افزایش قیمت گاز اروپا

گاز طبیعی

اوایل این ماه قیمت گاز طبیعی در اروپا تا 40 درصد افزایش یافت؛ زیرا خبرهایی مبنی بر اینکه کارگران سکوی گاز در استرالیا ممکن است اعتصاب کنند.

رسانه ها هفته گذشته گزارش دادند که این اعتصاب می تواند یک دهم LNG جهانی را تحت تاثیر قرار دهد که باعث افزایش قیمت ها می شود. در واقع، خود تهدید اعتصاب باعث افزایش قیمت ها شد و یک بار دیگر موقعیت دشوار اروپا در امنیت انرژی را برجسته کرد.

سال گذشته، اتحادیه اروپا موفقیت تلاش های خود برای کاهش وابستگی به گاز روسیه را جشن گرفت، در واقع این وابستگی تا حد زیادی کاهش یافت، نه بدون کمک خود گازپروم، که به طور قابل توجهی جریان گاز به اروپا را کاهش داد و خریداران را در آنجا به جستجوی جایگزین‌ها واداشت.

طولی نکشید که این جشن ها به شکایت تبدیل شد.

خریداران اروپایی که به گاز ارزان خط لوله عادت داشتند، متوجه می‌شدند که بازار نقدی LNG قوانین بسیار متفاوتی دارد، که در نهایت با ظهور خریدار جدیدی به بزرگی اتحادیه اروپا در صحنه، منجر به قیمت‌های بالاتر - بسیار بالاتر - شد.

تا پایان سال، سیاستمداران در اروپا از اینکه مجبور بودند از طریق آن برای گاز طبیعی در آن بازار نقدی پرداخت کنند، شکایت داشتند و برخی در حال بستن قراردادهای بلندمدت با قطر و ایالات متحده بودند حتی آلمان، مخالف سرسخت اتکای مستمر به گاز، تسلیم شد و قراردادهای بلندمدت امضا کرد و تصمیم به ساخت یک پایانه دائمی واردات LNG گرفت.

کاری که این کار انجام داد وابستگی تقریباً کامل این قاره به LNG بود. در صورت واردات برخی از خطوط لوله از نروژ و آذربایجان، بیشتر گاز اتحادیه اروپا در سال های آینده از بازار بین المللی LNG تامین خواهد شد.

و این به معنای قیمت های بالاتر برای مدت طولانی تر است.

و حتی قیمت های بالاتر و تهدید دائمی شوک قیمت در صورت اختلال در عرضه، همانطور که اخبار اعتصابات استرالیا نشان می دهد.

تام مارزک مانسر، تحلیلگر ICIS به فایننشال تایمز گفت: پتانسیل حمله به کارخانه‌های صادرات LNG در استرالیا یک بار دیگر این واقعیت را نشان می‌دهد که ما اکنون به وضوح در بازار گاز جهانی هستیم.

اروپا به طور قابل درک عرضه خط لوله روسیه را با LNG همه کاره پر کرده است. اما این تطبیق پذیری منجر به افزایش نوسان قیمت می شود.

در حال حاضر ذخایر گاز اروپا در این زمان از سال به بالاترین حد خود رسیده است در واقع، یک هفته پیش – چند روز قبل از انتشار اخباری مبنی بر اینکه کارگران LNG استرالیا در حال بررسی اعتصاب هستند – جان کمپ از رویترز گزارش داد که این سطح بی سابقه ذخایر گاز باعث کاهش قیمت ها شده است.

تنها چیزی که برای منفجر شدن جلد لازم بود، خبر یک اعتصاب احتمالی در یکی از بزرگترین تولیدکنندگان LNG در جهان بود.

در حال حاضر هشدارهایی وجود دارد که بحران انرژی در اروپا تمام نشده است در واقع، این هشدارها از اوایل سال گذشته و در بحبوحه جشن تغییر خط لوله به گاز مایع و اینکه چقدر اروپا را مستقل کرد، آغاز شد.

در آن زمان، تعداد کمی از آنها در حال گوش دادن به هشدارهایی بودند که نشان می‌داد نمایش تازه شروع شده است، نه پایان.

اکنون، همه چیز در حال تغییر است. زمستان بار دیگر در راه است، هر چه در ماه اوت به نظر برسد. این بدان معناست که افزایش تقاضا برای LNG در افق وجود دارد. و افزایش تقاضا به معنای افزایش ناگهانی قیمت است.

مدیر اجرایی E.ON، یکی از بزرگترین شرکت های برق آلمان، در اوایل این ماه گفت: بحران هنوز تمام نشده است و باید به موضوع ریاضت ادامه دهیم، این بهترین راه برای اطمینان از قیمت مناسب برای مشتریان و همچنین برای دستیابی به رقابت پذیری جامعه و اقتصاد ما است.

اگر مدیر عامل E.ON در مورد ریاضت اقتصادی صحبت می کند - که دقیقاً یک ایده محبوب در بین مصرف کنندگان معمولی برق نیست - پس وضعیت باید جدی باشد که این نشان می دهد که شانس زیادی برای عرضه LNG فراوان و رقابت ضعیف از آسیا وجود ندارد که این کالا را ارزان تر کند.

این باعث می شود تقاضای محدود به عنوان تنها انتخاب باقی بماند.

در واقع، ریاضت از قبل برقرار است. قیمت های گزاف در سال گذشته آن را به یک انتخاب طبیعی برای مهار مصرف تبدیل کرد، در واقع، رویترز ماه گذشته گزارش داد که از سال گذشته، مصرف گاز اروپا بین 10 تا 15 درصد نسبت به دهه گذشته کاهش یافته است.

این کاهش به ویژه در میان مصرف کنندگان صنعتی مشهود است.

حتی با آرام شدن قیمت بنزین، مصرف کمتر باقی ماند، این جای تعجب نیست زیرا قیمت‌های حتی آرام‌تر در سال جاری 35 درصد بیشتر از میانگین سال‌های 2018 تا 2021 بوده است. این قیمت‌های بالاتر به ویژه صنایعی را که ستون فقرات بخش تولید اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند، از جمله تولید فولاد و سیمان، کودها و پتروشیمی‌ها ضربه زده است.

FT گزارش می دهد که سال گذشته LNG 34 درصد از واردات گاز اتحادیه اروپا در سال 2022 را تشکیل می داد. پیش بینی می شود امسال این رقم به 40 درصد افزایش یابد.

این تقریباً همان سهم بازار گاز خط لوله روسیه در اتحادیه اروپا قبل از حمله فوریه 2022 به اوکراین است.

این بدان معناست که اتحادیه اروپا، علیرغم همه تبریک های خود به خاطر دستیابی به استقلال انرژی، به سادگی یک شکل از وابستگی را با شکل دیگری جایگزین کرده است. این شکل جدید با ریاضت و از دست دادن رقابت برای برخی از مهم ترین صنایع این قاره همراه است.

همه اینها حقایق ناخوشایندی را در مورد منبع این رقابت و ثروت اقتصادی و اجتماعی اتحادیه اروپا نشان می دهد - دوران فراوانی که امانوئل ماکرون سال گذشته با آن خداحافظی کرد.

افزایش قیمت گاز اروپا
قیمت‌های معیار طبیعی اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری در نتیجه اعتصاب احتمالی صادرکننده LNG استرالیا افزایش یافت و در حال حاضر، ذخایر گاز اروپا در این زمان از سال به بالاترین حد خود رسیده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

وابستگی فزاینده آن به واردات LNG، اتحادیه اروپا را در برابر اختلالات عرضه و شوک های قیمتی آسیب پذیر کرده است.

Image