بحران انرژی آفریقای جنوبی در مرحله بحرانی

انرژی

بحران انرژی (Energy Crisis) در آفریقای جنوبی درخواست‌های مداوم برای اقدام دولت را برانگیخته است و مقامات در ژانویه گفتند که برنامه اقدام انرژی اعلام شده در سال گذشته شروع به اجرا می‌کند.

این طرح توسط سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، یک سال پیش ارائه شد و با هدف بلندمدت تامین برق مطمئن برای کشور طراحی شد.

موندلی گونگوبله، وزیر دولت، در یک کنفرانس مطبوعاتی در اواخر ژانویه گفت: هیچ نوشداروی فوری برای این بحران وجود ندارد، که به یک موضوع مهم تبدیل شده است زیرا شرکت برق Eskom مرحله 6 کاهش بار را اجرا کرده است - حذف تا 6 گیگاوات برق از شبکه سراسری برای جلوگیری از فروپاشی آن، با قطع برق مناطق مختلف کشور در زمان‌های مختلف.

کاهش بار که از طریق یک سری خاموشی‌های برقی انجام شد، از سال 2007 بخشی از شبکه برق آفریقای جنوبی بوده است. با این حال، گونگوبله گفت که دولت برای تضمین اجرای کامل و مؤثر برنامه اقدام انرژی، حتی به عنوان ساکنان ژوهانسبورگ، تلاش می‌کند.

به زندگی خود ادامه دهید با خاموشی هایی که ساعت ها در هر زمان رخ می دهد، اغلب سه بار در روز.

Eskom گزارش داد که نزدیک به 16 گیگاوات تولید در آخر هفته آخر ژانویه به دلیل خرابی های برنامه ریزی نشده آفلاین بود، در حالی که 6.5 گیگاوات دیگر برای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده خارج از سرویس بود که به افزایش سطح نگرانی کمک کرد.

داده های دولتی نشان می دهد آفریقای جنوبی حدود 54 گیگاوات ظرفیت تولید برق نصب شده دارد، Eskom در بیانیه‌ای در اواخر ژانویه گفت که این شرکت تمام تلاش خود را می‌کند تا مدت زمان این قطعی‌ها را تا حد امکان کاهش دهد.

اگرچه مراحل کاهش بار زیاد بوده است و برای دوره های طولانی، این نشان نمی دهد که سیستم برق به خاموشی نزدیک می شود و در واقع، کاهش بار برای اطمینان از حفظ حاشیه ذخیره مناسب برای مدیریت خطر خاموشی اجرا می‌شود.

بنابراین، خطر خاموشی بیش از حد معمول وجود ندارد.» گونگوبله گفت: «همانند همه‌گیری کووید-19، بحران انرژی (Energy Crisis) کنونی ضرورت واکنش اجتماعی را افزایش می‌دهد.

اگر می‌خواهیم بر بحران برق غلبه کنیم، همه بخش‌های جامعه باید کنار هم قرار گیرند و نقش‌های خود را ایفا کنند، این وزیر افزود: بحران انرژی که ما با آن مواجه هستیم منحصر به آفریقای جنوبی نیست.

در حال حاضر یک بحران جهانی انرژی وجود دارد و بنابراین ما باید برای مقابله با این بحران با یکدیگر همکاری کنیم.

کاهش بار توسط Eskom در سال‌های اخیر بدتر شده است، به طوری که مقامات گفتند سال 2022 بدترین سال برای خاموشی بوده است، و با کاهش بار در هر روز تا کنون در سال جاری حداقل تا اوایل فوریه رخ داده است.

بر اساس بررسی آماری BP از انرژی جهانی، بیشتر برق آفریقای جنوبی - نزدیک به 80٪ - در نیروگاه های زغال سنگ تولید می شود و بیشتر آن از طریق تاسیسات نفت و گازوئیل تولید می شود.

حدود 5 درصد از برق کشور از دو راکتور در نیروگاه هسته ای کوبرگ تامین می شود و مابقی توسط منابع انرژی تجدید پذیر تولید می شود.

رامافوزا در اواخر ژانویه در نشستی با مقامات ارشد حزب کنگره ملی آفریقا گفت که این کشور غنی از زغال سنگ باید به سمت انرژی های تجدیدپذیر بیشتری روی آورد، اما گفت که نمی تواند فورا زغال سنگ را کنار بگذارد.

وی به وجود این تصور اشاره کرد که از ما خواسته می‌شود بین امنیت انرژی و گذار عادلانه به اقتصاد کم کربن، معاوضه ایجاد کنیم و گفت که کشور مجبور نیست بین زغال‌سنگ و انرژی‌های تجدیدپذیر انتخاب کند.

رئیس‌جمهور گفت: معماری انرژی ما 80 درصد از سوخت زغال‌سنگ استفاده می‌کند، [و] هیچ راهی وجود ندارد که آن نیروگاه‌ها را ببندیم... همینطور، رامافوزا گفت که بحران انرژی ادامه دارد تا حدی به دلیل پیری نیروگاه های زغال سنگ در کشور است که نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

Eskom با بودجه دولتی نیز پول کافی برای خرید مقدار کافی سوخت دیزل برای راه اندازی ژنراتورهای اضطراری برای تولید برق بیشتر نداشته است و این کشور در دو سال گذشته میلیاردها دلار کمک های مالی و وام های بین المللی دریافت کرده است که این پول برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر هدف گذاری شده است.

آندره دو رویتر مدیر عامل خروجی Eskom، در ژانویه گفت که این شرکت پس از امضا نکردن قرارداد در سال 2014 برای ساخت بیشتر انرژی تجدیدپذیر، که به کاهش بار ادامه می‌دهد، «در حال پرداخت تاوان گناهان گذشته است.

دی رویتر که نامه استعفای خود را در اواسط دسامبر 2022 به مقامات Eskom ارائه کرد اما تا این ماه به این سمت ادامه خواهد داد، اخیراً گفت که یک روز پس از تصمیم به استعفا از تلاش برای مسمومیت با سیانور جان سالم به در برده است.

بحران انرژی آفریقای جنوبی در مرحله بحرانی
اسکوم در نوامبر 2022 گفت که چندین نفر در نیروگاه برق کامدن (تصویر) با سوخت زغال سنگ دستگیر شدند، به اتهام سرقت زغال سنگ، خرابکاری در کارخانه و ارتکاب کلاهبرداری از زغال سنگ - آوردن زغال سنگ مخلوط با مواد بی ارزش به نیروگاه. این شرکت گفت که برخی از رانندگان کامیون به دلیل حمل زغال سنگ سرقتی که قرار بود به Eskom تحویل داده شود، دستگیر شدند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در شش ماه گذشته، قراردادهایی با تولیدکنندگان مستقل برق برای 26 پروژه به امضا رسیده است که مجموع آنها حدود 2800 مگاوات تولید خواهند کرد.

Image