کاهش بیشتر عرضه نفت از سوی اوپک پلاس

نفت خام

به نقل از راشاتودی، الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که کشورهای بیشتری می خواهند عرضه نفت خود را برای کمک به پایداری بیشتر بازار کاهش دهند.

الکساندر نواک هشدار داد که احتمالا کشورها بیشتری در روزهای آینده تولید نفت خود را کاهش خواهند داد.

این هشدار نواک پس از تصمیم یکباره کشورهای اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت بود که روز گذشته یکشنبه اعلام شد آنها به طور داوطلبانه عرضه نفت خود را از ماه می تا آخر سال 2023 بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد.

آنها گفته اند که این اقدام برای ایجاد ثبات بیشتر در بازار نفت انجام می شود.

بر اساس این گزارش، کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند عربستان، روسیه، عراق و کویت متعهد شده اند که به میزان 1.66 میلیون بشکه از بیشترین میزان تولید نفت خود در ماه نوامبر کاهش دهند.

این تصمیم علامتی به بازار نفت فرستاد و بلافاصله قیمت انواع نفت 6 درصد رشد کرد و قیمت نفت برنت به بیش از 85 و نفت آمریکا 80 دلار معامله شد.

نواک که در کانال تلویزیون 24 مصاحبه کرد، گفته است: این تصمیم از سوی 23 کشور اوپک پلاس اعلام شده اما در صورتی که نیاز باشد کشورهای بیشتری حاضر هستند تولید نفت خود را برای پایداری بیشتر بازار کاهش دهند.

البته برخی این اظهارات نواک را تحریک دیگر کشورها برای کاهش تولید نفتشان تعبیر کردند.

بر اساس این گزارش آخرین کاهش تولید نفت کشورهای اوپک پلاس مربوط  به سال گذشته بود که قرار شد تولید نفتشان را دو میلیون بشکه در روز تا پایان سال 2023 کاهش دهند اما با این کاهشی که روز گذشته به صورت غیر منتظره اعلام شد کاهش تولید به 3.66 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس اعلام معاون نخست وزیر روسیه، این اقدام از سوی کشورهای صادر کننده نفت در شرایطی که بازار نفت به دلیل بحران بانکی در آمریکا و اروپا ناپایدار است و ابهام شدید اقتصادی بر جهان حاکم است و تصمیمات خلق الساعه در بازار انرژی وجود دارد، ضروری بود.

به گزارش فارس، همسویی روسیه و عربستان برای کاهش تولید و افزایش قیمت نفت، خشم آمریکا را بر انگیخته است، آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت درجهان است و دوست ندارد که نفت مورد نیاز صنایع خود را با قیمت گرانتری خریداری کند.

این اقدام کشورهای اوپک پلاس در حالی صورت گرفته که آمریکا و اروپا طرح پرایس کپ را اجرا می کردند که شرکت ها و کشورها را مجبور می کرد نفت روسیه را بیش از 60 دلار در هر بشکه نخرند و در غیر اینصورت شرکت ها و کشورها مشمول جریمه و تحریم می شدند.

اما طبیعی است که این افزایش قیمت در بازارهای جهانی قیمت نفت روسیه را هم در بازار افزایش خواهد داد.

در چنین شرایطی باید دید که واکنش آمریکا در روزهای آتی برای این تصمیم کشورهای اوپک پلاس که ظاهرا آنطور که معاون نخست وزیر روسیه می گوید در روزهای آتی شدت بیشتری هم خواهد داشت چه خواهد بود؟

کاهش بیشتر عرضه نفت از سوی اوپک پلاس
پس از اعلام ناگهانی اوپک پلاس برای کاهش 1.66 میلیون بشکه نفت، معاون نخست وزیر روسیه هشدار داد: اگر لازم باشد کشورهای بیشتری عرضه نفت خود را کاهش خواهند داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

رشد 6 درصدی قیمت نفت در روز اول پایان ماجرا نیست، آنطور که راشاتودی خبرگزاری معروف روسیه نوشته است کارشناسان پیش بینی کرده اند با این تصمیم اوپک پلاس قیمت نفت از بشکه ای 100 دلار عبور خواهد کرد.

Image