رکورد شکنی تولید نفت آمریکا در سال 2023

نفت خام

داده های اداره اطلاعات انرژی نشان می دهد که ایالات متحده با برآورد محافظه کارانه 13 میلیون بشکه در روز به این نقطه عطف در حدود 15 دسامبر دست یافته است.

اگرچه اعداد رسمی ماهانه از EIA برای چند ماه منتشر نخواهد شد، می‌توانیم محاسبه کنیم که رکورد جدیدی بر اساس تجزیه و تحلیل زیر ثبت شده است.

برای مرجع، رکورد قبلی در سال 2019 به ثبت رسیده بود، سال قبل از اینکه همه گیری کووید-19 صنعت نفت را تحت تاثیر قرار دهد. مجموع تولید نفت خام ایالات متحده در سال 2019، 4.49 میلیارد بشکه (منبع) یا 12.3 میلیون بشکه در روز (BPD) بود.

سپس همه‌گیری شیوع پیدا کرد و تولید نفت در سال‌های 2020 و 2021 کاهش یافت، قبل از اینکه در سال 2022 مجدداً بازگشت.

محاسبه تولید

EIA اعداد تولید نفت را در چندین مکان گزارش می کند، تولید میدانی نفت خام ایالات متحده مجموع و میانگین های ماهانه را نشان می دهد، اما آنها همیشه چند ماه عقب هستند و به عنوان مثال همانطور که من این را در 14 دسامبر می نویسم، آخرین ماه ارسال شده سپتامبر است و تولید نفت ایالات متحده تا آن زمان در مجموع 3.50 میلیارد بشکه بود.

با این حال، می‌توانیم اعداد تولید هفتگی را در گزارش وضعیت نفت EIA که هر چهارشنبه منتشر می‌شود، پیدا کنیم، جدولی از آن گزارش به نام ترازنامه نفتی ایالات متحده، وضعیت تولید، ذخایر، واردات و غیره نفت ایالات متحده در هفته گذشته و همچنین میانگین چهار هفته ای را نشان می دهد.

اگر به آرشیو 3 نوامبر آن گزارش نگاه کنیم، می بینیم که میانگین تولید هفتگی در ماه اکتبر 13.2 میلیون بشکه در روز بوده است، بنابراین در ماه اکتبر ایالات متحده حدود 409 میلیون بشکه دیگر تولید کرد. (از نظر فنی، میانگین چهار هفته ای گزارش شده است، اما در کسری از یک نقطه اعشار تولید ماهانه خواهد بود)

به آرشیو 6 دسامبر یک ماه به جلو بروید و میانگین چهار هفته ای قبلی که به اول دسامبر ختم می شود - که بسیار نزدیک به تولید ماهانه نوامبر خواهد بود - 13.175 میلیون BPD بود.

بنابراین ایالات متحده در نوامبر حدود 395 میلیون بشکه دیگر تولید کرد تا مجموع تولید سالانه به 4.30 میلیارد بشکه برسد.

این بدان معناست که در 1 دسامبر تولیدکنندگان ایالات متحده تنها 190 میلیون بشکه از شکستن رکورد قبلی فاصله داشتند و آخرین تعداد تولید هفتگی از EIA - نشان دهنده هفته اول دسامبر - 13.1 میلیون BPD بود، با این نرخ، 14.5 روز از تولید دسامبر برای شکستن این رکورد طول می کشد.

اگر فرض محافظه‌کارانه‌تر 13.0 میلیون BPD را داشته باشیم، آنگاه زمان‌بندی را فقط به 14.6 روز تغییر می‌دهد.

بنابراین این یک فرض مطمئن است که حوالی ظهر روز 15 دسامبر، ایالات متحده رکورد جدیدی برای تولید نفت به ثبت رساند.

این امکان وجود دارد که EIA پس از انتشار آخرین اعداد ماهانه برای سال 2023، کمی اعداد تولید را تغییر دهد و این اتفاق تا ماه مارس یا آوریل سال آینده رخ نخواهد داد. اما حداکثر تاریخ رکورد را یک یا دو روز تغییر می دهد، این واقعیت ثبت رکورد جدید تولید نفت را تغییر نخواهد داد.

یک سوال باز این است که این رکورد چقدر بالا خواهد رفت. مجدداً، اگر تولید محافظه‌کارانه‌تر 13.0 میلیون بشکه در روز را برای مابقی ماه دسامبر فرض کنیم - که پایین‌ترین رقم ماهانه از ژوئیه خواهد بود - آنگاه سال به 4.70 میلیارد بشکه می‌رسد.

این تقریباً 5 درصد بالاتر از رکورد قبلی یا 210 میلیون بشکه بالاتر از سطح 2019 خواهد بود.

یک رکورد جدید تولید یکی از پیش بینی های انرژی 2023 را که در ژانویه انجام دادم برآورده می کند و برای اطلاعات بیشتر، در اوایل این هفته در یک ویدیوی TikTok به این رکورد اشاره کردم و در قسمت پایانی سال رادیو In the Oil Patch رادیو با جزئیات در مورد آن بحث کردم.

گاز طبیعی

ایالات متحده همچنین در حال ثبت رکورد جدید تولید گاز طبیعی در سال جاری است و تا ماه سپتامبر، ما کمی بیش از 4 درصد بالاتر از رکورد سال گذشته هستیم، با این حال طبق اطلاعات من، EIA اعداد هفتگی تولید گاز طبیعی را گزارش نمی کند.

بنابراین نمی توان این رکورد را به اندازه رکورد نفت تخمین زد.

با فرض ثابت ماندن تولید ماه سپتامبر برای بقیه سال، رکورد تولید گاز طبیعی در حدود 20 دسامبر ثبت خواهد شد.

اما احتمالاً به دلیل تغییر در تولید ماهانه گاز، حدود 5 روز عدم اطمینان در هر دو جهت وجود دارد و تا زمانی که EIA اعداد ماهانه گاز طبیعی را در سال آینده منتشر نکند، زمان دقیقی را نمی دانیم، اما تقریباً مطمئن هستیم که رکورد جدیدی را برای گاز طبیعی نیز ثبت خواهیم کرد.    

رکورد شکنی تولید نفت آمریکا در سال 2023
ایالات متحده بیش از 4.49 میلیارد بشکه نفت خام در سال 2019 تولید کرد که در سال 2023 از این رکورد فراتر رفت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در کنار نفت، ایالات متحده نیز در مسیر ثبت رکورد جدیدی در تولید گاز طبیعی در سال جاری است.

Image