خودروهای برقی، هوش مصنوعی و انرژی پاک و افزایش شدید تقاضای مس

فلزات گران‌بها

ترافیگورا: خودروهای برقی، هوش مصنوعی، زیرساخت‌های نیرو و رونق اتوماسیون تا سال 2035 حداقل 10 میلیون تن تقاضای مس را افزایش خواهند داد، اقتصاددان ارشد پیش‌بینی کردند که سهم هوش مصنوعی به تنهایی می‌تواند تا سال 2030 سالانه یک میلیون تن برسد.

Citi (گروه سیتی، شرکت خدمات مالی و بانک سرمایه‌گذاری چندملیتی آمریکایی است، که شعبه مرکزی آن در منهتن نیویورک قرار دارد) به مصرف‌کنندگان شرکت‌ها توصیه کرده است که از مواجهه با مس خود محافظت کنند زیرا احتمال افزایش قیمت انفجاری در سه سال آینده وجود دارد.

شرکت تجارت کالای سوئیسی چند ملیتی ترافیگورا پیش بینی کرده است که خودروهای برقی، هوش مصنوعی (AI)، انرژی پاک، زیرساخت های نیرو و رونق اتوماسیون حداقل 10 میلیون تن تقاضای مس اضافی را تا سال 2035 افزایش می دهد.

به گفته Graeme Train، رئیس تجزیه و تحلیل فلزات ترافیگورا، یک سوم از 10 میلیون تن تقاضای جدید از بخش خودروهای برقی تامین می شود، یک سوم تولید، انتقال و توزیع برق است و بقیه مربوط به مواردی مانند اتوماسیون، تولید است. (سیستم‌های capex و خنک‌کننده در مراکز داده)

چند هفته پیش، سعد رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا، پیش بینی کرد که هوش مصنوعی به تنهایی پتانسیل افزایش یک میلیون تن در سال تقاضای مس را تا سال 2030 دارد.

رحیم گفت: اگر به تقاضای مراکز داده و مرتبط با آن از سوی هوش مصنوعی نگاه کنید، این رشد ناگهان افزایش یافته است و به هر حال این یک میلیون تن بالاتر از شکاف کسری 4-5 میلیون تنی ما تا سال 2030 است.

این چیزی نیست که کسی واقعاً در بسیاری از این توازن‌های عرضه و تقاضا لحاظ کرده باشد، این تحلیلگر افزود.

معاملات آتی مس نزدیک به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر به 4.46 دلار در هر پوند (9812 دلار در هر تن) رسیده است و سهام های مرتبط در وال استریت به طور فزاینده ای صعودی در حال رشد هستند، Citi پیش‌بینی کرده است که این فلز به دومین بازار گاوی سکولار خود در این قرن وارد شده است، به دلیل رشد تقاضای مرتبط با کربن‌زدایی پررونق، و افزود که تنها قیمت‌های بالاتر این کسری‌ها را حل می‌کند.

Citi خاطرنشان می کند که آخرین بازار بزرگ مس در دهه 2000 بود، زمانی که قیمت ها طی سه سال در طول بازار صعودی مس در دهه 2000، 5 برابر افزایش یافت، که ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن سریع در چین بود.

Citiبه مصرف‌کنندگان شرکت‌ها توصیه کرده است که از مواجهه با مس خود محافظت کنند زیرا احتمال افزایش قیمت انفجاری در سه سال آینده وجود دارد.

Citi می‌گوید قیمت مس ممکن است طی سه ماه آینده به 10500 دلار در هر تن برسد و میانگین قیمت آن را در سه ماهه دوم و سوم به 10 هزار دلار در تن در مقابل 9.5 هزار دلار در تن افزایش دهد. مس در روز پنجشنبه به هدف Citi 9741 دلار در هر تن رسید.

کیس گاو کوتاه مدت جدید سیتی قیمت مس را به طور سرسام آوری به 12 هزار دلار در هر تن افزایش می دهد و سهام مس LME و SHFE طی سه ماه آینده به شدت کاهش می یابد.

در همین حال، استراتژیست های فلزات بانک مرکزی آمریکا می گویند که بحران عرضه مس در حال حاضر به دلیل فقدان پروژه های معدنی تبدیل به یک مسئله فزاینده برای مس شده است.

این امر، همراه با سرمایه گذاری در فناوری های سبز و جهش اقتصاد جهانی، باید قیمت ها را افزایش دهد و به 10250 دلار آمریکا در هر تن در سه ماهه چهارم، 8 درصد بیشتر از دیدگاه قبلی آنها.

با نزدیک شدن کارخانه‌های ذوب چینی به تایید نظارتی خود برای کاهش تولید، عرضه مس تحت فشار قرار می‌گیرد و کمبود عرضه ناشی از اختلال در معادن کلیدی در مناطق اصلی تولیدکننده است.

رالی سهام مس

برخلاف همتایان لیتیومی خود، سهام معدن مس به خوبی از بازار بهتر عمل می کند، به طوری که Global X Copper Miners ETF بازدهی 19.2% در مقایسه با 14.4% توسط Energy Select Sector SPDR Fund و 6.3% توسط صندوق بازرگانی معدنی مس.

روز سه‌شنبه، شرکت Freeport-McMoRan مستقر در فینیکس، آریزونا سه ماهه اول سال 2024 EPS غیر GAAP را 0.32 دلار گزارش کرد، 0.04 دلار بالاتر از توافق وال استریت در حالی که درآمد 6.32 میلیارد دلار (+ 17.3٪ سالانه) 620 دلار کاهش یافت.

تولید تلفیقی این شرکت در این سه ماهه بالغ بر 1.1 میلیارد پوند مس، 549 هزار اونس طلا و 18 میلیون پوند مولیبدن بود، در حالی که میانگین قیمت‌های تحقق‌یافته 3.94 دلار در هر پوند برای مس، 2145 دلار در هر اونس برای طلا و 20.38 دلار در هر پوند برای مولیبدن بود.

برای سه ماهه دوم، شرکت انتظار دارد فروش 1.0 میلیارد پوند مس، 500 هزار اونس طلا و 21 میلیون پوند مولیبدن را گزارش کند و انتظار دارد فروش تلفیقی حدود 4.15 میلیارد پوند مس، 2.0 میلیون اونس طلا و 84 میلیون پوند مولیبدن برای کل سال 2024. (سهام FCX در 12 ماه گذشته 22.4 درصد افزایش یافته است)

سهام شرکت First Quantum Minerals Ltd مستقر در کانادا در حال بهبود است و در سال تا به امروز تقریباً 40 درصد رشد کرده است زیرا غول های معدنی Rio Tinto، شرکت سرمایه گذاری Manara Minerals عربستان سعودی و تعداد زیادی از خانه های تجاری ژاپنی در معادن مس زامبیا شرکت First Quantum Minerals سهمی در نظر گرفته اند.

طبق گزارش بلومبرگ، First Quantum به دنبال فروش سهام اقلیت در معادن سنتینل و کانسانشی خود در زامبیا پس از اینکه سال گذشته مجبور شد معدن مس برجسته خود در پاناما را ببندد، است.

دارایی‌های زامبیا همچنین می‌تواند مورد توجه استخراج‌کنندگان چینی از جمله Zijin Mining و Jiangxi Copper، دومین سهامدار بزرگ First Quantum باشد.

سال گذشته، زامبیا تقریباً نیمی از تولید و درآمد مس فرست کوانتوم را به خود اختصاص داد و همچنین بیش از 450 میلیون دلار سود عملیاتی داشت.

خودروهای برقی، هوش مصنوعی و انرژی پاک و افزایش شدید تقاضای مس
افزایش PMI ایالات متحده و اختلالات عرضه، به دلیل خشکسالی در زامبیا، برای قیمت های کوتاه مدت نیز صعودی است، علاوه بر اختلال عرضه، ایالات متحده و بریتانیا بورس های تجارت فلزات را از پذیرش آلومینیوم، مس و نیکل جدید تولید شده توسط روسیه منع کرده اند، اقدامی که احتمالاً نوسانات قیمت ها و عدم اطمینان عرضه را افزایش می دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

روسیه بزرگترین تولید کننده فلزات است، در حالی که چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده مس در جهان است.

Image