پروژه نوسازي نيروگاه هسته اي ارمنستان توسط يك شركت روسي

هسته‌ای

شركت Rosatom كه بخشي از فعاليتش ارائه خدمات در زمينه نيروگاههاي هسته اي برون مرزي است، اعلام كرد كه كار نوسازي تجهيزات يكي از دو واحد توربين نيروگاه هسته اي متسامور ارمنستان با هدف افزايش طول عمر اين نيروگاه به پايان رسيده است.

گفته شده كه با اجراي نوسازي توربين نيروگاه هسته اي متسامور و پس از انجام يكسري آزمايشات در هفته گذشته، نيروگاه با حداكثر ظرفيت، 238 مگاوات به شبكه سراسري متصل شده است.

پروژه نوسازي اين نيروگاه از ژوئن 2018 آغاز شده و شامل: جايگزيني سپريتورها، نصب دستگاههاي سوپر هيتر، ارتقاء توربينهاي ژنراتور، جايگزيني كنداكتورها و ترانسفورماتور است و براي انجام اين پروژه، حدود 400 متخصص روسي با كارشناسان ارمني با يكديگر همكاري داشته اند.

همچنين گفته شده، اتمام نهايي پروژه تا پايان سال 2021 به طول مي انجامد كه در نتيجه آن ارمنستان داراي نيروگاه هسته اي با آخرين و مدرنترين تجهيزات با ايمني و استانداردهاي روز جهاني خواهد بود.

اين نيروگاه در دهه 1970 احداث و در سال 1988 پس از يك زلزله ويرانگر بسته شده است و دومين راكتور آب سبك V230-440 VVER در سال 1995 دوباره فعاليت خود را آغاز كرده است. مقامات ارمني گفتند كه در نظر داشتند در آينده يك نيروگاه هستهاي جديد احداث و جايگزين نيروگاه فعلي كنند.

گفته شده بود كه احداث اين نيروگاه جديد مي تواند جايگزين نيروگاه فرسوده شود و ظرفيت نيروگاه جديد قرار بود دو برابر ظرفيت مجموعه نيروگاهي احداث شده توسط روسيه باشد.

در حال حاضر نيروگاه فعلي حدود 35 درصد برق ارمنستان را توليد مي كند، دولت ارمنستان به خاطر تأخير در احداث نيروگاه جديد از ماه مارس 2014 مصمم شد كه دوره فعاليت نيروگاه فعلي را تا سال 2026 افزايش دهد.

پروژه توسعه و افزايش طول عمر نيروگاه با منابع مالي روسيه ميسر شد.

روسيه براي اين پروژه يك وام 270 ميليون دلاري و 30 ميليون دلار كمك مالي بلاعوض، به ارمنستان داد.

پروژه نوسازي نيروگاه هسته اي ارمنستان توسط يك شركت روسي
برج های خنک کاری نیروگاه اتمی متسامور ارمنستان.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پروژه نوسازي اين نيروگاه از ژوئن 2018 آغاز شده و شامل: جايگزيني سپريتورها، نصب دستگاههاي سوپر هيتر، ارتقاء توربينهاي ژنراتور، جايگزيني كنداكتورها و ترانسفورماتور است.

Image