افزایش ظرفیت تولید برق کشور

برق

در نخستین هفته سال جدید، واحد اول بلوک دوم نیروگاه گل گهر سیرجان به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد و دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی جنوب ۲ اصفهان نیز به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به بهره‌برداری رسید.

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: یک واحد گازی 183 مگاواتی گل گهر سیرجان و واحد دوم گازی 307 مگاواتی فولاد مبارکه، جمعا به ظرفیت 490 مگاوات با شبکه برق کشور سنکرون شد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه براساس قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی بر موظف به احداث نیروگاه جهت تامین برق مورد نیازشان هستند تصریح کرد: با ورود دو واحد نیروگاهی جدید، مجموع ظرفیت نیروگاهی احداث شده توسط صنایع به یک هزار و 360 و مگاوات افزایش یافت.

براساس این گزارش، به دلیل ناترازی قابل ملاحظه تامین برق در ابتدای دولت سیزدهم، در مهرماه 1400 تفاهم نامه ای میان وزارتخانه های نیرو و صمت مبنی بر احداث حداقل 10 هزار مگاوات نیروگاه خود تامین از سوی صنایع به امضا رسید.

این تفاهم نامه شامل احداث حداقل ٩ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر است که در ماده ٤ قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز تدوین شد.

براین اساس تاکنون موافقت اصولی برای ٤٣ شرکت متقاضی احداث نیروگاه به ظرفیت حدود ١٧ هزار و 500 هزار مگاوات صادر شده که در مراحل اولیه و اجرا قرار دارند، نیروگاه های حرارتی ذکر شده از نوع سیکل ترکیبی و با راندمان حداقل ٥٥ درصد است که در ١٥ استان احداث می شوند.

تاکنون ٦ هزار مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرایی رسیده است که از این میزان تاکنون عملیات اجرایی 7 واحد نیروگاهی شرکتهای فولاد مبارکه، چادرملو، آلومینیوم المهدی، شهید باکری سمنان و فولاد غرب آسیا در مجموع به ظرفیت حدود 1360 مگاوات به اتمام رسیده و به شبکه برق کشور متصل شده که با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی آنها، تا آغاز تابستان 1403 ظرفیت سنکرون‌ شده به شبکه سراسری نیروگاههای صنایع به حداقل 1700 مگاوات خواهد رسید.

در هفته ابتدایی فروردین ماه 1403، واحد اول بلوک دوم نیروگاه گل گهر سیرجان به ظرفیت 183 مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد و دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی جنوب 2 اصفهان نیز به ظرفیت 307 مگاوات به بهره‌برداری رسید.

به این ترتیب در نخستین روزهای سال جدید، میزان 490 مگاوات ظرفیت شبکه سراسری کشور افزایش یافت. همچنین با بهره‌برداری از دو پروژه نیروگاه گل گهر و نیروگاه جنوب اصفهان 2 که با تلاش شبانه روزی کارکنان گروه مپنا و مشارکت دو شرکت  معدنی و صنعتی گل گهر و فولاد مبارکه اصفهان محقق شد، بخش قابل توجهی از برق این دو مجموعه بورسی تأمین و کمبود برق این صنایع برطرف می‌شود.

افزایش ظرفیت تولید برق کشور
ابتدا واحد اول بلوک دوم نیروگاه گل گهر سیرجان ساعت 4 و 37 صبح روز سوم فروردین 1403 وارد مدار شد و سپس دومین واحد گازی نیروگاه 914 مگاواتی سیکل ترکیبی جنوب 2 اصفهان، ساعت 37 دقیقه بامداد روز یکشنبه پنجم فروردین ماه با شبکه برق سراسری سنکرون شد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تاکنون 7واحد نیروگاهی احداث شده توسط صنایع وارد مدار شده است.

Image