با صادرات پایدار محصولات روسیه و تقاضای ضعیف جهانی دیزل باعث تضعیف شکاف محصول، حاشیه سود و حق بیمه قیمت نفت شده است.

با توجه به کاهش بیشتر عرضه جهانی نفت در این ماه با اعمال کاهش های جدید اوپک پلاس، ممکن است ذخایر جهانی نفت دوباره تحت فشار قرار گیرد، انتشار حجم رکورد از سهام دولت آژانس بین المللی انرژی طی سال گذشته، کسری موجودی صنعت را در مقایسه با میانگین پنج ساله آن به کمتر از 90 مگابایت از بیش از 300 مگابایت در سال گذشته کاهش داده است.

داده های اولیه برای ماه آوریل نشان دهنده افزایش در ذخایر محصولات زمینی است، اگر عرضه کمتر از افزایش فصلی تقاضای جهانی نفت باشد، این ساخت‌ها ممکن است به کاهش نوسان قیمت در ماه‌های آینده کمک کند.

گزارش بازار نفت
1. میعانات را مستثنی می کند. 2. سطوح ظرفیت را می توان در عرض 90 روز به دست آورد و برای مدت طولانی حفظ کرد. 3. شامل بسته در نفت خام ایران و روسیه نمی شود. 4. ایران، لیبی، ونزوئلا از کاهش معافیت برخوردارند. 5. مکزیک از پایبندی اوپک پلاس مستثنی شد. فقط در ماه مه، ژوئن 2020 قطع می شود. 6. بحرین، برونئی، مالزی، سودان و سودان جنوبی.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

به نظر می‌رسد روسیه مشکلات کمی برای یافتن خریداران مشتاق نفت خام و محصولات نفتی خود داشته باشد.

Image