طلا از 2000 دلار در هر اونس بالاتر رفت

فلزات گران‌بها

با افزایش تنش در خاورمیانه قیمت طلا از 2000 دلار در هر انس عبور کرد.

این هفته طلا و نقره راه خود را طی کردند، با افزایش و کاهش قیمت طلا، با عناوین امروز غزه که طلا را به طور قابل توجهی بالاتر برد.

با رسیدن قیمت طلای نقطه ای به 2000 دلار برای اولین بار از ماه می و همانطور که نورالعلی از بلومبرگ اشاره می کند، این شتاب اخیر می تواند این فلز گرانبها را به رکورد جدیدی برساند.

طلا در این ماه با وجود افزایش بازدهی آمریکا و دلار انعطاف پذیر، عمدتاً به دلیل جذابیت آن به عنوان یک دارایی امن در میان تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه تقریباً 10 درصد افزایش یافته است.

همبستگی معکوس تاریخی آن با بازده واقعی و دلار، که معمولاً قابل اعتماد و قوی است، اخیراً کاهش یافته است، بر اساس تفاوت بین دارایی های اندازه گیری روزانه در یک دوره 40 روزه.

بازگشت چشمگیر آن باعث شده است که فلز گرانبها به سقف 2000 دلار در هر اونس برسد و از پایین ترین قیمت اکتبر 1810 دلار بازگردد و سفته‌بازان به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی و فشار خرید از سوی صندوق‌هایی که از موقعیت‌های کوتاه به موقعیت‌های خرید خالص تغییر می‌کنند، به این تجدید حیات دامن زده‌اند.

با این حال با توجه به تمرکز مدیران دارایی بر قدرت اقتصادی ایالات متحده، افزایش بازده اوراق قرضه، و هزینه نگهداری فلزات گرانبهای بدون بهره، کل دارایی ها در ETF های پشتوانه شمش به کاهش ادامه داده است.

از دست دادن وارث

از آنجایی که اکنون توجه بازار به تحولات خاورمیانه معطوف شده است، حرکت قیمت فعلی طلا در کانال صعودی شیب دار، هم قدرت رالی آن را نشان می دهد و هم نیاز به تثبیت را نشان می دهد، همانطور که اوله هانسن از بانک ساکسو خاطرنشان کرد: «بسته شدن به بالای 2000 دلار می تواند طلا را فراتر از رکوردهای قبلی که در ماه مه امسال و مارس 2022 حدود 2050 دلار مشاهده کرد، فراتر برد.

در واقع، همانطور که Alasdair Macleod از GoldMoney در زیر توضیح می‌دهد، همه فعالیت‌ها به رنگ طلایی هستند، همانطور که نمودار بعدی ما نشان می‌دهد، سود باز Comex همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهد، در حالی که نقره همچنان پایین است.

در این ماه، این رابطه باعث افزایش نسبت طلا به نقره شده است، که در حال حاضر به 87 رسیده است. اما اینطور نیست که صندوق های تامینی خریداران تهاجمی قراردادهای طلا بوده باشند. در حالی که در این بازارها ارقام تعهد معامله گران برای 17 اکتبر کهنه هستند (به روز رسانی برای 24 اکتبر که امشب برگزار می شود)، آنها نشان دادند که دسته پول مدیریت شده تنها 15103 قرارداد طولانی مدت خالص است.

نمودار بعدی موقعیت نسبت به قیمت طلا را نشان می دهد.

شکاف در حال افزایش بین قیمت و سود خالص صعودی است. این بدان معناست که با وجود عدم خرید صندوق های تامینی، قیمت طلا به خوبی حفظ شده است. با توجه به افزایش بهره باز کمتر از 30000 قرارداد از زمان ارقام COT، صندوق های تامینی بعید به نظر می رسد که بیش از 35،000 تا 40،000 قرارداد خالص امروز در مقابل موقعیت خنثی بیش از 100،000 قرارداد باشد.

به عبارت دیگر پس از افزایش 175 دلاری تنها در این ماه، طلا همچنان بیش از حد فروش به نظر می رسد.

اخطار جزئی این است که در چند روز آینده، پایان ماه قرارداد منقضی می‌شود، زمانی که سوآپ‌ها و سازندگان بازار می‌توانند تلاشی هماهنگ برای پایین آوردن قیمت‌ها انجام دهند تا تا آنجا که ممکن است گزینه‌های تماس بی‌ارزش منقضی شوند.

دو دلیل برای این تغییر رفتار وجود دارد: ژئوپلیتیک، و آگاهی فزاینده از وضعیت وخیم مالی دولت ایالات متحده.

دیروز جنگنده های آمریکایی به مواضع وابسته به حماس در سوریه حمله کردند  در همان زمان، رئیس جمهور پوتین رهبران ارشد حماس و ایران را برای گفتگو به مسکو دعوت کرده است.

با توجه به حمایت بی چون و چرای ائتلاف غربی از اسرائیل و روسیه با توجه به منافع مسلمانان، درگیری در غزه در حال افزایش است.

برای دلالان طلا، به نظر می رسد که ما در اوایل وضعیت رو به وخامت قرار داریم.

ترس باید این باشد که ائتلاف غربی برای محافظت از اسرائیلی ها تا جایی که می تواند مرزها را پیش ببرد.

تصویر بزرگتر این است که دیگر زمینه را برای نفوذ در خاورمیانه به هژمون های آسیایی ندهیم. سعودی‌ها در این امر کلیدی هستند و دیگر به ایالات متحده خم نمی‌شوند و با روسیه و ایران برای کنترل قیمت نفت همکاری می‌کنند.

اگر ایالات متحده در ایران روی خوش نشان دهد، ایران احتمالاً با بستن هرمز و بالا بردن قیمت نفت به میزان قابل توجهی تلافی خواهد کرد. و بر خلاف گذشته، جهان عرب به رهبری سعودی ها احتمالاً پشت سر ایران متحد خواهد شد.

آخرین کلمه در مورد بدتر شدن وضعیت مالی آمریکا: طلا اکنون همراه با بازدهی خزانه داری آمریکا در حال افزایش است.

نشان می دهد که دلار توسط Bidenomics در حال بی ثبات شدن است و تله بدهی بر روی منابع مالی دولت ایالات متحده ایجاد شده است.

طلا از 2000 دلار در هر اونس بالاتر رفت
اگر ایالات متحده در ایران روی خوش نشان ندهد، ایران احتمالاً با بستن هرمز و بالا بردن قیمت نفت به میزان قابل توجهی تلافی خواهد کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم افزایش بازدهی آمریکا و دلار مقاوم، طلا در این ماه تقریباً 10 درصد افزایش یافته است.

Image