کشتیرانی در قطب شمال

اقتصاد

در تحولی با پیامدهای عظیم هم برای تجارت بین‌الملل و هم برای کنترل مسکو بر مناطق دورافتاده‌اش در سراسر شمال کشور - مکان‌هایی که از طریق جاده یا راه‌آهن به مرکز متصل نیستند - فدراسیون روسیه به سرعت در حال از دست دادن تسلط تاریخی خود بر دریای شمال است.

مسیر چین و ترکیه در واقع، این دو کشور اکنون در حال ساخت یخ‌شکن‌هایی با نرخ‌های بی‌سابقه هستند، زیرا کرملین مجبور شده است برنامه‌های خود را برای یخ‌شکن‌های جدید روسی به تاخیر بیاندازد یا حتی لغو کند به دلیل کمبود بودجه ناشی از جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه علیه اوکراین و سایر مشکلات اقتصادی در این کشور.

صنعت کشتی سازی روسیه علاوه بر این، به دلیل درخواست‌های دریاسالاران روسی که خواهان یک ناو هواپیمابر جدید هستند به جای یخ‌شکن‌ها و مقامات امنیتی که بیشتر نگران اطمینان از ارتباط مسکو با مکان‌های سراسر شمال روسیه هستند تا باز نگه داشتن مسیر دریای شمال (NSR) با مشکل مواجه شده است.

این پیشرفت بسیاری از ناظران را غافلگیر کرده است، زیرا آنها تصور می کردند که تغییرات آب و هوایی، چیزی که پوشش یخ در قطب شمال را کاهش داده است، اهمیت یخ شکن ها را به عنوان عنصر کلیدی کنترل برای NSR کاهش داده است. اما این فرض بر یک تصور غلط در مورد ماهیت تغییرات آب و هوایی استوار است. همه جا با یک سرعت و در یک جهت پیش نمی رود.

 در نتیجه، در حالی که بیشتر سیاره در حال گرم شدن است، برخی مکان‌ها حداقل در حال حاضر سردتر می‌شوند. و بنابراین، در حالی که بسیاری از NSR در سال‌های اخیر عاری از یخ شده‌اند، بخش‌هایی از آن اکنون بیشتر از یخ کمتر رنج می‌برند. این مورد در نیمه شرقی این مسیر قطب شمال است، جایی که بسیاری از مهم‌ترین مکان‌های منابع طبیعی در آن قرار دارند و روسیه یخ‌شکن یا کشتی‌های یخ‌شکن لازم برای مقابله را ندارد.

سه سال پیش، کرملین به امید رفع این مشکل، برنامه ساخت یخ شکن جدیدی را اعلام کرد که خواستار ساخت سه یخ شکن فوق العاده بزرگ با قابلیت شکستن تا عمق 4 متری یخ شد – چیزی که هیچ یخ شکنی در حال حاضر نمی تواند در خدمت آن باشد. انجام دادن. چشم انداز چنین کشتی های غول پیکری برای تخیل روس ها جذاب بود، اما به زودی آشکار شد که مسکو توانایی ساخت چنین کشتی هایی را به این زودی ها ندارد.

در این زمینه، روسیه نه تنها پول ندارد، بلکه مسکو فاقد کارخانه های کشتی سازی مورد نیاز برای ساخت آنها است. در نتیجه، برنامه‌های ساخت دو کشتی از این سه کشتی لغو شد و تاریخ تحویل سومین کشتی از سال 2027 به زمانی در دهه 2030 به تعویق افتاد. یکی از دلایل این تأخیر، یک جراحت طعنه آمیز است: نیروهای روسی کارخانه اوکراینی را که در آن قطعات کشتی ساخته می شد، تخریب کردند. اکنون، برخی ناظران روسی تردید دارند که این کشتی هرگز ساخته شود.

کشتیرانی در قطب شمال
چین و ترکیه در ساخت یخ شکن های قطب شمال پیشتاز هستند. جنگ اوکراین اولویت‌ها را برای کرملین تغییر داده است و بودجه کمتری برای تأمین مالی برنامه‌های مسکو در قطب شمال وجود دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

برخی در روسیه از این چشم انداز نگران هستند که چین در راه تبدیل شدن به تنها قدرت مسلط بر NSR است.

Image