برخی ماموریت های فضایی هیجان انگیز سال 2024

صنایع هوافضا

برخی ماموریت های فضایی هیجان انگیز سال 2024، از کاوش در قطب جنوبی ماه تا دنیای اقیانوسی پوشیده از یخ قمر اروپا.

سال گذشته میلادی، سال مهمی برای مأموریت‌های فضایی بود، با ماموریت OSIRIS-REx ناسا که نمونه‌ای از یک سیارک را برگرداند و مأموریت هندرایان-3 هند در حال کاوش در قطب جنوبی ماه بود، و سال 2024 سال هیجان‌انگیز دیگری برای اکتشافات فضایی خواهد بود.

در اینجا شش مورد از مأموریت‌های فضایی را که دنبال کردن آنها در سال 2024 هیجان‌ انگیز هست، بیان شده:

 1. Europa Clipper

  ناسا اروپا کلیپر را به فضا پرتاب خواهد کرد که یکی از بزرگترین قمرهای مشتری، اروپا را بررسی خواهد کرد، اروپا کمی کوچکتر از ماه زمین است و سطحی از یخ دارد، اروپا احتمالاً در زیر پوسته یخی خود دارای یک اقیانوس آب شور است که دانشمندان انتظار دارند دو برابر بیشتر از مجموع تمام اقیانوس‌های کره زمین آب داشته باشد.

  با استفاده از Europa Clipper، دانشمندان می خواهند بررسی کنند که آیا اقیانوس اروپا می تواند زیستگاه مناسبی برای حیات فرازمینی باشد یا خیر.

  این ماموریت قصد دارد این کار را با 50 بار پرواز از کنار اروپا برای مطالعه پوسته یخی ماه، زمین شناسی سطح و اقیانوس زیرسطحی آن انجام دهد و این ماموریت همچنین به دنبال آبفشان های فعالی خواهد بود که از اروپا به بیرون پرتاب می شوند.

  این ماموریت بازی را برای دانشمندانی که امیدوارند دنیاهای اقیانوسی مانند اروپا را درک کنند، تغییر خواهد داد.

  پنجره پرتاب - دوره ای که ماموریت می تواند پرتاب شود و به مسیر برنامه ریزی شده خود برسد - در 10 اکتبر 2024 باز می شود و 21 روز طول می کشد، این فضاپیما با موشک فالکون هوی اسپیس ایکس پرتاب خواهد شد و در سال 2030 به منظومه مشتری خواهد رسید.

 2. پرتاب Artemis II

  برنامه آرتمیس که در اساطیر یونانی به نام خواهر دوقلوی آپولو نامگذاری شده است، برنامه ناسا برای بازگشت به ماه است.

  این برای اولین بار از سال 1972 انسان ها را به ماه می فرستد، از جمله اولین زن و اولین فرد رنگین پوست. آرتمیس همچنین شامل برنامه‌هایی برای حضور طولانی‌مدت و پایدار در فضا است که ناسا را برای فرستادن افراد حتی دورتر به مریخ آماده می‌کند.

  Artemis II اولین مرحله خدمه در این طرح است که چهار فضانورد در طول این ماموریت 10 روزه برنامه ریزی شده است.

  این ماموریت بر اساس Artemis I است که یک کپسول بدون خدمه را در اواخر سال 2022 به مدار ماه فرستاد.

  آرتمیس دوم فضانوردان را قبل از بازگشت به خانه در مدار ماه قرار خواهد داد و در حال حاضر برای پرتاب در اوایل نوامبر 2024 برنامه ریزی شده است، اما بسته به این که آیا تمام تجهیزات لازم مانند لباس فضایی و تجهیزات اکسیژن آماده باشد، این احتمال وجود دارد که تا سال 2025 به عقب برگردد.

 3. VIPER برای جستجوی آب در ماه

  VIPER که مخفف Volatiles Investigating Polar Exploration Rover است، روباتی به اندازه یک چرخ دستی گلف است که ناسا از آن برای کاوش در قطب جنوبی ماه در اواخر سال 2024 استفاده خواهد کرد.

  ناسا که در ابتدا برای پرتاب در سال 2023 برنامه ریزی شده بود، این ماموریت را برای تکمیل آزمایشات بیشتر روی سیستم فرودگر، که Astrobotic، یک شرکت خصوصی، به عنوان بخشی از برنامه Commercial Lunar Payload Services توسعه داده بود، به عقب انداخت.

  این ماموریت رباتیک برای جستجوی مواد فرار طراحی شده است، که مولکول هایی هستند که به راحتی مانند آب و دی اکسید کربن در دمای ماه تبخیر می شوند، این مواد می توانند منابعی را برای اکتشافات آینده انسان در ماه فراهم کنند.

  ربات VIPER در طول ماموریت 100 روزه خود به باتری‌ها، لوله‌های حرارتی و رادیاتورها متکی خواهد بود، زیرا همه چیز را از گرمای شدید نور ماه - زمانی که دما به 224 درجه فارنهایت (107 درجه سانتی‌گراد) می‌رسد - تا مناطق سایه‌دار منجمد ماه هدایت می‌کند. که می تواند به دمای شگفت انگیز -400 فارنهایت (-240 درجه سانتیگراد) برسد.

  پرتاب و تحویل VIPER به سطح ماه برای نوامبر 2024 برنامه ریزی شده است.

 4. ماموریت های Lunar Trailblazer و PRIME-1

  ناسا اخیراً در کلاسی از ماموریت های کوچک و کم هزینه سیاره ای به نام SIMPLEx سرمایه گذاری کرده است که مخفف عبارت Small, Innovative Missions for Planetary Exploration است.

  این ماموریت‌ها با برچسب‌گذاری در پرتاب‌های دیگر به عنوان آنچه که rideshare یا بار ثانویه نامیده می‌شود، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

  یکی از نمونه ها Lunar Trailblazer است، مانند VIPER، Lunar Trailblazer به دنبال آب در ماه خواهد بود.

  اما در حالی که VIPER بر روی سطح ماه فرود خواهد آمد و یک منطقه خاص در نزدیکی قطب جنوب را با جزئیات مطالعه می کند، Lunar Trailblazer به دور ماه می چرخد و دمای سطح را اندازه گیری می کند و مکان مولکول های آب را در سراسر کره زمین ترسیم می کند.

  در حال حاضر، Lunar Trailblazer در مسیر آماده سازی تا اوایل سال 2024 است.

  با این حال، به دلیل اینکه یک محموله ثانویه است، زمان پرتاب Lunar Trailblazer به آمادگی پرتاب محموله اولیه بستگی دارد و ماموریت PRIME-1 که برای پرتاب اواسط سال 2024 برنامه ریزی شده است، سواری Lunar Trailblazer است.

  PRIME-1 در ماه حفاری می کند – این یک آزمایش آزمایشی برای نوع مته ای است که VIPER از آن استفاده خواهد کرد، اما تاریخ راه اندازی آن احتمالاً به این بستگی دارد که آیا راه اندازی های قبلی به موقع انجام می شوند یا خیر.

  یک ماموریت قبلی Commercial Lunar Payload Services با همان شریک فرود تا فوریه 2024 به تعویق افتاد و تاخیرهای بیشتر می تواند PRIME-1 و Lunar Trailblazer را به عقب براند.

 5. ماموریت کاوشگر مریخ

  در حالی که ماه زمین بازدیدکنندگان زیادی دارد - بزرگ و کوچک، رباتیک و خدمه - برای سال 2024 برنامه ریزی شده است، قمرهای فوبوس و دیموس مریخ نیز به زودی بازدیدکننده خواهند داشت.

  آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن یا JAXA یک ماموریت رباتیک در حال توسعه به نام اکتشاف ماه مریخی یا MMX دارد که برای پرتاب در سپتامبر 2024 برنامه ریزی شده است.

  هدف علمی اصلی این ماموریت تعیین منشا قمرهای مریخ است، دانشمندان مطمئن نیستند که آیا فوبوس و دیموس سیارک‌های سابقی هستند که مریخ با گرانش خود در مدار قرار داده است یا از بقایایی که قبلاً در مدار مریخ بوده تشکیل شده‌اند.

  این فضاپیما سه سال را در اطراف مریخ خواهد گذراند و عملیات علمی را برای رصد فوبوس و دیموس انجام خواهد داد، MMX همچنین روی سطح فوبوس فرود می آید و نمونه ای را قبل از بازگشت به زمین جمع آوری می کند.

 6. ماموریت ESA’s Hera

  Hera ماموریت آژانس فضایی اروپا برای بازگشت به سیستم سیارکی Didymos-Dimorphos است که ماموریت DART ناسا در سال 2022 از آن بازدید کرد.

  اما DART فقط از این سیارک ها بازدید نکرد، بلکه با یکی از آنها برخورد کرد تا تکنیک دفاع سیاره ای به نام برخورد جنبشی را آزمایش کند و DART با چنان نیرویی به دیمورفوس برخورد کرد که در واقع مدار خود را تغییر داد.

  تکنیک ضربه جنبشی چیزی را به یک جسم می کوبد تا مسیر آن را تغییر دهد و اگر بشریت یک شیء بالقوه خطرناک را در مسیر برخورد با زمین پیدا کند و نیاز به تغییر جهت آن داشته باشد، می تواند مفید باشد.

  Hera در اکتبر 2024 پرتاب خواهد شد و در اواخر سال 2026 به Didymos و Dimorphos راه پیدا می کند، جایی که ویژگی های فیزیکی سیارک ها را بررسی می کند.

برخی ماموریت های فضایی هیجان انگیز سال 2024
در نیمه دوم سال چندین پرتاب هیجان انگیز، با پرتاب ماموریت اکتشافی قمرهای مریخی در سپتامبر، اروپا کلیپر و هرا در اکتبر و Artemis II و VIPER به ماه در نوامبر انجام خواهد شد، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

چندین ماموریت جدید تحت طرح آرتمیس ناسا و Commercial Lunar Payload Services initiative، ماه را هدف قرار خواهند داد.

Image