استخراج هیدروژن: چالش انتقال انرژی جدید

هیدروژن

محققان فرانسوی جریان قابل توجهی از هیدروژن طبیعی را در معدن آلبانی کشف کردند، این کشف علاقه به هیدروژن، زمین شناسی را به عنوان یک جایگزین امیدوارکننده و بالقوه پاک تر برای استخراج (تولید) هیدروژن سبز افزایش داده است.

در اوایل این ماه، محققان فرانسوی بزرگترین جریان هیدروژن طبیعی را در معدنی در آلبانی گزارش کردند. یکی از آنها به آن جکوزی اشاره کرد، New Scientist که گزارشی در مورد این کشف ارائه کرد، گفت که این ذخایر می تواند به دانشمندان سرنخی در مورد اینکه کجا به دنبال هیدروژن طبیعی بیشتر بگردند، بدهد. (زیرا نیاز فوری است)

اکثر هیدروژن به احتمال زیاد غیرقابل دسترسی است، اما بازیابی چند درصدی همچنان تمام تقاضای پیش‌بینی‌شده - 500 میلیون تن در سال - را برای صدها سال تامین می‌کند.

این به گفته جفری الیس، ژئوشیمیدان نفتی با سازمان زمین شناسی ایالات متحده و رهبر پروژه برای مطالعه ای است که نشان می دهد ممکن است تا 5 تریلیون تن هیدروژن در زیر زمین وجود داشته باشد.

هیدروژن، حامل انرژی و فراوان ترین عنصر در جهان، به عنوان عنصر کلیدی انتقال انرژی مورد توجه قرار می گیرد، زیرا در هنگام احتراق، فقط بخار آب منتشر می کند.

به دلیل این کیفیت جذاب، ایده هایی برای استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای گاز طبیعی و استفاده از آن در گرمایش خانه وجود دارد، و در حال حاضر بازار کوچکی برای خودروهای با سوخت هیدروژنی وجود دارد - و برنامه های بزرگی در اروپا و ایالات متحده برای سبز شدن وجود دارد.

هیدروژن برای تمام صنایعی که در حال حاضر از هیدروژن مشتق شده از هیدروکربن ها، به ویژه کودها و پالایش نفت استفاده می کنند، به حالت عادی جدید تبدیل می شود.

به نظر می رسد یک جاه طلبی بزرگتر تبدیل هیدروژن بدون انتشار به جایگزینی برای گاز طبیعی در تلاش برای خلاص شدن از شر همه هیدروکربن ها، صرف نظر از ردپای انتشار است، اما این چشم انداز با مشکلاتی در دنیای واقعی مواجه شده است، از جمله هزینه گزاف تولید و ظرفیت قابل توجه تولید باد و/یا خورشیدی که هنوز ساخته نشده است.

موارد فوق حتی برای رهبران ظرفیتی مانند اسپانیا که جاه طلبی های عمده ای در فضای سبز هیدروژن دارد نیز صادق است و ایجاد ظرفیت تولید لازم برای تحقق این جاه‌طلبی‌ها به زمان و میلیاردها سرمایه‌گذاری نیاز دارد، که این یک مشکل است زیرا در لفاظی سیاستمداران اروپایی درباره هیدروژن احساس فوریت وجود دارد.

از طرف دیگر، هیدروژن زمین شناسی فقط در آنجا نشسته و منتظر استخراج و استفاده است و به گفته محققان به نقل از FT، این می تواند بسیار ارزان تر از تولید هیدروژن سبز انجام شود، همچنین راه تمیزتری برای دریافت هیدروژن خواهد بود.

مدیر ارشد بازرگانی یک استارتاپ با حمایت بیل گیتس، هیدروژن زمین‌شناسی نشان‌دهنده فرصتی خارق‌العاده برای تولید هیدروژن پاک به روشی است که نه تنها کربن کم، بلکه ردپای زمین، ردپای آب کم و مصرف انرژی کم دارد. (صندوق سرمایه گذاری انرژی)

تریلیون ها تن هیدروژن بالقوه در زیر سطح زمین، یک پتانسیل در انتقال انرژی است.

همانطور که New Scientist در گزارش خود در مورد معدن آلبانی اشاره کرد، شواهدی مبنی بر ذخایر واقعی بسیار اندک است و بیشتر ادعاها در مورد ذخایر عظیم هیدروژن در زیر سطح به جای اندازه گیری مستقیم، به برون یابی متکی هستند.

یافته هایی که محققان در آن معدن آلبانیایی به دست آوردند، از دیدگاه محتاطانه ای در مورد این حوزه جدید مطالعه حمایت می کند، ذخایری که آنها کشف کردند با سرعت 11 تن در سال هیدروژن نشت می کرد و این مقدار ناچیز است و با این حال بزرگترین جریان هیدروژن است که از یک منبع واحد در جهان شناسایی شده است.

بر اساس این جریان، محققان تخمین زدند که ذخایر معدنی بین 5000 تا 50000 تن هیدروژن دارد.

این مقدار در مقایسه با آنچه که برنامه ریزان انتقال پیش بینی می کنند و حتی در مقایسه با آنچه در حال حاضر جهان از نظر هیدروژن مصرف می کند، بسیار ناچیز است، بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، سال گذشته تقاضا برای هیدروژن با 3 درصد افزایش به 95 میلیون تن رسید.

اگر حامل انرژی به وعده خود عمل کند، این تقاضا در دهه های آینده به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

حتی چشم انداز چنین افزایش تقاضا در حال حاضر علاقه زیادی به فضای هیدروژنی را برانگیخته است و این علاقه احتمالاً در چارچوب امیدهایی که دولت‌ها به هیدروژن دارند، تشدید می‌شود.

به عنوان مثال، وزارت انرژی ایالات متحده اخیراً 20 میلیون دلار حمایت مالی برای تحقیقات هیدروژن زمین شناسی در هشت ایالت اختصاص داده است، در اروپا یک کشف بزرگ بالقوه کوچکتر از کشف در آلبانی در سال گذشته منتشر شد، اما از آن زمان تاکنون اخبار کمی در مورد آن منتشر شده است.

هیدروژن زمین شناسی می تواند هیدروژن سبز جدید از نظر هیاهو باشد، اینکه آیا به آن عمل خواهد کرد یا نه هنوز مشخص نشده است و ممکن است کمی طول بکشد.

استخراج هیدروژن: چالش انتقال انرژی جدید
برخی شروع به صحبت در مورد عجله طلا برای هیدروژن زمین‌شناسی کرده‌اند و چالش‌های موجود در تبدیل هیدروژن سبز به یک جایگزین مناسب برای گاز طبیعی و نوع هیدروژن حاصل از آن را برجسته می‌کنند، با این حال این یک حوزه تحقیقاتی جدید است و هنوز شواهد قطعی پیدا نشده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم چالش ها، علاقه و سرمایه گذاری در تحقیقات هیدروژن زمین شناسی در سطح جهانی در حال افزایش است.

Image