وضع آشفته صنعت آلومینیوم چین

فلزات گران‌بها

گزارش های جدید بیانگر این هستند که تولید اولیه آلومینیوم چین در ماه نوامبر 4.8 درصد افزایش یافته است.

گزارش های متناقضی از چین در مورد عرضه، تقاضا و تولید آلومینیوم همچنان منتشر می شود و برخی از اطلاعات اشاره می کنند که رکود در اقتصاد کشور تا حد زیادی به دلیل ادامه بحران املاک و مستغلات است.

با کاهش تقاضا این موضوع سوالاتی را در مورد پیکاپ داخلی آلومینیوم و سایر فلزات پایه ایجاد می کند.

با این حال گزارش های دیگر از ثبت رکوردهای جدید تولید آلومینیوم توسط این کشور خبر می دهند، حتی آژانس رتبه‌بندی Fitch نیز اخیراً پیش‌بینی کرد که تقاضای آلومینیوم در چین در سال 2024 به افزایش خود ادامه خواهد داد.

فقدان اطلاعات واضح، تحلیل‌گران جهانی را دشوار می‌سازد تا وضعیت فعلی عرضه و تقاضای آلومینیوم را بررسی کنند و این موضوع به نوبه خود، پیش بینی را دشوار می کند.

برای مثال در مورد آلومینیوم نوآوری جهانی طلایی، یک اپراتور خصوصی آلومینیوم در گوانگدونگ، قطب تولید جنوبی چین بحث می کند که بر اساس این مقاله، این شرکت اخیراً از نیروی کار خود خواسته است که با کاهش حقوق به مدت پنج ماه ادامه دهند و بر افزایش بیکاری در دومین اقتصاد بزرگ جهان تأکید دارد.

در همین حال کارمندانی که انتخاب می‌کنند با Golden World Innovation بمانند، تنها 80 درصد از حداقل حقوق ماهانه قوانین کار فوشان را دریافت خواهند کرد که حدود 266 دلار آمریکا یا 1900 یوان است.

این یک سوم یا کمتر از درآمد معمول آنها را نشان می دهد و کاهش دستمزد تا اوایل آوریل ادامه دارد.

تامین آلومینیوم و مشکل بیکاری در چین

آیا دنیای طلایی یک مورد مجزا است؟ اکثر تحلیلگران موافقند که سال 2023 برای کارگران چینی ایده آل نبوده است، اقتصاد این کشور همچنان با سکسکه مواجه است و برای شروع آن نیاز به تقویت گهگاهی از سوی دولت دارد.

با این حال اقتصاد و اشتغال هنوز آنطور که بسیاری از کارشناسان انتظار دارند سالم نیستند، ظاهراً برخلاف اقدامات مختلف حمایتی.

بر اساس برخی گزارش‌ها، به نظر می‌رسد اشتغال در چند ماه گذشته تثبیت شده است و در واقع، نرخ بیکاری برای سه ماه متوالی حدود 5 درصد بود، دقیقاً در محدوده هدف خود دولت برای 5.5 درصد، به نظر می رسد بسیاری از اخبار مربوط به اشتغال که از کشور منتشر می شود، تصویری تلخ تر را ترسیم می کند.

این گزارش از WIO News می گوید که کاهش در بخش مسکن باعث ایجاد یک اثر موجی شد که بر صنایع فراتر از تولید آلومینیوم تأثیر گذاشت و به عنوان مثال گروه آهن و فولاد Yaxin در هنان اخیراً تولید را متوقف کرده است، در حالی که یک شرکت شمع‌سازی دیگر بسیاری از کارکنان خود را به مرخصی بدون حقوق فرستاده است.

علاوه بر این اختلالات مکرر در تأمین مالی در صنایع، مشکلات قابل توجهی در جریان نقدینگی ایجاد کرد.

این مقاله به نقل از تحلیلگران خواستار تثبیت تولید و همچنین حمایت بیشتر از سیاست برای جان بخشیدن به تقاضای داخلی شدند، با این حال با وجود چنین چالش‌هایی، این گزارش تاکید می‌کند که چین همچنان در مسیر دستیابی به هدف رشد خود برای سال 2023 است.

تولید آلومینیوم اولیه در نوامبر افزایش یافت

در میان چنین داده‌های بدبینانه، گزارش جدیدی منتشر شده است که می‌گوید تولید آلومینیوم اولیه چین در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4.8 درصد افزایش یافته است و ظاهراً افزایش تقاضا برای این فلز سبک باعث شد که مناطق عمده تولیدکننده ظرفیت خود را افزایش دهند.

در واقع، اداره ملی آمار (NBS) گزارش داد که بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم جهان در ماه گذشته 3.54 میلیون تن آلومینیوم اولیه تولید کرده است، در ماه نوامبر شرکت مشاور صنعتی علاالدینی گزارش داد که مغولستان داخلی، دومین منطقه بزرگ تولیدکننده چین، ظرفیت خود را تقریباً 100000 تن افزایش داده است.

محاسبات رویترز نشان داد که میانگین تولید روزانه آلومینیوم در ماه نوامبر به 118000 تن رسید که نشان دهنده افزایش نسبت به میانگین روزانه 116774 تنی اکتبر بود و علاوه بر این تا ماه نوامبر امسال، چین 38 تن آلومینیوم تولید کرد.

این نشان دهنده افزایش 3.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

تولید آلومینیوم چین فراتر از انتظارات

خبر افزایش عرضه آلومینیوم پس از گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه موسسه بین المللی آلومینیوم اخیراً تولید چین را در نیمه اول سال به میزان قابل توجهی افزایش داده است، IAI در ابتدا کاهش سالانه 118000 تنی متریک را برای هفت ماه اول سال 2023 پیش بینی کرد.

با این حال آخرین برآورد نشان می دهد که تولید ملی در واقع 1.3 میلیون تن افزایش یافته است.

در همین حال رتبه‌بندی Fitch اکنون می‌گوید که اقدامات محرک ادامه‌دار در چین و جهش صنعتی در کشورهای توسعه‌یافته، تقاضا برای فلزات اساسی و مواد خام فولادسازی را در سال 2024 تقویت خواهد کرد.

ایالات متحده با هدف حمایت از انتقال انرژی و پروژه های زیربنایی که به منابع فلزی نیاز دارند، می گویند.

در نهایت، پیش‌بینی بهبود مصرف جهانی آلومینیوم در سال 2024 ممکن است در سال آینده به نفع بخش آلومینیوم چین باشد.

وضع آشفته صنعت آلومینیوم چین
رتبه بندی فیچ اکنون می گوید که اقدامات محرک ادامه دار در چین و جهش صنعتی در کشورهای توسعه یافته تقاضا برای فلزات اساسی و مواد خام فولادسازی را در سال 2024 تقویت خواهد کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اقتصاد چین همچنان با سکسکه مواجه است و برای شروع آن نیاز به تقویت گهگاهی از سوی دولت دارد.

Image