پیشروی آسیا در مسابقه جهانی خودروهای برقی

خودروی برقی

چین در سال‌های اخیر در رقابت تولید خودروهای الکتریکی (EV) پیشرو بوده است و اکنون منطقه می‌تواند انتظار افزایش زیرساخت‌های خودروهای برقی را برای ارتقای جذب خودروهای سازگار با محیط زیست داشته باشد.

چین و هند هر دو انتظار دارند با ساخت هزاران ایستگاه شارژ خودروهای برقی، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را در صنایع خودروهای برقی خود ببینند، و سایر کشورهای منطقه نیز احتمالاً راه آنها را دنبال خواهند کرد، زیرا آنها از خودروهای موتور احتراق داخلی (ICE) دور می‌شوند.

کنفرانسی در مورد زیرساخت های شارژ EV در آسیا و اقیانوسیه در سنگاپور در فوریه امسال برگزار شد تا بینش های بازار را به اشتراک بگذارد و راه اندازی زیرساخت های شارژ EV در سراسر منطقه را تشویق کند.

این کنفرانس تاکید کرد که انتظار می‌رود تا سال 2035 مالکیت خودروهای برقی در چین به 30 میلیون دستگاه برسد، به این معنی که نیاز زیادی به نقش سریع از میان صدها هزار ایستگاه شارژ در دهه آینده وجود دارد.

چین 300000 پورت شارژ را در سال 2022 نصب کرد که بسیار از توسعه زیرساخت های خودروهای برقی ایالات متحده پیشی گرفت. علاوه بر این، انجمن خودروهای مسافری چین پیش‌بینی می‌کند که فروش خودروهای جدید انرژی، عمدتاً خودروهای برقی، به 8.5 میلیون دستگاه در سال 2023 برسد که در مجموع 36 درصد از کل فروش جدید را به خود اختصاص می‌دهد.

با افزایش جذب خودروهای الکتریکی در آسیا، زیرساخت های شارژ EV منطقه نیز به سرعت در حال گسترش است، به طوری که انتظار می رود بازار ایستگاه های شارژ آسیا و اقیانوسیه سالانه 30.8 درصد رشد کند و تا سال 2029 به 69.9 میلیارد دلار برسد، این بالاتر از شارژ پیش بینی شده جهانی است.

ایستگاه CAGR 26.6 درصد است و سهم قابل توجهی در ارزش بازار جهانی تقریباً 113.9 میلیارد دلار تا سال 2033 خواهد داشت.

در حالی که بازار خودروهای برقی چین بسیار رقابتی است، هند نیز به سرعت در حال رشد صنعت خودروهای برقی خود است، تعداد خودروهای برقی ثبت شده در هند از سال 2021 تا 2022 سه برابر شده و به 1.01 میلیون رسیده است که خودروهای دو و سه چرخ محبوب ترین آنها هستند.

در حال حاضر، خودروهای برقی حدود 1 درصد از 3 میلیون خودروی فروخته شده هر ساله در هند را تشکیل می دهند، رقمی که این کشور امیدوار است تا سال 2030 به 30 درصد افزایش یابد، با حمایت سیاست های آب و هوایی دولت و معافیت های مالیاتی برای مصرف کنندگان.

پالایشگاه‌های دولتی هند برنامه‌های خود را برای ایجاد تسهیلات شارژ خودروهای الکتریکی در بیش از 22000 جایگاه سوخت و بزرگراه تا سال 2024 اعلام کردند.

همچنین انتظار می‌رود بخش خصوصی به طور قابل توجهی به زیرساخت‌های خودروهای الکتریکی این کشور کمک کند.

با این حال، در حال حاضر در دسترس بودن ایستگاه های شارژ در سراسر هند محدود است.

دیلن سیم، تحلیلگر بازار نفت در FGE، اظهار داشت: زیرساخت شارژ محدود، تولید داخلی خودروهای برقی پایین و هزینه بالای باتری EV برخی از موانع کلیدی در حفظ جذب قوی خودروهای الکتریکی در درازمدت هستند.

اما امیدهای زیادی برای گسترش سریع بازار خودروهای برقی کشور در دهه های آینده وجود دارد. خودروسازان محلی از جمله تاتا موتورز و ماهیندرا و ماهیندرا برنامه های سرمایه گذاری خود را اعلام کرده اند و شرکت های خارجی مانند کیا و بی وای دی قصد دارند مدل های جدید EV را برای بازار هند عرضه کنند.

همچنین پتانسیل زیادی برای بازار کامیون های الکتریکی وجود دارد زیرا هند به دنبال کاهش اتکای خود به سوخت های فسیلی خارجی و انتقال به روش های حمل و نقل سبزتر در آینده است.

در همین حال، شل این ماه اعلام کرد که قصد دارد در بازار زیرساخت شارژ خودروهای برقی چین سرمایه گذاری زیادی کند و در حالی که این شرکت به تجارت نفت و گاز خود متعهد است، همچنین به دنبال تنوع بخشیدن به دنیای انرژی های تجدیدپذیر است تا مطمئن شود که فعالیت های خود در آینده مقاوم است.

شل قصد دارد بین 10 تا 15 میلیارد دلار در فناوری های انرژی کم کربن بین سال های 2023 تا 2025 سرمایه گذاری کند که بخش قابل توجهی از آن به زیرساخت ایستگاه های شارژ در آسیا اختصاص خواهد یافت.

فروش خودروهای برقی در چین در سال 2021 به 3.3 میلیون رسید که نسبت به سال قبل سه برابر شد و تقاضا برای نقاط شارژ EV را بیش از پیش افزایش داد، برخلاف چندین کشور دیگر، بسیاری از ساکنان چین در ساختمان های بلند زندگی می کنند و گزینه ای برای نصب یک نقطه شارژ شخصی ندارند.

چین خودروهای برقی را با سرعتی سرسام‌آور تولید می‌کند و خودروسازان چندین سال است که توسط مشوق‌های دولتی تشویق می‌شوند، با وجود عدم وجود تولیدکنندگان معروف ICE در این کشور، بسیاری از سازندگان جدید چینی EV ظهور کرده اند.

و طیف گسترده ای از مدل های ارزان قیمت EV که اکنون در بازار موجود است در منطقه آسیا بسیار جذاب است و قیمتی را ارائه می دهد که اکثر سازندگان خارجی به سادگی نمی توانند با آن مطابقت کنند.

و بیل فورد، رئیس فورد، در این ماه اظهار داشت: ایالات متحده اگر بخواهد رقابت کند، باید بازی خود را ارتقا دهد و اکنون آنها را صادر می کنند، فورد اضافه کرد: آنها اینجا نیستند، اما ما فکر می کنیم در یک مقطع زمانی باید آماده باشیم، و ما در حال آماده شدن هستیم.

جیم فارلی، مدیرعامل فورد قبلا گفته بود که تولیدکنندگان خودروهای برقی چینی رقبای اصلی آن در این بخش هستند، به این معنی که فورد برای رقابت با خودروسازان چینی به برند متمایز یا هزینه‌های کمتری نیاز دارد.

چین برای مدت طولانی در تولید خودروهای برقی پیشرو بوده است، که باعث افزایش سریع در جذب منطقه ای خودروهای الکتریکی شده است و در راستای علاقه مصرف کنندگان به تغییر خودروهای ICE به خودروهای برقی، شرکت های دولتی و خصوصی در سراسر آسیا به دنبال توسعه سریع زیرساخت های EV منطقه هستند.

سیاست‌های سبز، همچنین معافیت‌های مالیاتی و سایر مشوق‌ها، در تشویق تولید خودروهای برقی و جذب مصرف‌کننده خودروهای برقی بسیار مفید بوده و منطقه را در بازار جهانی خودروهای برقی بسیار رقابتی کرده است.

پیشروی آسیا در مسابقه جهانی خودروهای برقی
پیش‌بینی می‌شود که چین تا سال 2035 به 30 میلیون مالکیت خودروهای برقی دست یابد که نیاز به زیرساخت‌های شارژ گسترده را افزایش می‌دهد، در حالی که خودروهای برقی ثبت‌شده هند در سال‌های 2021-2022 سه برابر شد و برنامه‌هایی را برای ایجاد هزاران تاسیسات شارژ EV آغاز کرد. انتظار می‌رود بازار ایستگاه‌های شارژ EV آسیا-اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۹ با رشد سالانه 30.8 درصدی به 69.9 میلیارد دلار برسد که از CAGR پیش‌بینی‌شده جهانی CAGR 26.6 درصدی فراتر خواهد رفت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت‌های بزرگ و خودروسازان هند مانند شل، تاتا موتورز، و ماهیندرا سرمایه‌گذاری زیادی در بازار خودروهای برقی انجام می‌دهند و رشد زیرساخت‌ها را در این منطقه افزایش می‌دهند.

Image