پرواز Falcon 9 با 22 ماهواره Starlink

صنایع هوافضا

پرواز Falcon 9 با 22 ماهواره Starlink از کالیفرنیا، صدمین پرتاب SpaceX در 365 روز.

موشک فالکون 9 از ساحل غربی با دسته ای (22 ماهواره) از ماهواره ها برای شبکه استارلینک اسپیس ایکس در ساعت 12:03 صبح جمعه (3:03 بامداد EST / 0803 UTC) بلند شد و با احتساب پروازهای آزمایشی استارشیپ، این صدمین پرتاب SpaceX در 365 روز بود.

ماموریت استارلینک 7-8 از مجتمع پرتاب فضایی 4E در پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا آغاز شد و در جهت جنوب شرقی حرکت کرد و مداری به ابعاد 183×178 مایل (295×286 کیلومتر) با شیب 53 درجه نسبت به خط استوا را هدف گرفت.

پخش اینترنتی اسپیس ایکس با مشکلات فنی مواجه شد و حرکت را نشان نداد. این سریعترین چرخش برای سکوی پرتاب ساحل غربی اسپیس ایکس با شش روز، 13 ساعت، 43 دقیقه و 57 ثانیه از آخرین پرتاب از SLC-4E بود و رکورد قبلی را که در 29 اکتبر 2023 ثبت شده بود، تقریباً 36 ساعت شکست.

این بود:

  • ۲۸۱مین پرتاب فالکون ۹ تا به امروز

  • هشتاد و هفتمین پرتاب فالکون 9 در سال 2023

  • نود و یکمین پرتاب مداری اسپیس ایکس در سال 2023

  • صدمین پرتاب اسپیس ایکس در ۳۶۵ روز گذشته

  • نود و هشتمین پرتاب مداری اسپیس ایکس در ۳۶۵ روز گذشته

  • پنجاه و نهمین پرتاب مداری اسپیس ایکس از پد SLC-4E

  • صد و نهمین پرتاب مداری کلی از پد SLC-4E

  • بیست و هفتمین پرتاب مداری سال 2023 از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ

  • دویستمین تلاش پرتاب مداری کلی در سال 2023

تقویت کننده مرحله اول که سیزدهمین پرواز خود را انجام می دهد، قبلاً ماموریت های NROL-87 ،NROL-85 ،SARah-1 ،SWOT ،Transporter-8 ،Transporter-9 را راه اندازی کرده بود و به علاوه شش ماموریت تحویل Starlink قبلی.

پس از اتمام سوختن، مرحله اول بر روی کشتی بدون سرنشین البته من هنوز تو را دوست دارم که در حدود 400 مایل (644 کیلومتر) در اقیانوس آرام در سواحل باخا کالیفرنیا مستقر بود، فرود آمد.

اسپیس ایکس تأیید کرد که استقرار 22 ماهواره Starlink تنها یک ساعت پس از پرتاب در یک پست رسانه اجتماعی انجام می شود و این چهلمین عرضه یک سری از مدل V2 Mini Starlink از زمانی بود که در اوایل سال جاری معرفی شد.

اسپیس ایکس اخیراً در اوایل سال جاری اعلام کرد که بیش از دو میلیون مشترک را در بیش از 60 کشور برای سرویس اینترنت Starlink خود ثبت کرده است.

بر اساس آماری که جاناتان مک داول، ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین، که پایگاه داده پروازهای فضایی را نگهداری می کند، پیش از مأموریت روز جمعه استارلینک 7-8، 5559 ماهواره را به فضا پرتاب کرده بود.

از این تعداد، 5186 ماهواره در مدار باقی می مانند و به نظر می رسد 5147 ماهواره به طور عادی کار می کنند.

پرواز Falcon 9 با 22 ماهواره Starlink
موشک ماهواره بر فالکون 9 حامل 22 ماهواره استارلینک از پایگاه نیروی فضایی (آمریکا) وندنبرگ در 8 دسامبر 2023 بلند (پرتاب) شد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این نسخه جدید بسیار بزرگتر از ماهواره های قبلی V1.5 است و مجهز به آنتن های ارتقا یافته و پنل های خورشیدی بزرگتر است و قادر به ارائه پهنای باند چهار برابر بیشتر است.

Image