خودروهای الکتریکی سلول سوختی با استفاده از هیدروژن

خودروی برقی

مانند وسایل نقلیه تمام الکتریکی، خودروهای الکتریکی سلول سوختی (FCEVs) از برق برای تامین انرژی موتور الکتریکی استفاده می کنند.

برخلاف سایر وسایل نقلیه الکتریکی، FCEV ها با استفاده از پیل سوختی با انرژی هیدروژن، الکتریسیته تولید می کنند، نه اینکه فقط از باتری برق بگیرند و در طول فرآیند طراحی خودرو، سازنده خودرو قدرت خودرو را با اندازه موتور(های) الکتریکی که نیروی الکتریکی را از ترکیب پیل سوختی و باتری با اندازه مناسب دریافت می کند، تعیین می کند.

اگرچه خودروسازان می‌توانند یک FCEV با قابلیت‌های پلاگین برای شارژ باتری طراحی کنند، اما اکثر FCEV‌های امروزی از باتری برای بازیابی انرژی ترمز، ارائه قدرت اضافی در هنگام شتاب‌گیری کوتاه و هموارسازی نیروی تحویلی از پیل سوختی با این گزینه استفاده می‌کنند.

در زمان نیاز به انرژی کم، پیل سوختی را خاموش کنید.

مقدار انرژی ذخیره شده در کشتی با توجه به اندازه مخزن سوخت هیدروژن تعیین می شود، این با یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی متفاوت است، که در آن مقدار نیرو و انرژی موجود هر دو ارتباط نزدیکی با اندازه باتری دارند.

اجزای اصلی یک خودروی الکتریکی با پیل سوختی هیدروژنی

  • باتری (کمکی): در یک وسیله نقلیه الکتریکی، باتری کمکی کم ولتاژ برق را برای روشن کردن خودرو قبل از درگیر شدن باتری کششی فراهم می کند و همچنین لوازم جانبی خودرو را تامین می کند.

  • بسته باتری: این باتری ولتاژ بالا انرژی تولید شده از ترمز احیا کننده را ذخیره می کند و نیروی اضافی برای موتور کشش الکتریکی فراهم می کند.

  • مبدل DC/DC: این دستگاه برق DC ولتاژ بالاتر را از بسته باتری کششی به برق DC با ولتاژ پایین مورد نیاز برای راه اندازی لوازم جانبی خودرو و شارژ مجدد باتری کمکی تبدیل می کند.

  • موتور کششی الکتریکی (FCEV): این موتور با استفاده از نیروی پیل سوختی و بسته باتری کششی، چرخ های خودرو را به حرکت در می آورد، برخی از وسایل نقلیه از ژنراتورهای موتور استفاده می کنند که هم عملکرد محرک و هم عملیات بازسازی را انجام می دهند.

  • پشته پیل سوختی: مجموعه ای از الکترودهای غشایی مجزا که از هیدروژن و اکسیژن برای تولید برق استفاده می کنند.

  • پرکننده سوخت: یک نازل از یک توزیع کننده سوخت به مخزن خودرو متصل می شود تا باک را پر کند.

  • مخزن سوخت (هیدروژن): گاز هیدروژن را در داخل خودرو ذخیره می کند تا زمانی که پیل سوختی به آن نیاز داشته باشد.

  • کنترل کننده الکترونیک قدرت (FCEV): این واحد جریان انرژی الکتریکی تحویل شده توسط پیل سوختی و باتری کششی را مدیریت می کند و سرعت موتور کشش الکتریکی و گشتاور تولیدی آن را کنترل می کند.

  • سیستم حرارتی (خنک کننده) - (FCEV): این سیستم محدوده دمای عملیاتی مناسبی از پیل سوختی، موتور الکتریکی، الکترونیک قدرت و سایر اجزا را حفظ می کند.

  • گیربکس (برقی): گیربکس نیروی مکانیکی را از موتور کشش الکتریکی برای به حرکت درآوردن چرخ ها منتقل می کند.

خودروهای الکتریکی سلول سوختی با استفاده از هیدروژن
خودروهای هیدروژنی خیلی پُر فروغ نبوده اند اما در سال 2022 مجموعه ای از وسایل نقلیه که با هیدروژن کار می کنند از جمله اتوبوس و لیفتراک گرفته تا تویوتا میرای، هیوندای نکسو و هوندا کلیریتی رو نمایی شدند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اتومبیل‌های هیدروژنی دقیقاً دنیا را تحت تأثیر قرار نداده‌اند، اما جایگزینی سبزتر برای بنزین و احتمالاً جایگزینی برای خودروهای برقی با باتری هستند.

Image