عراق در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت جهان

نفت خام

کمیته نفت و گاز پارلمان عراق در نظر دارد تولید نفت این کشور را به بیش از پنج میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

نه تنها عراق می تواند با سهولت نسبی این کار را انجام دهد، بلکه می تواند به راحتی پیشگامی برای افزایش بیشتر تولید نفت به 13 میلیون بشکه در روز باشد.

این امر عراق را به بزرگترین تولید کننده نفت در جهان تبدیل می کند

به طور کلی، عراق همچنان بزرگترین کشور نفتی نسبتا توسعه نیافته در جهان است , به طور رسمی، طبق EIA، این کشور دارای 145 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام (نزدیک به 18 درصد از کل خاورمیانه و پنجمین بزرگترین در این سیاره) است. به طور غیر رسمی، به احتمال زیاد روغن بسیار بیشتر از این در خود نگه می دارد.

در اکتبر 2010، وزارت نفت عراق رقم خود را برای ذخایر اثبات شده این کشور به 143 میلیارد بشکه افزایش داد و با این حال همزمان با تولید ارقام رسمی ذخایر، وزارت نفت اعلام کرد که منابع کشف نشده عراق حدود 215 میلیارد بشکه است.

این نیز رقمی بود که در یک مطالعه دقیق در سال 1997 توسط شرکت معتبر نفت و گاز پترولوگ به آن رسید.

اگرچه حتی این رقم شامل بخش‌هایی از شمال عراق در منطقه نیمه خودمختار کردستان نمی‌شود.

همانطور که آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد، این بدان معناست که بیشتر آنها در دوره‌ای قبل از شروع دهه 1970 حفاری شده بودند، زمانی که محدودیت‌های فنی و قیمت‌های پایین نفت تعریف محدودتری از آنچه که یک چاه تجاری موفق است نسبت به آنچه اکنون وجود دارد ارائه می‌دهد.

به طور کلی، آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد که سطح منابع قابل بازیافت نهایی در سراسر عراق (از جمله اقلیم کردستان) در حدود 246 میلیارد بشکه (خام و مایعات گاز طبیعی) است.

با توجه به مقیاس واقعی ذخایر نفت عراق - و این واقعیت که میانگین هزینه حمل هر بشکه نفت در این کشور 1 تا 2 دلار در هر بشکه نفت در این کشور است (کمترین در جهان همراه با ایران و عربستان سعودی) - چه نوع تولید نفت به طور منطقی می توان انتظار داشت؟ در سال 2013، استراتژی ملی انرژی یکپارچه (INES) تولید شد و سه نمایه واقعی واقعی تولید نفت برای عراق و اینکه هر کدام شامل چه مواردی است را به تفصیل تجزیه و تحلیل کرد.

همانطور که در کتاب جدیدم نیز تحلیل شد، بهترین سناریوی INES افزایش ظرفیت تولید نفت خام به 13 میلیون بشکه در روز (در آن مقطع، تا سال 2017)، در حدود آن سطح تا سال 2023 به اوج خود و در نهایت به تدریج کاهش به حدود بود.

10 میلیون بشکه در روز برای مدت طولانی پس از آن. سناریوی تولید میان رده این بود که عراق به 9 میلیون بشکه در روز (در آن مقطع، تا سال 2020) برسد و بدترین سناریوی INES این بود که تولید به 6 میلیون بشکه در روز (در آن مقطع، تا سال 2020) برسد.

در نتیجه، رقم 5 میلیون بشکه در روز اعلام شده در هفته گذشته را می توان به عنوان اولین پله آسان دستیابی به این ارقام در نظر گرفت. در واقع، به گفته حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، در هفته گذشته، ظرفیت تولید نفت این کشور در حال حاضر بالاتر از این سطح است - در 5.4 میلیون بشکه در روز - اگرچه هنوز در مجموع حدود 4.3 تا 4.5 میلیون بشکه در روز تولید می کند.

سوالی که در این مرحله مطرح می‌شود این است که با وجود این ذخایر عظیم و برنامه‌های مشخص در مورد چگونگی تبدیل این ذخایر به 13 میلیون بشکه در روز در پرونده‌های وزارت نفت، چرا عراق در حال حاضر خیلی بیشتر از آنچه که هست نفت تولید نمی‌کند؟ دلیل آن فساد بومی مداوم است که در قلب صنعت نفت و گاز عراق قرار دارد.

این نه تنها مقدار زیادی پول را از خزانه عراق حذف می کند که می تواند سرمایه گذاری های زیرساختی بسیار مورد نیاز را تأمین کند، بلکه شرکت های غربی را که دارای فناوری، تخصص لجستیکی و پرسنل مورد نیاز هستند از مشارکت بیش از حد در کشور باز می دارد.

اگرچه کمیسیون در خاورمیانه - و در واقع در بسیاری از مشاغل در سراسر جهان - یک روش استاندارد است - این رویه در عراق کاملاً به چیز دیگری تبدیل شده است.

این موضوع به طور مکرر و در طول سالیان متمادی توسط سازمان شفافیت بین‌الملل (TI) در انتشارات مختلف شاخص ادراک فساد برجسته شده است، که در آن عراق معمولاً در 10 کشور از 180 کشور از نظر مقیاس و گستره خود در بدترین رتبه قرار دارد.

TI می‌گوید: اختلاس‌های گسترده، کلاهبرداری‌های تدارکاتی، پولشویی، قاچاق نفت و رشوه‌دهی گسترده بوروکراتیک که کشور را به انتهای رتبه‌بندی‌های بین‌المللی فساد رسانده، به خشونت سیاسی دامن زده و دولت‌سازی و ارائه خدمات مؤثر را با مشکل مواجه کرده است.

در پایان این بیانیه آمده است: «مداخله سیاسی در ارگان‌های مبارزه با فساد و سیاسی کردن مسائل فساد، ضعف جامعه مدنی، ناامنی، کمبود منابع و مقررات قانونی ناقص به شدت ظرفیت دولت را برای مهار مؤثر فساد فزاینده محدود می‌کند.

مبالغی که عراق از دست داده می تواند تمام پروژه های اصلی مورد نیاز برای افزایش تولید نفت تا حداقل 7 یا 8 میلیون بشکه در روز را تامین کند، به ویژه پروژه حیاتی تامین آب دریا (CSSP)، بوده است.

بر اساس بیانیه ای که در سال 2015 توسط عادل عبدالمهدی، وزیر نفت وقت – و بعداً نخست وزیر عراق – صادر شد، عراق از ابتدای سال 2011 تا پایان سال 2014 مبلغ 14 میلیون و در مرحله بعد 448 میلیون و 146 هزار دلار آمریکا را به عنوان غرامت نقدی از دست داد.

شرکت ها و سایر نهادها به طور اساسی، نحوه از دست دادن چنین مبلغ سرسام آور مربوط به نحوه کسر کارمزدهای ناخالص، مالیات بر درآمد و سهم شریک دولتی است که در غرامت پرداخت شده برای کاهش سطح تولید نفت محاسبه شده است.

گستردگی این فساد باعث عدم تمایل شرکت های بزرگ غربی به دخالت شدید در کشور شد، در ژوئن 2021، شرکت بزرگ نفتی بریتانیا، BP، گفت که در حال کار بر روی طرحی است تا عملیات خود را در میدان نفتی غول پیکر رمیله عراق به یک شرکت مستقل تقسیم کند.

این بیانیه به شدت یادآور خروج غول بزرگ نفتی بریتانیا و هلند، شل، از میدان نفتی غول پیکر مجنون عراق در سال 2017 و خروج آن از میدان نفتی غول پیکر غربی قرنا 1 عراق در سال 2018 بود.

هر یک از این اعلامیه ها همچنین حاوی شباهت حیرت انگیزی با اعلامیه قبلی اکسون موبیل آمریکا مبنی بر خروج از غرب قرنه 1 و خروج از CSSP حیاتی عراق قبل از آن و در واقع، خروج اکسون موبیل از CSSP الگویی است که نشان می دهد چرا شرکت های بزرگ غربی معتقدند فعالیت در عراق خطرات زیادی برای تجارت آنها به همراه دارد.

به گفته برخی منابع مشکل اصلی اکسون موبیل این بود که عناصر ریسک/مزایای قرارداد CSSP که توسط وزارت نفت عراق تعیین شده بود، عمیقا نامتعادل بودند، از نظر ماتریس ریسک/پاداش کلی که اساس این مذاکرات را تشکیل می‌داد، سه عنصر کلیدی وجود داشت: انسجام، امنیت و بهینه‌سازی.

انسجام مربوط به حصول اطمینان از تکمیل کامل و منظم تأسیسات متصل به CSSP.

امنیت نه تنها به امنیت پرسنل در محل، بلکه به سلامت فعالیت‌های اساسی تجاری و حقوقی مربوط به قرارداد مربوط می‌شود، ساده‌سازی به این معناست که هرگونه معامله باید همانطور که در توافق ذکر شده است، بدون توجه به هرگونه تغییر در دولت عراق ادامه یابد.

در مورد اول، موانعی پیش از این در چندین پروژه در جنوب عراق در رابطه با تصویب قراردادهای خدماتی، مانند ساخت خطوط لوله جدید و حفاری چاه ها، و همچنین برای اخذ روادید برای کارگران و ترخیص کالا از گمرک برای تجهیزات فنی حیاتی وجود داشت، نگرانی های پیرامون چنین مسائلی توسط اکسون موبیل به اشتراک گذاشته شد.

بخش دوم ماتریس ریسک/پاداش نبود یک ساختار حقوقی معنادار در رابطه با منشاء، نظارت و اداره قراردادهای تجاری بود که شرکت را در برابر انبوهی از مشکلات در آینده باز می کرد، به ویژه زمانی که بخش سوم این سومین خطر عمده در ماتریس ریسک / پاداش این بود که بسیاری از سیاستمداران برجسته در طرف مقابل هر کسی که در هر زمان معینی در عراق نخست وزیر است، اغلب تمایلی به ایستادگی در تصمیمات مربوط به این کشور ندارند.

حتی خطرناک‌تر برای اکسون موبیل - و هر شرکت بزرگ غربی دیگری که تلاش می‌کرد در عراق فعالیت کند - این بود که هرگونه همسویی مجدد عراق با ایالات متحده که هر از گاهی دیده می‌شد می‌توانست در هر مقطعی در آینده معکوس شود.

در چنین نقطه ای، اگر اکسون موبیل به عنوان یک شرکت نشان داده می شود، حامی کلیدی عراق، ایران، تصمیم می گرفت که می خواهد دولت ایالات متحده را شرمنده کند، هر رویه مشکوکی که ممکن بود اکسون موبیل برای پیشبرد CSSP مجبور به انجام آن شده باشد، می توانست در سراسر جهان منتشر شود.

عراق در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت جهان
کمیته نفت و گاز پارلمان عراق قصد دارد تولید نفت این کشور را به بیش از پنج میلیون بشکه در روز افزایش دهد، از نظر تئوری، عراق می تواند تولید نفت خود را به 13 میلیون بشکه در روز برساند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فساد به شدت بر رشد تولید نفت در این کشور تأثیر گذاشته است.

برچسب ها
Image