توربین‌های ایرانی جایگزین تجهیزات زیمنس در روسیه

صنعت

در اردیبهشت ماه سال جاری رونالد بوش مدیر اجرایی شرکت آلمانی زیمنس اعلام کرد به دلیل افزایش تحریم‌ها بر روسیه درآمد این شرکت با کاهش 625 میلیون دلاری مواجه شده است و این شرکت قصد دارد تمام عملیات صنعتی و تجاری خود در روسیه را تعطیل کند.

این درحالی است که 170 سال از شروع فعالیت شرکت زیمنس در روسیه می‌گذرد و حدود نیمی از برق روسیه از نیروگاه‌های گازی تولید می‌شود که ساخت توربین‌های (gas turbine) آن را این غول صنعتی آلمانی بر عهده داشت.

کشور روسیه در حال حاضر، توربین‌های کوچک و متوسط را بومی‌سازی کرده است؛ اما به دلیل انحصارطلبی شرکت زیمنس تاکنون نتوانسته است در زمینه ساخت توربین‌های گازی بیش از 100 مگاوات، اقدامات جدی انجام دهد.

سرانجام، راشاتودی در گزارشی که در 21 بهمن‌ماه سال جاری منتشر کرد، آغاز تولید قطعات ایرانی را برای جایگزینی توربین‌های زیمنس در نیروگاه‌های آبی روسیه اعلام کرد، واحدهای توربین گازی MGT-70 ساخت ایران که در قالب تولید بار اول در ایران تولید شده بود، حالا می‌تواند جای خالی تجهیزات غول صنعتی زیمنس را نیز پر کند.

پیش‌تر نیز صادرات کاتالیست‌های ایرانی به صنایع پتروشیمی روسیه شاهدی بر این مدعا بود که ایران می‌تواند کمبودهای ناشی از خروج شرکت زیمنس از این کشور را رفع کند.

با شدت گرفتن تحریم‌های غرب بر ایران، دامنه این تحریم‌ها، تجهیزات صنایع نفت و گاز ما را نیز در بر گرفت؛ اما تشکیل کارگروه تولید بار اول در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، مقدمه‌ای بود تا تولید تجهیزات تحریمی را به فناوران و دانشمندان ایرانی بسپارد.

تولیدات بار اول که ابتدا برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و کاهش ارزبری از کشور دنبال می‌شد، سرانجام می‌تواند با صادرات، باعث ورود ارز به کشور نیز بشوند که وجود کارگروه بار اول به همراه قوانین حمایت‌کننده‌ای چون قانون جهش تولید دانش‌بنیان که تحقیق و توسعه را در کانون توجه قرار داده است، تسهیل‌گری مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کند تا به تولید فناوری‌هایی دست بزنند که تاکنون در ایران تولید نمی‌شد.

با خروج زیمنس از روسیه، این کشور به دنبال جایگزین‌‎کردن فناوری‌های جدید در زیرساخت‌های تولید انرژی خود رفت و به این ترتیب توربین‌های گازی ایرانی را به عنوان جایگزین برای توربین‌های زیمنس انتخاب کرد.

اواخر آذرماه سال جاری نیز رویترز به نقل از نیکولای شالگینوف، وزیر انرژی روسیه، تصمیم قطعی این کشور به استفاده از توربین‌های گازی ایران را اعلام کرد.

توربین‌های ایرانی جایگزین تجهیزات زیمنس در روسیه
تولیدات بار اولی ایرانی که برای خنثی‌سازی تحریم‌های تجهیزات استراتژیک شکل گرفت، حالا می‌تواند به کشورهای دیگر از جمله روسیه نیز صادر شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پیشرفت ایران در زمینه ساخت توربین گازی به دلیل اعتماد به داخل و تولید بار اول و بومی‌سازی تجهیزاتی است که تحریم مانع ورود آن‌ها به کشور می‌شود.

Image