بحران انرژی سریلانکا بر اقتصاد آن تاثیر گذاشته است

انرژی

بحث‌ها در مورد بحران انرژی سریلانکا ممکن است پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر یک بحران مالی بزرگ در این کشور آسیایی در تابستان گذشته متوقف شده باشد، اما سریلانکا هنوز تا بهبود اقتصادی فاصله زیادی دارد.

از آنجایی که در انتظار کمک مالی صندوق بین المللی پول (IMF) برای حمایت از بازگشت خود است، همچنان با کمبود عمده سوخت و کاهش فعالیت های صنعتی مواجه است، زیرا بر تقویت مشارکت های انرژی جدید و جذب سرمایه گذاری های جدید تمرکز می کند.

در سه ماهه آخر سال 2022، سریلانکا حتی بیشتر وارد رکود شد، زیرا هزینه های استقراض به بالاترین حد در دو دهه گذشته رسید و از منابع مالی برای مدیریت تورم استفاده شد، تولید ناخالص داخلی این کشور بین سپتامبر و دسامبر در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021، 12.4 درصد کاهش یافته است.

اقتصاد سریلانکا اکنون برای چهار فصل متوالی منقبض شده است و بدترین بحران مالی برای این ایالت در هفت دهه گذشته است.

اما ممکن است کمک در راه باشد، زیرا سریلانکا امیدوار است صندوق بین المللی پول کمک مالی 2.9 میلیارد دلاری را که در ماه سپتامبر در نشست هفته آینده آنها تصویب شد، باز کند که می تواند سرمایه گذاری بیشتری را برای کمک به کشور برای بازگشت به مسیر اصلی جذب کند.

سریلانکا تغییراتی را برای حمایت از درخواست خود برای تامین مالی از جمله افزایش مالیات و کاهش یارانه های انرژی ایجاد کرده است، همچنین نرخ ارز انعطاف پذیرتری را معرفی کرده و نرخ بهره معیار خود را برای مقابله با تورم افزایش داده است.

در ماه‌های اخیر، به دلیل اینکه کشور با کمبود عرضه مواجه بوده و بودجه کمی برای واردات خود دارد، هزینه‌های مصرف‌کننده بسیار بالا رفته است، با این حال با شروع رسیدن وجوه صندوق بین‌المللی پول، انتظار می‌رود اقتصاد کشور در مسیر طولانی بهبودی آغاز شود.

یک اثر ضربه‌ای بزرگ از بحران اقتصادی در کمبود شدید انرژی دیده شده است.

سال گذشته سوخت سریلانکا تمام شد که باعث تعطیلی مدارس و اعتراضات گسترده شد و فقدان سوخت در درجه اول به دلیل مدیریت ضعیف اقتصادی و همه گیری کووید-19 عنوان شد.

این امر با عدم تمایل تامین‌کنندگان به ارائه محموله‌های جدید سوخت پس از سال‌ها وعده‌های عملی نشده و پرداخت‌های معوق - که در جولای گذشته در مجموع حدود ۷۰۰ میلیون دلار بود، تشدید شد.

بحران انرژی سریلانکا بر اقتصاد آن تاثیر گذاشته است
سریلانکا در بحبوحه بحران مالی و انرژی با تورم بالا و کمبود سوخت ناشی از مدیریت ضعیف اقتصادی و همه‌گیری کووید-19 قرار دارد. برای مدیریت این مسائل، دولت مجوز ملی سوخت را برای سهمیه بندی سوخت، افزایش مالیات و کاهش یارانه های انرژی، و نرخ بهره معیار آنها را برای مبارزه با تورم افزایش داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سریلانکا امیدوار است که کمک مالی صندوق بین المللی پول را باز کند و سرمایه های مورد نیاز را باز کند و سرمایه گذاری های جدیدی را جذب کند که ممکن است به کشور کمک کند تا به مسیر خود بازگردد.

Image