خودروهای الکتریکی اروپایی به هزینه‌های تولید پایین چین متکی هستند

خودروی برقی

اتحادیه اروپا باید بداند که وقتی یک انگشت را به سمت یارانه‌های خودروهای برقی چین نشانه می‌رود، سه انگشت دیگر نیز به آن اشاره می‌کنند.

از جمله طعنه‌هایی که اتحادیه اروپا درباره یارانه‌های خودروهای برقی به چین می زند، اما این یک واقعیت است که خودروسازان اروپایی نیز از پایگاه تولید کم‌هزینه چین برای خودروهای خود استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال رنو، طبق گفته بلومبرگ، Dacia Spring خود را به عنوان مقرون به صرفه ترین خودروی برقی اروپا به بازار عرضه می کند، اما این خودرو در استان هوبی چین تولید می شود و این گزارش می گوید که قیمت آن در فرانسه 20800 یورو (22300 دلار) است.

در همین حال شرکت چینی BYD مقرون به صرفه ترین وسیله نقلیه خود را در اروپا با قیمت 38000 یورو عرضه می کند. بلومبرگ چندین مدل دیگر را که در چین قیمت ارزان‌تری نسبت به اروپا دارند، فهرست کرده است.

اما این باعث نشد که اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون، در اوایل این هفته بگوید: بازارهای جهانی اکنون مملو از خودروهای برقی ارزان‌تر چینی است و قیمت آن‌ها به‌طور مصنوعی با کمک‌های هنگفت دولتی پایین نگه داشته می‌شود.

او مدعی شد: این بازار ما را مخدوش می‌کند و همانطور که ما این انحراف را از داخل در بازار خود نمی‌پذیریم، از بیرون هم نمی‌پذیریم.

اما همانطور که بلومبرگ خاطرنشان می کند: مدل های برندهای چینی از جمله MG، Polestar و Nio در بازارهای کلیدی اروپا بسیار بیشتر از بازارهای داخلی به فروش می رسند.

به یاد بیاورید که اتحادیه اروپا تحقیقاتی را در مورد یارانه های چینی برای خودروهای الکتریکی آغاز کرده است.

فون در لاین اخیراً در سخنانی در پارلمان گفت: قیمت آنها به‌طور مصنوعی با کمک‌های هنگفت دولتی پایین نگه داشته می‌شود. این بازار ما را مخدوش می کند. و از آنجایی که ما این انحراف را از درون در بازار خود نمی پذیریم، از بیرون نیز این را نمی پذیریم.

چین در سخنان دولتی گلوبال تایمز که اواخر روز چهارشنبه ردی را منتشر کرد، مدعی شد که تحقیقات اتحادیه اروپا احتمالاً برخورد معکوس خواهد داشت و اقتصاد اتحادیه اروپا در نتیجه آسیب خواهد دید، پاسخ داد.

این نشریه گفت که از آنجایی که اتحادیه اروپا از اقدامات حمایتی تجاری برای سرکوب صنعت خودروهای برقی چین استفاده می کند، اقتصاد اروپا ممکن است آسیب ببیند.

این مقاله ادعا می‌کند که اتحادیه اروپا از یارانه‌ها آزار نمی‌دهد، بلکه نفوذ رو به رشد بازار شرکت‌های برقی چینی و نگرانی از اینکه شرکت‌های داخلی اروپایی ممکن است قادر به رقابت نباشند است.

گلوبال تایمز نوشت: واضح است که اروپا می ترسد.

آنها از رقابت با چین می ترسند، بنابراین می خواهند به دنبال حمایت گرایی تجاری به عنوان یک چتر محافظ برای خودروسازان اروپایی باشند که به آرامی در حال گذار به سمت الکتریکی شدن هستند.  

خودروهای الکتریکی اروپایی به هزینه‌های تولید پایین چین متکی هستند
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسولا فون در لاین، چین را به خاطر سیل کردن بازارهای جهانی با خودروهای برقی ارزان قیمت و یارانه ای مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد که این کار بازار را مخدوش می کند و چین پاسخ می دهد و پیشنهاد می کند که نگرانی های اتحادیه اروپا ناشی از نفوذ فزاینده شرکت های خودروهای برقی چینی در بازار و ترس از عدم توانایی تولیدکنندگان اروپایی در رقابت است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

خودروی برقی مقرون به صرفه رنو داچیا اسپرینگ، در استان هوبی چین ساخته شده و به عنوان ارزان ترین خودروی الکتریکی اروپا به بازار عرضه می شود.

Image