افزایش تقاضای گاز طبیعی

گاز طبیعی

تقاضای گاز طبیعی نشان می دهد که آژانس بین المللی انرژی (میزان) اوج تقاضا را اشتباه کرده است.

آژانس بین المللی انرژی در چشم انداز جهانی انرژی 2023 خود در اکتبر اعلام کرد که رشد تقاضای جهانی گاز طبیعی در این دهه نسبت به دهه منتهی به 2021 کاهش خواهد یافت و تا سال 2030 به اوج خود خواهد رسید.

مدیران صنعت گاز طبیعی انتظار دارند تقاضای زیادی برای سوخت در آسیا تا سال های 2040 و 2050 وجود داشته باشد زیرا کشورها به سیاست تعویض زغال به گاز خود ادامه می دهند و به دنبال دستیابی به اهداف کاهش انتشار هستند.

برآوردها و گزارش‌های اخیر با پیش‌بینی‌های اوج تقاضای سوخت فسیلی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) که در هفته‌های اخیر اعلام شده بود، متفاوت است. آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد تقاضا برای هر سه سوخت فسیلی - نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی - تا قبل از پایان این دهه به اوج خود برسد.

اوج تقاضای گاز

آژانس بین المللی انرژی در چشم انداز جهانی انرژی 2023 خود در اکتبر اعلام کرد که رشد تقاضای جهانی گاز طبیعی در این دهه در مقایسه با دهه منتهی به 2021 کندتر خواهد شد و طبق سناریوی محافظه کارانه سیاست های بیان شده (STEPS) تا سال 2030 به اوج خود خواهد رسید.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در این سناریو، رشد تقاضای گاز طبیعی بین سال‌های 2022 و 2030 بسیار کمتر از میانگین نرخ رشد 2.2 درصدی است که بین سال‌های 2010 و 2021 مشاهده شده است.

به گفته آژانس، تقاضای جهانی گاز تا سال 2030 به اوج خود خواهد رسید و یک فلات طولانی را حفظ می کند قبل از اینکه تا سال 2050 به تدریج حدود 100 میلیارد متر مکعب کاهش یابد.

هفته‌ها قبل از گزارش انرژی، آژانس بین‌المللی انرژی گزارش میان‌مدت خود را در مورد بازار و تقاضای گاز منتشر کرد که در آن اعلام کرد رشد تقاضا در سطح جهانی از نظر ساختاری پایین‌تر خواهد بود و آسیا و خاورمیانه مصرف را افزایش می‌دهند.

تقاضای کلی گاز از بازارهای بالغ در آسیا و اقیانوسیه - استرالیا، ژاپن، کره، نیوزیلند و سنگاپور و همچنین اروپا و آمریکای شمالی - در سال 2021 به اوج خود رسید و پیش بینی می شود تا سال 2026 سالانه یک درصد کاهش یابد. گزارش.

تحلیلگران و مقامات صنعتی می گویند، اروپا در بحبوحه صرفه جویی در انرژی، سهم بیشتر منابع تجدیدپذیر در ترکیب تولید برق و اهداف کربن زدایی اتحادیه اروپا به سمت تقاضای گاز کمتر از نظر ساختاری پیش می رود.

محققان اندیشکده بروگل در بروکسل در ماه اکتبر نوشتند که تقاضای گاز در اتحادیه اروپا در سال 2022 نسبت به میانگین 2019-2021 12 درصد کمتر بود که ناشی از کاهش تقاضای گاز صنعتی و خانگی بود.

در سال 2023، در دسترس بودن بیشتر تولید برق جایگزین به کاهش قابل توجه تقاضای گاز در بخش برق نیز کمک کرد.

راسل هاردی، مدیر اجرایی گروه ویتول در اوایل این ماه گفت که بخشی از تقاضای از دست رفته اروپا برای گاز طبیعی به دلیل بحران انرژی و قیمت های بی سابقه هرگز نمی تواند بازگردد.

برای گاز، تقاضا در اروپا با کاهش دو رقمی درصد کاهش یافته است، هاردی به انجمن اطلاعات انرژی در لندن گفت: ما انتظار داریم بخشی از تقاضای از دست رفته دائمی باشد.

مصرف صنعت بسیار صعودی تر از گزارش IEA است

در حالی که مدیران صنعت انتظار دارند بخشی از تقاضای گاز اروپا در طول بحران انرژی در سال گذشته برای همیشه از بین برود، آنها به این زودی‌ها و مطمئناً پیش از سال 2030 کاهش تقاضا در آسیا را نمی‌بینند.

Clara Tan از Energy Intelligence گزارش می دهد که نمایندگان صنعت گاز که در اوایل ماه جاری در کنفرانس LNG در سنگاپور که توسط S&P Global سازماندهی شده بود شرکت کردند، انتظار دارند تقاضای گاز طبیعی در آسیا تا سال 2050 بیش از 50 درصد افزایش یابد.

McKinsey & Co یک شرکت مشاوره، در گزارشی که در انجمن هوش انرژی منتشر شد، افزایش تقاضای جهانی گاز طبیعی را تا سال 2040 در اکثر سناریوها مشاهده کرد، به گفته McKinsey & Co، گاز همچنان نقشی کلیدی در تامین انرژی انعطاف پذیر برای متعادل کردن سهم فزاینده انرژی های تجدیدپذیر تا زمانی که ذخیره انرژی برای مقابله با متناوب بودن انرژی خورشیدی و بادی تبدیل به جریان اصلی شود، ایفا خواهد کرد.

مگ اونیل، مدیر اجرایی شرکت انرژی وودساید، در انجمن هوش انرژی گفت که تحت اکثر سناریوها در مورد چگونگی تکامل تقاضا و ترکیب انرژی جهان، گاز طبیعی ضروری خواهد بود.

اونیل گفت: «اگر به پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی چین، آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی که احتمالاً اتفاق می‌افتد و اهداف کربن‌زدایی که آنها تعیین کرده‌اند نگاه کنید، کاملاً معتقدیم که LNG بخش مهمی از ترکیب خواهد بود.

چین، آسیای جنوب شرقی و جنوب آسیا محرک‌های تقاضای گاز در دهه‌های آینده خواهند بود، زیرا تغییر زغال سنگ به گاز - البته با سرعت کمتر - علی‌رغم کاهش واردات LNG در منطقه در سال گذشته ادامه خواهد یافت.

واردکنندگان انرژی در جنوب و جنوب شرق آسیا، از جمله هند، پاکستان، بنگلادش و تایلند، خرید LNG را در سال گذشته و اوایل سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت‌ها در بحران انرژی کاهش دادند. قیمت این واردکنندگان خارج از بازار LNG نقطه ای بود که در آن اروپا برای خرید محموله برای جایگزینی عرضه گاز از دست رفته خط لوله از روسیه عجله داشت.

امسال، قیمت ها به اندازه سال گذشته بالا نیست و برخی از خریداران جنوب آسیا به بازار نقدی بازگشته اند.

در همین حال، چین و اروپا در ماه‌های اخیر برای امضای قراردادهای بلندمدت برای عرضه LNG عجله کرده‌اند تا بخشی از عرضه جدیدی را که پس از سال‌های 2025-2026 از ایالات متحده و قطر خارج می‌شود، به دست آورند.

چین سال‌هاست که به دنبال عرضه بلندمدت بوده است، در حالی که اروپا - که قبلاً به دلیل برنامه‌هایی برای کاهش مصرف کلی گاز تمایلی به تعهد به چنین معاملاتی نداشت - اخیراً چنین قراردادهایی را با قطر انرژی و با توسعه‌دهندگان و صادرکنندگان پروژه‌های آمریکایی امضا کرده است.

قراردادهای طولانی مدت LNG برای توسعه دهندگان آمریکایی در ماه های اخیر شاهد معاملات زیادی بوده است، از جمله از سوی خریداران در اروپا، جایی که امنیت انرژی به قیمت نگرانی ها در مورد انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از واردات گاز طبیعی در مرکز توجه قرار گرفته است.

مدیران صنعت گاز طبیعی انتظار دارند تقاضای زیادی برای سوخت در آسیا تا سال های 2040 و 2050 وجود داشته باشد.

افزایش تقاضای گاز طبیعی
مدیران صنعت انتظار دارند بخشی از تقاضای گاز اروپا در طول بحران انرژی سال گذشته برای همیشه از بین رفته باشد، اما آنها به این زودی شاهد کاهش تقاضا در آسیا نیستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بعید است که تقاضای اروپا دوباره به روزهای قبل از بحران بازگردد، اما آسیا تقاضای گاز طبیعی و LNG را در این دهه و در دهه‌های آینده افزایش خواهد داد.

Image