تحریم‌های جدید می‌تواند به طور جدی افزایش صادرات نفت ایران را کاهش دهد

نفت خام

سال گذشته دولت بایدن به طور فزاینده ای نسبت به ایران نرم بوده است، زیرا ایالات متحده و متحدانش امیدوار بودند پس از لغو توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 توسط دولت ترامپ، به توافق هسته ای جدیدی با تهران دست یابند.

با اعمال تحریم های شدید توسط واشنگتن، تولید نفت ایران از 3.8 میلیون بشکه در روز در اوایل سال 2018 به کمتر از 2 میلیون بشکه در روز در اواخر سال 2020 کاهش یافت، با این حال تولید در دوران بایدن به 3.2 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

از زمان آغاز تشدید تنش کنونی در خاورمیانه، کارشناسان در مورد اینکه آیا وضعیت موجود با ایران قرار است حفظ شود یا غرب تلاش خواهد کرد ساعت را به اوایل سال 2022 یا حتی اواخر سال 2020 برگرداند بحث کرده اند.

روز دوشنبه، اخباری مبنی بر کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن و زخمی شدن بیش از 40 سرباز دیگر در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین به پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی مرز سوریه منتشر شد.

گمان می رود که نیروهای آمریکایی پهپاد دشمن را با هواپیمای آمریکایی اشتباه گرفته و اجازه داده اند بدون هیچ چالشی از آن عبور کند!

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا فاش کرده است که واکنش غرب به این حمله چند سطحی، مرحله‌ای و در طول زمان خواهد بود.

در پی فعالیت های جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه حمایت این کشور از حوثی ها و گروه های نیابتی عراق در ماه های اخیر که منجر به تشکیل ائتلاف بین المللی در دریای سرخ شد، اخیراً آمریکا و برخی کشورهای غربی یک منبع دیپلماتیک به ایران اینترنشنال گفت: مذاکراتی را برای تشدید تحریم ها علیه ایران آغاز کرده اند.

همانطور که تحلیلگران کالا در استاندارد چارترد مشاهده کرده اند، بازارها تنها با کاهش قیمت نفت پس از جهش اولیه، واکنشی آرام به حملات نشان دادند.

StanChart حدس می‌زند که بازار فرض می‌کند که ایالات متحده تنها یک لایه پاسخ را در یک دوره کوتاه ارائه می‌کند که به عراق و سوریه محدود می‌شود، اما در پاسخی که می‌تواند در طول زمان تمدید شود، سرمایه گذاری نمی‌کند.

دولت بایدن به دلیل تداوم نقض مفاد توافقنامه برجام از سوی این کشور، احتمالاً انگیزه بیشتری برای اقدام شدید علیه ایران خواهد داشت، ایران نه تنها سقف ذخایر اورانیوم خود را تا 18 برابر سطح مجاز برجام افزایش داده است، بلکه فعالیت های غنی سازی خود را به 60 درصد افزایش داده است که بسیار بالاتر از سطح مجاز 3.67 درصد است.

یک سال پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) از کشف ذرات اورانیوم غنی شده تا 83.7 درصد خبر داد.

ایالات متحده و همچنین متحدان بریتانیا، فرانسه و آلمان (که معمولاً E3 نامیده می شود) اشاره کرده اند که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای برنامه هسته ای ایران وجود ندارد، سپتامبر گذشته، E3 گزارش داد که آنها متعهد به جلوگیری از توسعه سلاح هسته ای ایران، از جمله از طریق فرآیند بازگشت فوری در صورت لزوم هستند.

ضعف بازار با اصول توجیه نشده است

پیش از این، StanChart استدلال کرده بود که عملکرد ضعیف قیمت نفت توسط عوامل بنیادی نفت که قوی باقی می مانند، توجیه نمی شود، تحلیلگران کالا خاطرنشان کرده اند که احساسات نزولی عمدتاً ناشی از این تصور است که رشد تقاضا نتوانسته انتظارات وال استریت را برآورده کند، تصوری که با استفاده از داده های واقعی از بین رفته است.

سال گذشته تقاضای نفت در پایان سال از پیش‌بینی‌های ژانویه 2023 فراتر رفت و پیش بینی سال جاری توسط برآورد EIA حدود 881 هزار بشکه در روز بالاتر است، برآورد IEA با 380 هزار بشکه در روز بیشتر است در حالی که StanChart پیش بینی 819 هزار بشکه در روز بالاتر است.

استاندارد چارترد موضع قبلی خود مبنی بر اینکه بازارهای نفت به شدت ریسک های ژئوپلیتیکی را به دلیل عدم درک روشنی از فصلی بودن کاهش می دهند، تکرار کرده است، از نظر StanChart، مازاد عرضه فعلی در ژانویه عمدتاً به دلیل فصلی بودن است، اما پیش‌بینی کرده است که با گذشت ماه‌ها، دوباره به دلیل فصلی بودن، بازارها به تدریج کاهش خواهند یافت.

به گفته کارشناسان، افزایش موجودی جهانی فعلی 1.17 میلیون بشکه در روز به 1.40 میلیون بشکه در روز در ماه فوریه خواهد رسید و میزان ذخایر در ماه مارس به 1.48 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که تا حد زیادی به لطف بهبود تقاضای فصلی است.

StanChart می‌گوید کاهش موجودی مورد انتظار، همراه با افزایش فصلی تقاضا، می‌تواند به طور بالقوه باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت شود.

تحریم‌های جدید می‌تواند به طور جدی افزایش صادرات نفت ایران را کاهش دهد
ایالات متحده و متحدان اروپایی آن زمان را برای محکوم کردن ایران به خاطر این حمله تلف نکرده اند و به دلیل حمایت تهران از گروه های شبه نظامی در منطقه، در حال بررسی افزایش تحریم ها علیه این کشور هستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پس از این حمله، احتمال تغییر قابل توجهی در پویایی سیاست بین ایالات متحده و ایران وجود دارد و به ویژه افزایش تولید نفت ایران احتمالاً در تیررس قرار خواهد گرفت.

Image