آغاز به‌کار نشست عادی اوپک

نفت خام

یکصدوهشتادوهفتین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دقایقی پیش به‌صورت ویدیوکنفرانس آغاز به‌کار کرد.

افتتاحیه یکصدوهشتادوهفتمین نشست عادی اوپک امروز (پنجشنبه، نهم آذرماه) از دقایقی پیش آغاز شد، نشست پشت درهای بسته نیز دقایقی پس از نشست افتتاحیه برگزار می‌شود.

نشست وزیران نفت و انرژی 13 کشور عضو اوپک طبق برنامه قرار بود 25 نوامبر (چهارم آذرماه) در محل دبیرخانه دائمی این سازمان در وین با حضور همه اعضا برگزار شود، اما این نشست و سی‌وششمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس که طبق برنامه برای یک روز پس از آن یعنی 26 نوامبر (پنجم آذرماه) در وین برنامه‌ریزی شده بود به 30 نوامبر (پنجشنبه، نهم آذرماه) موکول شد.

گفته می‌شود اختلاف‌ بر سر اهداف تولید نفت اعضای آفریقایی اوپک‌پلاس، سبب شده است این ائتلاف نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو را به تأخیر بیندازد، البته پس از آن چهار منبع گفتند ائتلاف اوپک‌پلاس بر سر موضوع تولید اعضای آفریقایی این ائتلاف در سال 2024 به تفاهم نزدیک‌تر شده است.

به تعویق افتادن نشست‌های وزارتی اوپک و اوپک‌پلاس قیمت نفت را بیش از سه دلار کاهش داد، اما پس از آن دوباره قیمت‌ها بهبود یافت و نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات امروز و در آستانه نشست‌های یادشده تا این لحظه بالای 84 دلار برای هر بشکه داد وستد می‌شود.

آغاز به‌کار نشست عادی اوپک
در همین حال، پنجاه‌ویکمین نشست کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) هم امروز از طریق ویدیوکنفرانس برگزار می‌شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اعضای اوپک‌پلاس در مجموعه اقدام‌هایی که از اواخر سال 2022 میلادی آغاز شد، متعهد شده‌اند در مجموع روزانه 5 میلیون و 160 هزار بشکه یا حدود 5 درصد از تقاضای روزانه جهانی از تولید خود بکاهند.

Image