عراق کل بدهی گاز ایران را پرداخت کرد

گاز طبیعی

زیاد فاضل وزیر برق عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الفرات افزود: در حال حاضر عراق ۲۴ هزار مگاوات برق تولید می‌کند که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه از ۲۰ سال پیش مشکل برق عراق حل نشد، زیرا طرح‌های قبلی سودمند نبود، افزود: دو طرح فوری و راهبردی برای حل مشکل برق عراق و بهره مندی از همه واحدهای تولیدی تدوین کرده ایم.

وزیر برق عراق در عین حال ادعا کرد که کاهش جریان گاز از ایران حدود ۲ هزار مگاوات تولید برق این کشور را کاهش داده است.

فاضل افزود: تامین انرژی ۲۴ساعته در عراق، مستلزم تولید ۳۴ هزار مگاوات برق در روز است.

پیشتر عادل کریم وزیر سابق برق عراق در ۳۰ فروردین سال ۱۴۰۱ در گفت وگویی که خبرگزاری ناس این کشور منتشر کرد، گفته بود: تمام پولی که قرار است به طرف ایرانی بابت واردات گاز پرداخت شود در بانک TBI (بانک تجارت عراق) نگهداری و ذخیره شده است.

کریم اظهار کرد: این کشور در سال ۲۰۲۰ هیچ پولی به طرف ایرانی که حدود یک میلیارد و ۷۵۰ هزار دلار است، پرداخت نکرده و تمام پولی که قرار است به طرف ایرانی پرداخت شود در بانک TBI ذخیره شده است.

عراق از یک مشکل بزرگ در تامین برق رنج می‌برد و برق در بسیاری از شهرهای عراق به ویژه در تابستان که دمای هوا به ۵۰ درجه می‌رسد، بصورت شبه دائمی قطع می‌شود.

پیشتر در اوایل اسفند ماه گذشته، وزیران نفت ایران و عراق درباره افزایش صادرات گاز ایران به عراق و پرداخت بدهی گاز عراق به ایران مذاکره کردند.

جواد اوجی وزیر نفت ایران در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) در دوحه با احسان عبدالجبار همتای عراقی خود دیدار و طرفین در این دیدار درباره گسترش همکاری دو کشور در بخش انرژی مذاکره کردند.

همچنین سخنگوی وزارت برق عراق در اواسط اسفند ماه گذشته از سفر سه وزیر در راس سه هیات عراقی به تهران با هدف از سرگیری تزریق گاز و تامین شبکه انرژی عراق خبر داده بود.

احمد موسی در گفت وگوی تلویزیونی با اعلام این خبر تصریح کرد: گازرسانی همچنان پایین است و وضعیت مفروض این است که ایران، روزانه بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق برساند و در حال حاضر (حدود یک ماه پیش) فقط ۸ میلیون متر مکعب گاز ایران به عراق می‌رسد.

ما آمادگی افزودن ۸ هزار مگاوات برق به شبکه ملی را داریم به شرط اینکه سوخت لازم (گاز برای نیروگاه‌های تولید برق) برسد.

عراق، سالانه به ۳۴ هزار مگاوات برق نیاز دارد این در حالی است که هر سال یک هزار و ۵۰۰ مگاوات نیز به این احتیاج افزوده می‌شود و عراق امسال ۴ هزار مگاوات به ظرفیت تولید خود خواهد افزود.

همچنین قراردادهایی برای تولید ۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات از طریق انرژی خورشیدی امضا کرده است.

عراق کل بدهی گاز ایران را پرداخت کرد
وزیر برق عراق از پرداخت کل مبلغ بدهی این کشور به ایران در رابطه با گاز وارداتی از جمهوری اسلامی خبر داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

وزیر برق عراق از پرداخت کل مبلغ بدهی این کشور به ایران در رابطه با گاز وارداتی از جمهوری اسلامی خبر داد.

Image