انتشار سوخت های فسیلی همچنان رو به افزایش است

سوخت فسیلی

انتظار می‌رود انتشار جهانی CO2 ناشی از استفاده از سوخت‌های فسیلی تا 1.1 درصد در (انتهای) سال 2023 افزایش یابد، علی‌رغم اینکه مقادیر بی‌سابقه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌صورت آنلاین عرضه می‌شوند.

این تحلیل که در Earth System Science Data منتشر شده است، از پروژه جهانی کربن (GCP) و گزارش سالانه آن در مورد چرخه کربن سیاره بدست آمده است.

بر اساس این تحقیقات میانگین افزایش طی 10 سال گذشته 0.5 درصد بوده است، بنابراین سال 2023 نشان دهنده شتاب در انتشار CO2 فسیلی است. میزان CO2 منتشر شده در جو از سوخت های فسیلی در حال حاضر شش درصد بیشتر از سال 2015 است که توافقنامه پاریس مورد مذاکره قرار گرفت.

گلن پیترز محقق ارشد مرکز بین المللی تحقیقات آب و هوایی سیسرو، گفت: ما به طور مداوم شاهد رشد بی سابقه در انرژی پاک هستیم، اما نتوانسته ایم کنترل های کافی بر رشد سوخت های فسیلی اعمال کنیم و بنابراین انتشار CO2 همچنان در حال افزایش است.

پیش‌بینی می‌شود که انتشار CO2 ناشی از مصرف زغال‌سنگ 1.1 درصد افزایش یابد که عمدتاً ناشی از رشد مداوم آن در چین و هند است.

افزایش 1.5 درصدی مورد انتظار برای انتشار نفت در درجه اول به افزایش حمل و نقل هوایی بین المللی و حمل و نقل زمینی در چین نسبت داده می شود و بر اساس تحلیل‌های اخیر Carbon Brief، رونق عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر چینی می‌تواند به این کشور کمک کند تا انتشار CO2 خود را در سال 2024 به اوج برساند.

یان ایوار کورسباکن محقق ارشد در CICERO گفت: چین شاهد رشد قوی در انرژی بادی و خورشیدی بوده است که بدون آن رشد انتشار گازهای گلخانه‌ای بسیار بیشتر می‌شد.

اما انرژی خورشیدی و بادی به دلیل خشکسالی نتوانستند رشد تقاضای برق بالا و تولید کم برق آبی را برآورده کنند، بنابراین تولید برق زغال سنگ نیز رشد کرد. علاوه بر این، افزایش سفر و حمل‌ونقل داخلی منجر به رشد شدید مصرف نفت، پس از کاهش در طول قرنطینه‌های COVID در سال 2022 شد.

در یک خبر بسیار بهتر، انتشار CO2 از گاز طبیعی تنها 0.5 درصد افزایش یافته است، در مقایسه با میانگین 2 درصد در سال در دهه گذشته که این کاهش نسبی نتیجه دور شدن اتحادیه اروپا از گاز روسیه در پی جنگ اوکراین است.

به طور کلی تجزیه و تحلیل چرخه کربن نشان داد که غلظت CO2 اتمسفر به طور متوسط 2.4 قسمت در میلیون (ppm) در سال در ده سال گذشته افزایش یافته است و پیش بینی می شود در سال 2023 با 2.4ppm افزایش یابد و به 419.3ppm برسد، که 51 درصد بیشتر از قبل از صنعتی شدن است.

پیترز گفت: صفر خالص به عنوان رایجی برای انجام کاری در مورد آب و هوا تبدیل شده است، اما در هسته آن ضرورت کاهش انتشار CO2 به نزدیک به صفر است.

انتشار سوخت های فسیلی همچنان رو به افزایش است
تجزیه و تحلیل چرخه کربن GCP برای انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تغییر کاربری زمین و همچنین استفاده از سوخت فسیلی به حساب می آید.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اگر کشورها و شرکت‌ها انتشار گاز دی‌اکسید کربن را کاهش نمی‌دهند، به هیچ وجه با مفهوم علمی انتشار صفر خالص سازگاری ندارند.

Image