کاهش قیمت نفت و عضویت برزیل همزمان با نشست اوپک پلاس

نفت خام

پس از پایان نشست وزیران اوپک پلاس، قیمت نفت خام WTI کاهش یافت و بلافاصله پس از آغاز نشست، اعلام شد که برزیل از ژانویه به گروه اوپک پلاس ملحق خواهد شد.

قیمت نفت از بعدازظهر پنجشنبه شروع به کاهش کرد زیرا مشخص شد که اعضای اوپک پلاس با کاهش داوطلبانه از آغاز سال جدید موافقت کرده‌اند و این کاهش‌ها تنها توسط هر کشور عضو به جای کل گروه اعلام خواهد شد.

اوپک پلاس در جریان نشست کامل اوپک پلاس در روز پنجشنبه اعلام کرد که از آنجایی که تمام کاهش های توافق شده امروز داوطلبانه بود، نه این گروه، بلکه توسط تک تک کشورهای عضو اعلام خواهد شد.

بلافاصله پس از آغاز نشست، همچنین اعلام شد که برزیل از ژانویه به گروه اوپک پلاس ملحق خواهد شد.

سه هفته پیش دبیر کل اوپک هیثم الغیس گفت: درهای این گروه در صورتی که برزیل بخواهد به آن بپیوندد باز است و برزیل قصد دارد تولید نفت خام خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و تا سال 2030 به چهارمین تولیدکننده بزرگ جهان تبدیل شود.

بر اساس داده های OEC در ماه سپتامبر، برزیل 3.92 میلیارد دلار نفت خام صادر کرد در حالی که 681 میلیون دلار واردات داشت و این میزان صادرات نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش داشته و چین به عنوان مقصد اصلی بوده است.

قیمت نفت خام برنت که در جریان نشست JMMC حدود 1.5 درصد افزایش یافته بود، در غیاب استراتژی تولید اعلام شده از سوی رهبری گروه، به 0.16+ درصد در روز کاهش یافت و WTI در روز بعد از نشست کامل با کاهش 3.43 درصدی به سقوط کرد.

جزئیات آنچه برای سه ماهه اول سال 2024 بین اعضای اوپک پلاس توافق شد:

  • الجزایر موافقت کرد تولید نفت خود را 51000 بشکه دیگر در روز کاهش دهد.

  • قزاقستان موافقت کرد تولید نفت خود را به میزان 82000 بشکه در روز کاهش دهد.

  • عربستان سعودی موافقت کرد کاهش تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز تمدید کند.

  • معاون نخست وزیر روسیه الکساندر نواک گفت که کاهش داوطلبانه صادرات نفت را 300000 بشکه در روز تعمیق خواهد داد و گفت که کاهش تولید داوطلبانه 500000 بشکه در روز را کاهش خواهد داد.

  • عمان 42000 بشکه دیگر در روز کاهش خواهد داد.

  • عراق به طور داوطلبانه 211000 بشکه در روز کاهش خواهد داد.

  • کویت 135000 بشکه در روز کاهش خواهد داد.

  • امارات 163000 بشکه در روز کاهش خواهد داد.

آنگولا نه تنها کاهش داوطلبانه اضافی را اعلام نکرد، بلکه علناً سهمیه فعلی خود را رد کرد و پیشنهاد خود را برای سهمیه 1.18 میلیون بشکه ای که از ژانویه آغاز می شود، تکرار کرد و همچنین اعلام کرد که به سهمیه جدید اوپک پایبند نخواهد بود.

بدون احتساب تمدید کاهش از سوی عربستان سعودی و روسیه، کاهش داوطلبانه اضافی که از ژانویه آغاز می شود و تا پایان مارس ادامه می یابد 684000 بشکه در روز است و مجموع کاهش داوطلبانه برای سه ماهه اول 2.184 میلیون بشکه در روز است.

کاهش قیمت نفت و عضویت برزیل همزمان با نشست اوپک پلاس
نشست بعدی اوپک پلاس برای اول ژوئن 2024 برنامه ریزی شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مجموع کاهش داوطلبانه برای سه ماهه اول 2.184 میلیون بشکه در روز است.

Image