ایده ای جدید برای نظارت بر زیر دریا و تشخیص نشت

نفت خام

Sentinel Subsea با شناخت ماهیت پیچیده عملیات دارایی‌ها و تجهیزات دریایی در محیط چالش‌برانگیز زیر دریا، تلاش می‌کند تا یک فناوری مقرون‌ به‌ صرفه ارائه کند که راه‌ حل‌های نظارت مداوم و طولانی‌ مدت را ارائه می‌دهد.

نیمی از هیدروکربن‌های جهان در حال حاضر توسط میادین با تجهیزات قدیمی تولید می‌شوند و تعداد فزاینده‌ای از تجهیزات و سکوها در آینده نزدیک به تکمیل می شوند، از آنجایی که تعداد دارایی های قدیمی زیر دریا همچنان در حال افزایش است، چالش نظارت بر یکپارچگی تجهیزات برای عملیات مدیریت ریسک برای اپراتورهای نفت و گاز بسیار مهم است.

نوآوری جدید نقشی محوری در نحوه مدیریت موثر صنعت و کاهش ریسک ناشی از استخر رو به رشد زیرساخت های قدیمی زیر دریا ایفا می کند.

از آنجایی که اپراتورها بر به حداکثر رساندن کارایی در همه زمینه ها تمرکز می‌کنند، تجهیزات قدیمی به سطوح نگهداری بالاتری نیاز دارند و متعاقباً زمان، هزینه‌ها و ریسک را افزایش می‌دهند.

Sentinel Subsea اخیراً با Baker Hughes برای ارائه راه‌حل‌های غیرفعال خود به صنعت نفت و گاز جهانی همکاری کرده است، این همکاری منجر به مجموعه‌ای از کمپین‌های دریایی اخیر شد که شاهد استقرار موفق چندین سیستم WellSentinel برای دو اپراتور نفت و گاز بود، این کمپین ها بر نصب سیستم های سرچاهی WellSentinel Coral متمرکز بودند.

این سیستم‌ها در حال حاضر نظارت غیرفعال و مقرون‌ به‌ صرفه، سازگار با محیط‌زیست چاه‌ها را در مزارع قدیمی در اعماق دریا و اندازه‌های پروفیل سر چاه‌های مختلف ارائه می‌کنند.

Sentinel Subsea که در سال 2018 با یک هدف واحد تأسیس شد: توسعه یک راه‌حل نظارتی غیر تهاجمی و ساده برای استقرار که نیاز به منبع انرژی نداشته باشد، فناوری غیرفعال اختصاصی WellSentinel از قبل تنظیم شده است تا یک سیال خاص مانند هیدروکربن ها را به طور شیمیایی تشخیص دهد، برخلاف هر چیزی که ممکن است در محیط زیر دریا با آن مواجه شود.

پس از شناسایی، به طور مکانیکی یک چراغ هشدار را به سطح اقیانوس آزاد می کند، کل این فرآیند تشخیص نشت زیردریایی بدون استفاده از توان فعال یا ارتباط داده از هر نوع انجام می شود.

هنگامی که به سطح می رسد، چراغ هشدار دارای رمزگذاری جداگانه فعال می شود و از طریق ماهواره ارتباط برقرار می کند تا صاحبان دکل ها و سایر تجهیزات را از یک مشکل احتمالی مطلع کند. این فناوری هشدار اولیه به اپراتورها این توانایی را می دهد که بدون توجه به دور بودن میدان یا دارایی دریایی، اقدام فوری انجام دهند.

سادگی و قابلیت اطمینان ذاتی راه حل از مهار نیروهای طبیعی ناشی می شود، قوانین طبیعت، مانند شناوری، با قوانین شناخته شده شیمی همراه شده اند تا قابلیت های منحصر به فرد فناوری غیر تهاجمی را ارائه دهند.

این فلسفه انعطاف پذیری ذاتی زیادی را در نحوه طراحی و پیکربندی یک سیستم نظارتی برای برآورده کردن نیازهای زیر دریا ایجاد می کند.

این سیستم را می توان برای نظارت بر سیستم های تولید، از چاه ها، سرچاه ها، خطوط جریان، خطوط لوله، PLET ،PLEM و سایر زیرساخت های مرتبط با جریان طراحی کرد.

WellSentinel فرصتی را برای اپراتورهای تجهیزات زیر دریا فراهم می کند تا تعهد خود را برای به حداقل رساندن خطر نشت های پیش بینی نشده و محافظت در برابر اثرات زیست محیطی نشان دهند.

در پنج سال گذشته، Sentinel Subsea در توسعه فنی، اعتبارسنجی و آزمایش فناوری غیرفعال متمرکز بوده است، این کار سخت در سه ماهه پایانی سال 2022، زمانی که اولین استقرار فناوری سرچاهی WellSentinel Coral در خلیج مکزیک و برزیل انجام شد، به ثمر نشست.

تمام سیستم های ارائه شده قادر به شناسایی و رهاسازی چراغ هشدار پس از قرار گرفتن در معرض هیدروکربن ها هستند و این استقرارها همکاری و رابطه موفق بین Sentinel Subsea و Baker Hughes را در آوردن فناوری واقعا منحصر به فرد به بازار جهانی نشان می دهد.

نوامبر 2022 شاهد نصب یک سیستم WellSentinel Coral بر روی یک چاه 18-3/4 اینچی برای اپراتور مستقل نفت و گاز طبیعی بودیم، این واحد بر روی یک چاه منفرد مستقر شد که بخشی از یک الگوی تجهیزات زیر دریا چند چاهی بزرگتر بود. (تولید این چاه منفرد متوقف شده بود و در نتیجه معلق شده بود)

با این حال، چاه های دیگر با این وضعیت قرار است برای سال ها به تولید ادامه دهند.

ایده ای جدید برای نظارت بر زیر دریا و تشخیص نشت
Sentinel Subsea که متعهد به حمایت از صنعت انرژی فراساحلی با کاهش ریسک، کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط‌زیست است، مرزهای نظارت نوآورانه برای تجهیزات زیر دریا و سایت‌های جذب کربن تغییر داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

روش‌های موجود برای نظارت بر چاه‌های زیردریایی یا متناوب هستند (به این معنی که دوره‌هایی وجود دارند که نظارت ندارند) یا ثابت هستند، اما پر مصرف و گران هستند.

Image