زغال سنگ جریان های تجاری آسیا را تغییر می دهد

زغال سنگ

از سرگیری واردات زغال سنگ استرالیا از سوی چین، سه سال پس از تضعیف روابط چین و استرالیا و متعاقب آن ممنوعیت خرید زغال سنگ چینی از استرالیا، تجارت زغال سنگ در آسیا را بار دیگر متزلزل کرده است.

روابط بین دو کشور در سال 2020 و پس از آن که دولت استرالیا خواستار تحقیقات بین المللی در مورد مدیریت پکن در مراحل اولیه همه گیری کووید شد، بدتر شد.

این تماس منجر به ممنوعیت تلافی جویانه واردات زغال سنگ استرالیا به یکی از بزرگترین مصرف کنندگان این کالا در جهان شد.

در اوایل سال جاری، چین اولین محموله زغال سنگ استرالیا را در دو سال گذشته دریافت کرد زیرا پکن نشان داد که در حال گرم شدن برای احیای روابط تجاری با تامین کننده اصلی سابق سوخت فسیلی خود است.

از آن زمان، واردات زغال سنگ چین از استرالیا افزایش یافته است و یک بار دیگر الگوهای تجارت در میان بزرگترین صادرکنندگان و واردکنندگان زغال سنگ آسیا را تغییر داده است.

با بازگشایی اقتصاد پس از قرنطینه کووید، چین برای جلوگیری از خاموشی به زغال سنگ متکی است. در نیمه اول سال جاری، تولید زغال‌سنگ، واردات زغال‌سنگ، و تولید برق با سوخت زغال‌سنگ افزایش یافت و کاهش قابل‌توجه تولید برق در ظرفیت عظیم نیروگاه‌های آبی چین به دلیل بارندگی ناکافی و خشکسالی را جبران کرد.

آمارهای رسمی اداره کل گمرک چین در این هفته نشان داد که کل واردات زغال سنگ چین در ماه ژوئیه نسبت به سال گذشته 67 درصد افزایش یافته و در هفت ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال 2022، 89 درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های Kpler که توسط کلاید راسل، آسیای کالا و انرژی در رویترز گزارش شده، زغال سنگ استرالیا اکنون دوباره به سمت چین جریان دارد و در ماه جولای 5.45 میلیون تن در مقایسه با صفر در دسامبر 2022 وارد شده است.

در حالی که چین خرید از استرالیا را از سر گرفت، واردات از اندونزی را کاهش داد، که به نوبه خود جریان زغال سنگ به هند، یکی دیگر از واردکنندگان عمده در آسیا را تغییر داد. بر اساس برآورد Kpler، هند خرید از استرالیا را کاهش داده و واردات از اندونزی را افزایش داده است.

در یک الگوی تجاری مشابه، چین واردات از روسیه را افزایش داده است، در حالی که هند خریدهای روسیه را کاهش داده است.

راسل رویترز خاطرنشان می کند که علیرغم دومین تغییر بزرگ در تجارت زغال سنگ آسیا در سه سال اخیر، قیمت ها افزایش نیافته است که نشان می دهد بازار نسبتاً متعادل است.

بازار زغال سنگ آسیا مهمترین بازار سوخت است و در آینده نیز چنین خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی در ماه گذشته اعلام کرد که به دلیل رشد قوی مصرف زغال‌سنگ در آسیا، تقاضای جهانی زغال‌سنگ در سال جاری در سطح بی‌سابقه‌ای باقی خواهد ماند که در سال 2022 به ثبت رسیده است.

آژانس در به روز رسانی بازار زغال سنگ اعلام کرد سال گذشته تقاضای جهانی زغال سنگ با 3.3 درصد افزایش به 8.3 میلیارد تن رسید که یک رکورد جدید است.

بر اساس برآوردهای آژانس بین المللی انرژی، امسال تقاضای زغال سنگ با 0.4 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 8.388 میلیارد تن خواهد رسید که دلیل آن ادامه رشد استفاده از زغال سنگ صنعتی است که کاهش اندک مورد انتظار در تولید برق با سوخت زغال سنگ را جبران می کند.

این آژانس خاطرنشان کرد: رشد یا کاهش تقاضای زغال سنگ در سال 2023 به شرایط آب و هوایی و اقتصاد کشورهای بزرگ مصرف کننده زغال سنگ بستگی دارد.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده پیشرو کاهش استفاده از زغال سنگ در بخش برق هستند، اما آسیا، به ویژه چین و هند، بیش از حد این کاهش را جبران کردند.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، در چین، بزرگترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ جهان، تقاضا در نیمه اول سال 2023 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.5 درصد افزایش یافت که دلیل آن تولید بسیار کم آبی تا کنون در سال جاری است.

این آژانس پیش بینی می کند که تقاضای زغال سنگ چین در سال 2023 حدود 3.5 درصد افزایش یافته است، تقاضا در بخش برق 4.5 درصد و تقاضا برای استفاده های غیر برقی 2 درصد افزایش یافته است.

در هند، افزایش کل تقاضای زغال سنگ در سال جاری 5 درصد سالانه پیش بینی می شود.

زغال سنگ جریان های تجاری آسیا را تغییر می دهد
چین واردات زغال سنگ استرالیا را پس از دو سال وقفه به دلیل تنش های دیپلماتیک از سر گرفت و تقاضای زغال سنگ در چین افزایش می یابد و با خاموشی برق مقابله می کند زیرا انرژی آبی با کمبود مواجه است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در حالی که چین واردات از استرالیا و روسیه را افزایش می دهد، هند به اندونزی روی می آورد و پویایی تجارت زغال سنگ آسیا را تغییر می دهد.

Image