تولید نفت Permian آمریکا از تولید میدان نفتی غوار عربستان سعودی پیشی گرفت

نفت خام

یکی از پیش‌بینی‌ها در حوزه انرژی در سال 2023 این است که ایالات متحده در سال جاری رکورد جدیدی در تولید نفت سالانه ثبت خواهد کرد. با نزدیک شدن به نقطه میانی سال، این پیش بینی همچنان در حال پیگیری است.

آخرین گزارش هفتگی وضعیت نفت از سوی اداره اطلاعات انرژی (EIA) نشان می دهد که تولید کنونی نفت آمریکا 12.4 میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) است، این افزایش 400,000 بشکه در روز نسبت به سال گذشته است، اما هنوز کمتر از سطح 13.0 میلیون بشکه در روز رسیده در نوامبر 2019 است.

مناطق تنگ نفت و گاز شیل همچنان محرک اصلی افزایش تولید نفت و گاز ایالات متحده هستند.

حوضه پرمین به بالاترین حد خود یعنی 5.8 میلیون بشکه در روز رسیده است و حتی از میدان نفتی عظیم غوار عربستان سعودی نیز بیشتر تولید می کند، با این حال افزایش تولید در پرمین در ماه‌های اخیر کاهش یافته است و چاه‌های جدید فقط کاهش تولید در چاه‌های قدیمی را جبران کرده‌اند.

بر اساس شمارش دکل‌های بیکر هیوز، تعداد چاه‌های حفاری نفت در ایالات متحده از سال گذشته 5 درصد کاهش یافته است، موجودی چاه هایی که قبلا حفر شده بودند اما تکمیل نشده بودند (DUC) نیز همچنان در حال کاهش است.

در سال گذشته، موجودی DUC 8 درصد کاهش یافته است، اما در سه سال گذشته 45 درصد کاهش یافته است. برای چشم انداز، موجودی DUC اکنون در پایین ترین سطح خود در حدود یک دهه گذشته است.

این بدان معناست که افزایش تولید عمدتاً با تکمیل چاه‌های حفر شده قبلی انجام می‌شود. با ادامه کاهش موجودی DUC، ممکن است تولید بتواند کمی بیشتر افزایش یابد، اما تعداد دکل‌های حفاری احتمالاً به زودی باید افزایش یابد تا تولید نفت نسبت به سطح فعلی بسیار افزایش یابد.

ذخایر استراتژیک نفت (SPR) همچنان یک نگرانی است، زیرا موجودی فعلی در پایین ترین سطح از سال 1983 است.

در سال گذشته، سطح SPR در تلاش برای مقابله با افزایش قیمت نفت 31 درصد کاهش یافته است و این امر مسلما به جلوگیری از افزایش قیمت نفت در سال گذشته کمک کرد، اما بالشتک قابل توجهی را که ایالات متحده در مواقع اضطراری واقعی داشت از بین برد.

البته، بیشتر این فعالیت ها بر اساس قیمت انجام می شود، قیمت نفت از 120 دلار در هر بشکه در این زمان در سال گذشته به کمتر از 70 دلار در هر بشکه امروز کاهش یافته است و به نوبه خود، متوسط قیمت خرده فروشی بنزین از 5.11 دلار در هر گالن در سال گذشته به 3.71 دلار در هر گالن در حال حاضر کاهش یافته است.

قیمت بنزین تقریباً به سطح قبل از حمله روسیه به اوکراین بازگشته است.

آنچه در نیمه دوم سال اتفاق می افتد تا حد زیادی به عربستان سعودی و اوپک بستگی دارد، آنها قبلاً نشان می دهند که احساس می کنند قدرت قیمت گذاری به نفع آنها برگشته است و در واقع، با کاهش موجودی SPR، در صورت ادامه کاهش تولید عربستان، ایالات متحده ابزار زیادی برای مبارزه با افزایش قیمت نفت در اختیار ندارد.

همه اینها نشان می دهد که قیمت نفت احتمالا در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت.

تولید نفت Permian آمریکا از تولید میدان نفتی غوار عربستان سعودی پیشی گرفت
پیش‌بینی می‌شود که ایالات متحده در سال جاری رکورد جدیدی را در تولید نفت بشکند، با تولید فعلی 12.4 میلیون بشکه در روز، که عمدتاً به دلیل افزایش تولید در مناطق تنگ نفت و گاز شیل است. علیرغم کاهش تعداد دکل‌های حفاری و تخلیه چاه‌هایی که قبلاً حفاری شده اما تکمیل نشده‌اند، حوضه پرمین به بالاترین حد خود یعنی 5.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

نگرانی ها با رسیدن ذخایر استراتژیک نفت به پایین ترین سطح خود از سال 1983 افزایش یافت، قیمت نفت در نیمه دوم سال تا حد زیادی به تصمیمات عربستان سعودی و اوپک بستگی دارد.

Image