پروژه انرژی عمان به فاز نهایی نزدیک می شود

نفت خام

سلطان نشین عمان دارای خطوط ساحلی طولانی در امتداد خلیج عمان و دریای عرب است که دسترسی نامحدود به بازارهای غرب و شرق را به طور مساوی ارائه می دهد.

به این ترتیب، عمان و بنادر و تأسیسات ذخیره‌سازی کلیدی آن تنها جایگزین واقعی در خاورمیانه برای تنگه هرمز تحت کنترل ایران است که حداقل یک سوم نفت خام جهان از آن عبور می‌کند.

برای توانایی عمان در انتخاب موقعیت ژئوپلیتیکی خود در خاورمیانه، وضعیت مالی عمان حیاتی است و یک تحول حیاتی در این زمینه - نهایی کردن پروژه پرچمدار پالایشگاه چند عنصری Duqm (DRP) است که وارد فاز نهایی خود می شود.

عمان با تنها حدود پنج میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت تخمین زده شده، که بیست و دومین ذخایر بزرگ در جهان است، مدتهاست که به دنبال ایجاد ارزش افزوده از این منابع با استفاده از آنها به عنوان خوراک برای ساخت بخش پتروشیمی خود در کلاس جهانی بوده است.

با این حال، مشکل عمان در انتخاب این رویکرد این است که ایجاد یک حضور عمده در پتروشیمی ها مستلزم هزینه های اولیه زیادی قبل از شروع هر گونه درآمد قابل توجهی است.

فشار مالی بر عمان در حالی که به دنبال به ثمر رساندن جاه طلبی های پتروشیمی خود بود، زمانی که عربستان سعودی جنگ دوم قیمت نفت در سال های 2014-2016 را آغاز کرد، به طور چشمگیری افزایش یافت.

این جنگ اقتصاد همه کشورهای اوپک را ویران کرد، اما تأثیر نامتناسب بیشتر بر عمان داشت، زیرا اگرچه ذخایر نفت و گاز آن نسبتاً اندک است، اما هنوز بیش از 80 درصد از درآمدهای دولت را تشکیل می دهد. (علاوه بر این، هزینه DRP از 6 میلیارد دلار به حدود 18 میلیارد دلار افزایش یافته است)

این فشار مالی مضاعف، عمان را به‌ویژه در برابر جذب محور چین آسیب‌پذیر کرد. چین که در حال حاضر حدود 90 درصد از صادرات نفت عمان و بیشتر صادرات پتروشیمی موجود را به خود اختصاص داده بود، به سرعت از این اهرم استفاده کرد و سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در پالایشگاه نفت الدقم در سال 2016 امضا کرد.

تمرکز این کار در ابتدا بر تکمیل پالایشگاه الدقم بود و همچنین شامل پایانه صادرات محصولات در بندر الدقم و مخازن ذخیره نفت خام اختصاصی پالایشگاه الدقم در پارک ذخیره سازی نفت راس مرکز است و پول های چینی نیز به سمت ساخت و ساز یک پارک صنعتی 11.72 کیلومتر مربعی در الدقم در سه منطقه صنعتی سنگین، صنعتی سبک و کاربری مختلط هدایت شد.

چین در نهایت می‌خواهد کنترل کافی بر سلطان نشین را به دست آورد تا تمام نقاط مهم حمل و نقل نفت خام از خاورمیانه به اروپا را کنترل کند و از مسیر گران‌تر و چالش‌برانگیزتر تنگه هرمز که از نظر سیاسی حساس‌تر است، اجتناب کند.

این مسیر به طور کامل با هدف استراتژیک گسترده پکن که در پروژه چند نسلی قدرت گرفتن یک کمربند، یک جاده گنجانده شده است، همسو است و چین در حال حاضر کنترل موثری بر تنگه هرمز از طریق قرارداد فراگیر 25 ساله خود با ایران دارد که برای اولین بار به طور انحصاری توسط من در سپتامبر 2019 گزارش شد.

همین توافق همچنین به چین اجازه می دهد تا تنگه باب المندب را تحت کنترل داشته باشد و نفت خام از طریق دریای سرخ به سمت کانال سوئز قبل از حرکت به سمت مدیترانه و سپس به سمت غرب حمل می شود.

این امر در شرایطی حاصل شده است که بین یمن (که توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران مختل می‌شود، درست همانطور که چین می‌خواهد) و جیبوتی، که چین نیز بر آن سنگر گرفته است، قرار دارد.

چین کاربرد دیگری برای عمان دارد و آن این است که شریک اصلی خاورمیانه خود، ایران را قادر می سازد تا در نهایت تجارت گاز طبیعی مایع (LNG) خود را بسازد و برنامه این است که ایران حداقل از 25 درصد از کل ظرفیت تولید 1.5 میلیون تنی LNG عمان در سال در کارخانه قلهات استفاده کند.

این بخشی از قرارداد همکاری گسترده‌تر بین عمان و ایران بود که در سال 2013 انجام شد، دامنه آن در سال 2014 گسترش یافت و در آگوست 2015 به طور کامل به تصویب رسید که بر واردات حداقل 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از عمان در سال متمرکز بود.

از ایران به مدت 25 سال از طریق خط لوله زیر آب. قرار بود این معامله در سال 2017 آغاز شود و مبلغ آن تنها کمتر از 1 میلیارد فوت مکعب در روز بود و در آن زمان حدود 60 میلیارد دلار ارزش داشت.

 سپس هدف به 43 میلیارد متر مکعب در سال تغییر کرد تا به مدت 15 سال وارد شود، و سپس در نهایت به حداقل 28 میلیارد متر مکعب در سال برای مدت حداقل 15 سال تغییر یافت.

به طور خاص، خط لوله زمینی این پروژه که گاز میادین بزرگ پارس جنوبی و پارس شمالی را در وهله اول انتقال می‌دهد، حدود 200 کیلومتر خط لوله 56 اینچی از رودان تا کوه مبارک در جنوب استان هرمزگان را شامل می‌شود.

این بخش دریایی شامل یک خط لوله 36 اینچی به طول 192 کیلومتر در امتداد بستر دریای عمان در عمق 1340 متری از ایران تا بندر صحار در عمان است.

این قرارداد به منظور امکان انتقال کاملاً آزاد گاز ایران (و بعداً نفت) از طریق عمان از طریق خلیج عمان و خروج به بازارهای جهانی هیدروکربن بود و این مسیر به گونه ای طراحی شده بود که به ایران اجازه دهد همان جریان های بدون تحریم را که از طریق عراق انجام می داد، انجام دهد، همانطور که در آخرین کتاب من در مورد بازارهای جهانی نفت نیز به طور عمیق تحلیل شده است.

با توجه به ماهیت تحریم‌های احتمالی این پروژه، ایالات متحده جلوگیری از این پروژه LNG ایران و عمان را در تلاش‌های خود برای جلوگیری از گسترش مسیرهای صادرات هیدروکربن‌های ایران به بازار پررونق آسیا گنجانده است.

قبل از شروع محاصره قطر به رهبری عربستان سعودی در سال 2017، ایالات متحدهجایگزین اصلی عمان این بود که جذب گاز خود را از قطر، از طریق خط لوله دلفین که از قطر به عمان از طریق امارات می‌گذرد، یا به شکل LNG افزایش داد، اما عمان نپذیرفت.

تمایل عمان برای احیای مجدد طرح های خط لوله گاز ایران-عمان نیز با درخواست امارات برای پرداخت هزینه های فزاینده ای برای اجازه ترانزیت گاز از ایران از طریق آب های این کشور تقویت شد که دوباره بخشی از استراتژی ایالات متحده برای متقاعد کردن عمان برای گرفتن گاز است.

با این حال، همانطور که اکنون وجود دارد، با کمک چین و ایالات متحده، شرکت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی الدقم، آغاز عملیات آزمایشی واحد تقطیر نفت خام در پالایشگاه الدقم را اعلام کرد.

ظرفیت این پالایشگاه 230 هزار بشکه در روز است و در کنار مجتمع صنعتی لیوا پلاستیک پروژه 4.6 میلیارد دلاری آمریکا (LPP) که در نزدیکی پالایشگاه صحار متعلق به شرکت پالایش نفت و صنایع نفت عمان در منطقه ویژه اقتصادی الدقم قرار دارد، فعالیت خواهد کرد.

بخش پایانی چشم انداز عمان برای ایجاد یک تجارت یکپارچه پالایشی و پتروشیمی عمانی، خط لوله تولید صحار مسقط به طول 290 کیلومتر برای حمل و نقل محصولات پالایش شده است، این خط لوله 336 میلیون دلاری، پالایشگاه های مینا الفهال و صحار را به تاسیسات توزیع و ذخیره سازی میانی در الجفنین متصل می کند.

این پروژه به سه بخش تقسیم می شود - 45 کیلومتر بین ترمینال منا الفهال و الجفنین، 220 کیلومتر بین ترمینال صحار و جفنین و 25 کیلومتر بین ترمینال الجفنین و فرودگاه بین المللی مسقط - این پروژه برای تحویل بیش از 50 فروند هواپیما ضروری است. درصد سوخت عمان از طریق تاسیسات پیشرفته ذخیره سازی در الجفنین.

پروژه انرژی عمان به فاز نهایی نزدیک می شود
شرکت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی الدقم از آغاز عملیات آزمایشی واحد تقطیر نفت خام در پالایشگاه الدقم خبر داد. به دلیل کاهش ذخایر نفت قابل استحصال، عمان نیاز به یافتن منابع درآمد دیگری داشت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عمان به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به‌ فردش که آن را به یکی از قطب‌های کلیدی نفت و گاز در جهان تبدیل می‌کند، برای محور آمریکا-اروپا-ژاپن و محور چین-روسیه اهمیت استراتژیک حیاتی دارد.

Image