پهپاد مهاجر 6 ایران می تواند سرنوشت جنگ اوکراین را تعیین کند

صنعت تسلیحات

در حالی که غرب همچنان در فکر ارسال پهپادهای پیشرفته مانند ریپر و پرداتور به اوکراین است، مسکو و تهران گامی فراتر برای تقویت قابلیت‌های هوایی بدون سرنشین روسیه برمی‌دارند و توازن قوا را به نفع روسیه برمی‌گردانند.

میدان جنگ از طریق رویکرد خارج از جعبه و لجستیک طراحی شده با دقت که از آسیب‌پذیری‌ها و نقاط کور غرب استفاده می‌کند، مشارکت تهران و مسکو به سرعت در حال تبدیل شدن به تهدیدی است که می‌تواند به نقطه ثابتی در حیاط خلوت ناتو تبدیل شود.

همانطور که روسیه حمله تابستانی خود را آغاز کرد، اطلاعات غیر رسمی حاکی از آن است که بسته حمله مسکو در اوکراین اکنون شامل مهاجر 6های ایران می شود.

در ماه فوریه، منابع غربی استدلال کردند که ایران پهپادهای بدون سرنشین را به روسیه قاچاق می‌کرد تا به تهاجم مداوم خود به اوکراین کمک کند، این ادعاها در مطبوعات ایران نیز بازتاب یافت.

بسته سخاوتمندانه تهران ظاهراً شامل حداقل 18 پهپاد پیشرفته از جمله مهاجر 6 بود که هر 18 فروند از قابلیت حمله هوا به زمین برخوردار بودند.

این پهپادها که به ویژگی های بسیار پیچیده تری نسبت به پهپادهای کامیکازه تک حمله ایرانی مجهز شده اند، می توانند به سرعت به دارایی های بسیار کشنده ای در دست نیروهای مسلح روسیه تبدیل شوند که ممکن است به طور قابل توجهی مسیر جنگ در اوکراین را به نفع روسیه تغییر دهد.

مهاجر 6 که توسط شرکت دولتی صنایع هوایی قدس تولید شده است، یک پهپاد جنگی میان برد (1200 مایل) با قابلیت های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی (ISR) است.

این هواپیما می تواند مهمات هدایت شونده لیزری را حمل کند و به اپراتور خود قابلیت های پیشرفته حمله هوا به زمین را ارائه دهد و برخلاف هواپیماهای شاهد-136 تک حمله ای که به طور فعال توسط نیروهای مسلح روسیه در اوکراین استفاده می شود، مهاجر 6 یک پهپاد چند منظوره است که می تواند پس از هر حمله به پایگاه خود بازگردد.

این یک مفهوم بسیار پایدارتر و انعطاف پذیرتر از عملیات (CONOPS) را ارائه می دهد، علاوه بر این هواپیماهای مهاجر 6 با قیمت تولید پایین و کارایی بالا، دارایی قابل توجهی برای هر نیرویی است که به پهپادهای ارزان قیمت و با کارایی بالا نیاز دارد - با روسیه به عنوان نمونه بارز.

در گذشته، مهاجر 6 از نهادهای دولتی و گروه های نیابتی ایران به طرق مختلف حمایت می کرد. در حال حاضر به طور فعال توسط نیروی دریایی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده می شود.

طبق اطلاعات ایالات متحده، یک فروند مهاجر 6 که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اداره می شد در سپتامبر 2022 در مسیر اربیل در منطقه کردستان عراق سرنگون شد.

سپاه همچنین از مهاجر-6 در مناطق کوهستانی در منطقه مرزی کردستان عراق علیه شورشیان کرد استفاده کرده است، سایر مزایای عملیاتی که سپاه از مهاجر 6ها به دست آورد، شامل نظارت و جمع آوری اطلاعات بر روی گروه های شبه نظامی مانند حزب کارگران کردستان (PKK) و همچنین مدیریت ترافیک و امنیت مرزی بود.

مهاجر 6 همچنین به سرعت در میان نیروهای نیابتی تهران در مناطق مختلف درگیری تکثیر می شود. اطلاعات منبع باز نشان می دهد که گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران، مانند حزب الله لبنان، انباری بیش از 2000 پهپاد دارند.

این شامل پهپادهای پیشرفته و احتمالاً مهاجر 6 می شود، همچنین شناخته شده است که حزب‌الله با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری نزدیک دارد، که احتمال دسترسی حزب‌الله به برنامه و قابلیت‌های پهپاد این گروه را تقویت می‌کند.

حوثی‌ها که در یمن مستقر هستند، اغلب به استفاده از پهپادهای ایرانی، مانند حملات علیه اهداف اسرائیل و عربستان، مانند تانکرهای نفت در سواحل ابوظبی، متوسل می‌شوند و مهاجر 6 به عنوان یک دارایی حیاتی در دست شبه‌نظامیان تهران، تبدیل به نیرویی جدی برای نیروهای نیابتی ایران شده است.

مهاجر 6 علاوه بر استفاده فعال توسط گروه های شورشی، وارد زرادخانه کشورهای مختلف نیز شده و دارای چندین ایالت اپراتور است. در واقع، این پهپاد در جبهه‌های مختلف آزمایش شده و وارد انبارهای دولتی در اتیوپی، عراق، سوریه و ونزوئلا شده است.

در اتیوپی، آدیس آبابا از مهاجر 6 در مبارزه با شورشیان در تیگری استفاده می کند و در ونزوئلا، این پهپاد در یک سخنرانی زنده توسط رئیس جمهور مادورو در مورد تولید آینده پهپادهای چند منظوره مشاهده شد.

در دست دولت هایی که روابط دوستانه با تهران دارند، این پهپادها می توانند تعادل قدرت و محیط امنیتی را در یک منطقه به طور قابل توجهی بر هم بزنند.

پس از سوریه و یمن، اطلاعات منبع باز نشان می دهد که آزمایش عملکرد بعدی Mohajer-6s در میدان نبرد در اوکراین انجام می شود و در واقع پهپادهای مهاجر 6 قبلاً در چند ماه اول تهاجم روسیه در اوکراین مشاهده شده بودند. اولین موردی که نیروهای مسلح اوکراین یک موهاجر-6 را در اواخر سپتامبر در اودسا سرنگون کردند.

Mohajer-6s با پر کردن شکاف های عملیاتی مهم در جعبه ابزار روسیه، از مسکو به دو روش حیاتی پشتیبانی می کند.

طبق اطلاعات اوکراین، هواپیماهای مهاجر 6 عمدتاً در مفهوم تاکتیکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مانند مأموریت‌هایی که بیشتر مربوط به نظارت پیشرفته و جمع‌آوری اطلاعات در مواضع سکوها و نیروهای اوکراینی بود.

علاوه بر این، آنها با ارائه پشتیبانی هدایتی به پهپادهای کامیکازه به حملات شاهد-136 روسیه کمک کردند.

Mohajer-6s همچنین می تواند به مسکو کمک کند تا شکاف موجود در ناوگان هوایی خود را که به سرعت در حال کاهش است، ببندد. علاوه بر این، آنها می توانند جایگزین ارزان تری برای هزینه های سرسام آور برنامه های هواپیماهای بدون سرنشین بومی روسیه (به دلیل تحریم های غرب) ارائه کنند.

علاوه بر این، ورود پهپادهای جدید و پیشرفته، مانند مهاجر 6، بار بزرگی برای پدافند هوایی اوکراین خواهد بود که در حال حاضر تحت فشار انبوه مهمات سرگردان ایرانی هستند. استفاده شدید از شاهد-136 تهدیدی کلیدی برای زیرساخت‌های مهم ملی و مراکز جمعیت شهری اوکراین بوده است.

گسترش بسته حمله هوایی بدون سرنشین روسیه به موشک‌های مهاجر 6 می‌تواند این روند را تقویت کند و منجر به سناریوی پیچیده‌ای برای تصمیم‌گیرندگان دفاعی و نظامی اوکراین شود.

مسیرهای ترانزیتی احتمالی: دریای خزر و ترانسفر هوایی با خطوط هوایی غیرنظامی

اطلاعات منبع باز نشان می دهد که تحویل مهاجر 6 احتمالاً از دو مسیر انجام می شود: مسیر هوایی، که با استفاده از خطوط هوایی غیرنظامی برای پوشش دادن این انتقال تسلیحات مخفی تسهیل می شود و مسیر آبی که از دریای خزر می گذرد (ایران وایر، 22 بهمن). اولی مسیری نسبتاً متعارف و در عین حال نادیده گرفته شده است، در حالی که مسیر دوم غیرمتعارف تر و خلاقانه تر است.

ایران در گذشته برای انتقال تسلیحات و پرسنل نظامی به مناطق درگیری به خطوط هوایی غیرنظامی خود متوسل شده است. در سوریه، تهران با ارائه سیستم‌های تسلیحاتی با استفاده از ماهان ایر و ایران ایر، که به حمایت مالی و فنی از سپاه و نیروی قدس و همچنین سایر گروه‌های شورشی معروف هستند، خط حیات بشار اسد را باز نگه داشت.

در یمن، این ماهان ایر بود که در سال 2015 یک پل هوایی بین ایران و یمن برای انتقال تسلیحات به حوثی‌ها ساخت، سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده استدلال می کنند که ایران حدود 70 پرواز محرمانه به مجتمع های نظامی در فرودگاه های روسیه انجام داده است.

این هواپیماهای قدیمی (عمدتاً 747) متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند که این احتمال را افزایش داد که تهران مسیر مشابهی را برای تقویت توانایی های روسیه در برابر اوکراین دنبال می کند.

اگرچه غرب چندین بار این خطوط هوایی را تحریم کرده است، احیای مجدد این تاکتیک در اوکراین نشان می دهد که سیاست فعلی هنوز دارای خلاءهایی است.

مسیر دوم برای انتقال تسلیحات ایران، از جمله بسته هایی که می تواند شامل مهاجر 6 باشد، از منطقه ای می گذرد که غرب کنترل کمی دارد، در نوامبر 2022، برخی منابع ادعا کردند که تهران واقعاً این گزینه را بررسی کرده است.

به گفته سرویس‌های اطلاعاتی اوکراین، ایران برنامه‌هایی برای انتقال 200 پهپاد شاهد-136، مهاجر 6 و آرش-2 جدا شده از طریق دریای خزر به روسیه داشت.

در حال حاضر، منطقه خزر به قطب اصلی حمل و نقل کالاهای ایرانی تبدیل شده است و کانال ولگا-دون دریای خزر را به دریای آزوف متصل می کند. اولی تحت کنترل شدید پارسی است، در حالی که دومی (در حال حاضر) عملاً یک دریاچه روسیه است.

این وضعیتی را ایجاد می کند که ایران و مسکو می توانند یک مسیر انتقال امن در منطقه ای خارج از کنترل و نظارت غرب ایجاد کنند.

نتیجه

استفاده روسیه از هواپیماهای مهاجر 6 ایرانی در اوکراین، فشار سنگینی بر پدافند هوایی و پرسنل نظامی اوکراین وارد می‌کند، که از قبل زیر بار مهمات سرگردان (شاهد 136) ایران هستند و این تقویت اضافی برای قابلیت‌های حمله روسیه همچنین به طور قابل توجهی تجاوز مسکو به اهداف اوکراینی از جمله زیرساخت‌های غیرنظامی را افزایش می‌دهد.

با این حال، این تحول را نه تنها باید به عنوان یک موفقیت ایران خواند، بلکه باید به عنوان شاخصی از آسیب پذیری غرب در نقاط حساس ژئوپلیتیک مورد مناقشه تلقی شود.

پهپاد مهاجر 6 ایران می تواند سرنوشت جنگ اوکراین را تعیین کند
هواپیماهای بدون سرنشین مهاجر 6 که توسط ایران در اختیار روسیه قرار گرفته است، مجهز به قابلیت های پیشرفته حمله هوا به زمین هستند که می تواند در جنگ جاری در اوکراین کشنده باشد. این پهپادها که قبلا توسط نمایندگان ایرانی و نهادهای مرتبط با دولت استفاده می شد، وارد زرادخانه چندین کشور از جمله روسیه شده و در حال حاضر در درگیری اوکراین مورد استفاده قرار می گیرند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

گمان می رود تحویل این پهپادها به روسیه از طریق خطوط هوایی غیرنظامی و از طریق دریای خزر و با بهره برداری از آسیب پذیری ها و نقاط کور غرب انجام شود.

Image