مصرف انبوه انرژی توسط هوش مصنوعی نیازمند راه حل های نوآورانه است

انرژی

هوش مصنوعی، از جمله سیستم‌هایی مانند GPT-3 مقادیر زیادی برق مصرف می‌کند که قابل مقایسه با برخی کشورها است و انتظار می‌رود تا سال 2030 از 3.5 درصد برق جهان استفاده کند.

ما فقط در حال کشف اعماق پتانسیل هوش مصنوعی هستیم، اما تصور آینده بدون آن غیرممکن به نظر می رسد و آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، پیشرفت تکنولوژیکی خیره کننده یا نظم جدید جهانی، به نظر می رسد که هوش مصنوعی اینجا باقی مانده است.

اما به نظر می رسد که پیشرفت مداوم هوش مصنوعی تضمینی نیست مگر اینکه یک پیشرفت انرژی رخ دهد که به ما امکان می دهد تقاضای سیری ناپذیر آن برای برق را برآورده کنیم، رویترز گزارش می دهد که هوش مصنوعی بسیار بیشتر از آنچه مردم انتظار داشتند مصرف می کند و رفع این نیاز به پیشرفت های تکنولوژیکی هنوز اثبات نشده و کشف نشده نیاز دارد.

در حال حاضر ردپای کربن هوش مصنوعی تقریباً به اندازه بیت کوین است - یعنی به اندازه کل کشورهای توسعه یافته انرژی مصرف می کند، Science Alert سال گذشته گزارش داد: در حال حاضر، کل صنعت فناوری اطلاعات مسئول حدود 2 درصد از انتشار CO2 در جهان است. و قرار است با سرعت سرسام آوری رشد کند.

شرکت مشاوره گارتنر پیش بینی می کند که اگر تجارت به روال عادی خود ادامه یابد، بخش هوش مصنوعی به تنهایی تا سال 2030 3.5 درصد از برق جهان را مصرف خواهد کرد.

برآوردها حاکی از آن است که فرآیند آموزش GPT-3، سلف ChatGPT، به حدود 1287 مگاوات ساعت برق و 10000 تراشه کامپیوتری نیاز دارد - انرژی کافی برای تامین انرژی حدود 121 خانه در ایالات متحده (جایی که یک خانه متوسط ​​مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کند، در مقایسه با سایر کشورها) برای یک سال کامل.

مقدار انرژی مورد استفاده برای آموزش GPT-3 نیز برای تولید حدود 550 تن دی اکسید کربن کافی است و در واقع، ارقام تخمینی نشان می دهد که OpenAI، خالق ChatGPT، روزانه حدود 700000 دلار آمریکا صرف هزینه های محاسباتی برای اجرای سرویس چت بات خود برای حدود 100 میلیون کاربر خود در سراسر جهان می کند.

همین هفته، سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI با این واقعیت صحبت کرد که هوش مصنوعی با عجله به سمت یک دیوار آجری می‌رود – در حالی که این فناوری به سرعت در حال گسترش و پیشرفت است، هیچ برنامه‌ای برای اینکه چگونه عملیات آن به اندازه کافی ایمن باشد وجود ندارد.

انرژی رو به جلو او روز سه‌شنبه در یک رویداد بلومبرگ در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: هیچ راهی برای رسیدن به آنجا بدون پیشرفت وجود ندارد.

اما او گفت که نوری در انتهای تونل وجود دارد و آن در تحقیق و توسعه تولید انرژی بدون کربن نهفته است، به طور خاص آلتمن می‌گوید که معمای انرژی که آینده هوش مصنوعی با آن مواجه است، ما را به سرمایه‌گذاری بیشتر در فیوژن تشویق می‌کند.

آلتمن پولش را در جیبش می گذارد و در سال 2021، او شخصاً 375 میلیون دلار کمک مالی به شرکت خصوصی گداخت هسته‌ای هلیون انرژی در ایالات متحده ارائه کرد، که از آن زمان با مایکروسافت قراردادی را برای تأمین انرژی به بزرگترین سازنده نرم‌افزار جهان امضا کرده است.

آلتمن همچنین رئیس هیئت مدیره شرکت ریزراکتور هسته ای Oklo است که امیدوار است بتواند در سال جاری به عمومی شدن آن کمک کند. آلتمن سال گذشته به وال استریت ژورنال گفت: سیستم‌های هوش مصنوعی آینده به انرژی زیادی نیاز خواهند داشت و این شکافت و همجوشی می‌تواند به تحویل آنها کمک کند.

در حالی که هوش مصنوعی آماده مصرف مقدار مشکل‌ساز انرژی است، اما می‌تواند در فرآیند کربن‌زدایی جهانی نیز نقشی اساسی داشته باشد.

دستیابی به اهداف جهانی آب و هوا مستلزم دگرگونی سیستم‌ها در مقیاسی بی‌سابقه است که بدون سیستم‌های محاسباتی هوشمند، پاسخگو و انعطاف‌پذیر قادر به تشخیص و پیش‌بینی الگوهای پیچیده تولید و مصرف غیرممکن خواهد بود.

در حال حاضر هوش مصنوعی برای پیش‌بینی انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه‌های هوشمند، هماهنگی تقاضا و توزیع انرژی، به حداکثر رساندن راندمان تولید برق و تحقیق و توسعه مواد جدید یکپارچه است.

هوش مصنوعی ممکن است کلید غلبه بر گرمایش جهانی باشد - اگر مسئولانه از آن استفاده و راه اندازی شود و ساشا لوچونی، محقق اخلاق در پلتفرم یادگیری ماشین منبع باز Hugging Face، به نقل از گاردین گفت: از نظر اساسی، اگر می‌خواهید سیاره را با هوش مصنوعی نجات دهید، باید ردپای محیطی را نیز در نظر بگیرید.

سوزاندن یک جنگل و سپس استفاده از هوش مصنوعی برای ردیابی جنگل زدایی منطقی نیست.

مصرف انبوه انرژی توسط هوش مصنوعی نیازمند راه حل های نوآورانه است
در حالی که مصرف انرژی هوش مصنوعی نگرانی های زیست محیطی ایجاد می کند، همچنین نقش مهمی در پیش بینی انرژی های تجدیدپذیر، شبکه های هوشمند و سایر تلاش های کربن زدایی ایفا می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سام آلتمن مدیر عامل OpenAI، نیاز فوری به پیشرفت‌های انرژی، به ویژه در تولید انرژی بدون کربن مانند همجوشی، برای برآورده کردن نیازهای رو به رشد هوش مصنوعی را ضروری می داند.

Image