نگرانی های تجارت جهانی از تعرفه واردات خودروهای برقی چین

خودروی برقی

اتحادیه اروپا تحقیقاتی را در مورد یارانه خودروهای برقی چین آغاز کرده است که احتمال اعمال تعرفه بر واردات از چین را افزایش داده و ترس از جنگ تجاری را برانگیخته است.

 MMI (شاخص ماهانه فلزات) انرژی‌های تجدیدپذیر بی‌ثبات است، به‌ویژه وقتی صحبت از فناوری باتری EV به میان می‌آید، از ماه آگوست، شاخص از ماه به ماه حرکت های صعودی شدیدی را تجربه کرد.

در واقع بین 1 اکتبر و 1 نوامبر شاخص 4.22 درصد کاهش یافت.

اکثر اجزای شاخص، از جمله فولاد الکتریکی دانه گرا، کاهش یافتند، و تنها تعدادی از آنها توانستند به طرفین حرکت کنند. کبالت با افزایش 11.85 درصدی تنها نقطه پرت در کل شاخص بود.

با این حال این افزایش قیمت به دنبال افزایش تقاضای فصلی معمولی برای کبالت است و عرضه بیش از حد همچنان بازارهای کبالت را آزار می دهد و به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند روند افزایش قیمت کاهش یابد.

در مورد فلزات باتری، فناوری باتری برای خودروهای برقی ممکن است در آینده نزدیک مورد بررسی قرار گیرد و این به دلیل تحقیق اتحادیه اروپا درباره یارانه های خودروهای برقی چین است و تعرفه های احتمالی واردات چین در راه است.

فناوری باتری EV و جنگ تجاری

با توجه به تحولات اخیر، جنگ تجاری خودروهای الکتریکی بیش از هر زمان دیگری ممکن به نظر می رسد.

بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که تحقیقات اخیر اتحادیه اروپا (EU) در مورد یارانه خودروهای الکتریکی چینی می تواند منجر به اعمال تعرفه بر واردات چین شود. این اقدام به دلیل نگرانی ها مبنی بر اینکه اگر رقابت منصفانه حفظ نشود، بخش خودروهای الکتریکی اتحادیه اروپا متضرر خواهد شد، تحریک شد.

نگرانی اصلی این است که چین همچنان تولید کننده پیشرو در فناوری باتری برای خودروهای برقی است. این وضعیت همچنین از اهداف زیست‌محیطی اتحادیه اروپا ناشی می‌شود که شامل استفاده از خودروهای پاک تا سال 2035 می‌شود.

این تحقیق نگرانی در مورد تغییر خودروسازان از تولید خودروهای معمولی به خودروهای الکتریکی را نشان می‌دهد. همچنین به نگرانی‌های وجودی در رابطه با کار و رقابت همراه با این تغییر می‌پردازد.

این واقعیت که چین همچنان بزرگترین تولید کننده خودروهای الکتریکی در جهان است و میزان قابل توجهی از تولید جهانی باتری را کنترل می کند، بیشتر به احتمال جنگ تجاری کمک می کند.

مخالفت چین با تحقیقات اتحادیه اروپا

مقامات چینی تحقیقات کمیسیون اروپا در مورد واردات خودروهای تمیز چینی را یک اقدام حمایت گرایانه برهنه خوانده اند که این بلافاصله باعث ترس از تلافی احتمالی و اختلالات زنجیره تامین برای قطعات EV شد.

این وضعیت بر دشواری‌ها و حتی رویارویی‌هایی که می‌تواند هنگام مذاکره در مورد بازارهای فناوری باتری و خودروهای برقی که به سرعت در حال تغییر هستند، روی دهد.

با گسترش بازار خودروهای الکتریکی جهان، کشورها باید چگونگی حل و فصل اختلافات تجاری و تقویت رقابت عادلانه را بیابند. این می‌تواند مستلزم گفتگوهای مثبت، رسیدگی به مسائل مربوط به دسترسی به بازار و انتقال فناوری، و اطمینان از پیروی همه طرف‌ها از توافق‌های تجاری بین‌المللی باشد.
تنش‌های آمریکا و چین همچنان در حال افزایش است

اعمال احتمالی تعرفه های اتحادیه اروپا باعث تشدید تنش های تجاری بین ایالات متحده و چین شد.

به عنوان مثال ایلان ماسک رئیس تسلا اخیراً حمایت چین از خودروهای الکتریکی را تأیید کرد و همزمان نگرانی خود را در مورد تعرفه های سنگین این کشور بر خودروسازان خارجی ابراز کرد که این به حمایت از این ادعا کمک می کند که ماهیت پیچیده روابط تجاری بین دو ملت خود را در این پویایی های متضاد تشدید می کند.

MMI فولاد الکتریکی

در حالی که روند بلندمدت فولاد الکتریکی دانه‌گرا (GOES) همچنان صعودی به نظر می‌رسد، روند کوتاه‌مدت ماه به ماه بی‌ثبات بود، پس از افزایش شدید قیمت ها بین 1 اوت و 1 اکتبر، دوره بین 1 اکتبر و 1 نوامبر بسیار نزولی بود و در مجموع این شاخص در مجموع 30.93 درصد کاهش یافت.

نگرانی های تجارت جهانی از تعرفه واردات خودروهای برقی چین
انرژی‌های تجدیدپذیر MMI تغییرات شدیدی را از آگوست تا نوامبر شاهد بود، به جز افزایش فصلی cobalt، قیمت بیشتر قطعات کاهش یافت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تنش ها بین ایالات متحده و چین در حال تشدید است و نگرانی ها در مورد تعرفه ها و دسترسی به بازار بر بازارهای به سرعت در حال تحول EV و فناوری باتری تأثیر می گذارد.

Image