افزایش نیروگاه های بادی و تاسیسات فتوولتائیک در چین

انرژی تجدیدپذیر

ظرفیت نصب شده چین برای تولید برق از انرژی بادی و فتوولتائیک در سه ماهه اول سال 2024 افزایش یافته است و تحلیلگران دلیل آن را افزایش تقاضای داخلی در پی توسعه پایدار چین دانستند.

تحلیلگران اتهامات مازاد ظرفیت که اخیراً توسط برخی کشورهای غربی منتشر شده است را رد کردند و خاطرنشان کردند که چنین افزایشی در تأسیسات انرژی جدید نشان دهنده تلاش چین برای انجام تعهدات خود برای دستیابی به بی طرفی کربن تا سال 2060 است.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که از دیدگاه جهانی، ظرفیت نصب شده بیشتری در تولید انرژی از منابع پاک (بادی، فتوولتائیک، برق آبی و غیره) برای مطابقت با گذار سبز در سراسر جهان مورد نیاز است.

بر اساس آمار منتشر شده در روز دوشنبه توسط اداره ملی انرژی چین (NEA)، تاسیسات برق فتوولتائیک در سه ماهه اول حدود 660 گیگاوات بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 55 درصد افزایش داشته است. (تاسیسات انرژی بادی سالانه 21.5 درصد رشد کرد و به حدود 460 گیگاوات رسید)

مجموع ظرفیت تولید برق نصب شده در پایان ماه مارس حدود 2990 گیگاوات بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14.5 درصد افزایش داشت.

طبق گزارش NEA با پیشرفت چین در تحول سبز خود، سهم تأسیسات انرژی تجدیدپذیر همچنان در حال افزایش است و تا دسامبر 2023 از 50 درصد کل ظرفیت تولید برق فراتر می رود.

تحلیلگران گفتند که اگرچه توان تولید شده از منابع جدید انرژی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، اما هنوز پتانسیل عظیمی برای استقرار تولید برق سبز وجود دارد که هدف اصلی آن تامین نیاز داخلی برای گذار سبز است.

بر اساس آمار NEA در سه ماهه اول، کل مصرف برق چین به 2.34 تریلیون کیلووات ساعت افزایش یافت که نسبت به سال قبل 9.8 درصد افزایش داشت.

هو کیمو، معاون دبیرکل پنجاهمین مجمع ادغام اقتصادهای دیجیتال و واقعی، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت: افزایش ظرفیت برق نصب شده منعکس کننده تقاضای رو به رشد انرژی چین است که با بهبود اقتصادی آن مرتبط است. با احیای اقتصاد چین، تقاضای انرژی همچنان افزایش خواهد یافت.

مزارع و نیروگاه های بادی در چین با سرعت قابل توجهی در حال رشد هستند

تقاضای چین برای محصولات فتوولتائیک همچنان قوی است... فنگ چائو، مدیر عامل یک شرکت انرژی مستقر در ژنگژو، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت، پس از سال‌ها توسعه سریع، به ویژه در بازار سیستم‌های فتوولتائیک یکپارچه در ساختمان، هنوز فضا برای رشد بیشتر وجود دارد.

واحدهای فتوولتائیک در 22 آوریل 2024 روی پشت بام یک شرکت در Xuzhou، استان جیانگ سو در شرق چین توزیع شدند و تا پایان ماه مارس، ظرفیت نصب شده برق خورشیدی چین به حدود 660 گیگاوات رسید که 55 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد.

هو در پاسخ به سخنان غربی ها در مورد مازاد ظرفیت خاطرنشان کرد که کشورهای غربی همچنان به توسعه ظرفیت‌های تولید برق با سوخت زغال‌سنگ خود ادامه می‌دهند و در عین حال موانع تجاری را در برابر محصولات سبز چینی مانند پانل‌های فتوولتائیک ایجاد می‌کنند، اگرچه آنها به محصولات چینی برای بهبود انتقال سبز شما نیاز دارند.

برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، منابع باید به طور کامل در سراسر جهان بسیج شوند و در سطح جهانی، ظرفیت سبز بیش از حد نیست، اما در واقعیت بسیار کمیاب است... شی فنگ، سفیر چین در ایالات متحده، جمعه در مراسم افتتاحیه کنفرانس چین 2024 مدرسه هاروارد گفت: مشکل اکنون ظرفیت مازاد نیست، بلکه اضطراب بیش از حد است. (به نقل از سایت رسمی سفارت چین در آمریکا)

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در ماه فوریه اعلام کرد که همراه با مداخلات سمت تقاضا مانند بهره وری انرژی، افزایش سریع و مسئولانه انرژی های تجدیدپذیر برای گذار حیاتی است و با هدف بلندپروازانه تعیین شده در COP28 به سه برابر شدن همسو می شود. (انرژی نصب شده در جهان ظرفیت تولید انرژی های تجدیدپذیر به حداقل 11000 گیگاوات تا سال 2030)

این یک شکاف 10490 گیگاواتی از پیش بینی WEF در سال 2030 است.

ژی تاکید کرد: از یک سو درخواست برای واکنش قوی‌تر آب و هوایی و از سوی دیگر ایجاد موانع تجاری سبز تنها هزینه‌های انتقال کم کربن خود را افزایش می‌دهد و همچنین توسعه جهانی انرژی پاک را کاهش می‌دهد.

در گفتگوی کنار آتش با رئیس موسس دانشکده کندی هاروارد، پروفسور گراهام آلیسون در روز جمعه، ژی همچنین خاطرنشان کرد که ایالات متحده از چین می‌خواهد با پای برهنه بدود در حالی که کفش‌های پیست پیشرفته در مسابقه می‌پوشد و شرکت‌های چینی را تحریم می‌کند. قوانین داخلی خود را داشته باشد و سایر کشورها را مجبور به ممنوعیت صادرات دستگاه ها و فناوری های خاص به چین کند.

برخی از بازیگران برجسته چینی، مانند تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی، باتری‌های لیتیوم یونی و محصولات PV، حتی زمانی که پابرهنه هستند، توانسته‌اند پیشرو باشند، سپس ایالات متحده آنها را به ایجاد مازاد ظرفیت و تهدید برای سایر شرکت کنندگان متهم می کند و از آنها می خواهد که از رقابت خارج شوند... زی خاطرنشان کرد: این منصفانه نیست.

افزایش نیروگاه های بادی و تاسیسات فتوولتائیک در چین
توربین‌های بادی در 11 ژوئن 2023 در کوه‌های شهرستان شانگیو واقع در گانژو در استان جیانگشی چین شرقی، تا پایان آوریل، ظرفیت نصب شده نیروگاه بادی در این منطقه 12.2 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به حدود 380 میلیون کیلووات رسیده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در ژانویه، میزان ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه شده در سراسر جهان در سال 2023 50 درصد افزایش یافت و به تقریباً 510 گیگاوات رسید.

Image